| Stefi21 a întrebat:

O intrebare care ma framanta de mult.Ma uit la un pai de chibrit.De ce are forma de paralelipiped dreptunghic si nu de cilindru? Si ar mai fi ceva.Am observat ca unele gamalii sunt rosii iar unele albastre? Oare de ce?

Răspuns Câştigător
| SirGilbert a răspuns:

Pentru ca e mai usor ca dintr-o bucata de lemn sa faci un paralelipiped dreptunghic decat un cilindru!

Daca le lasau sa aiba culoarea fierului erau mai greu de deosebit!

Simplu!

8 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

E si mai usor de fabricat paralelipiped. E si mai usor de manevrat avant acele colturi.
Si in plus, atunci cand este patrat face mai bine priza cu materialul inflamabil.
Cat despre culori -exista mult mai multe culori decat rosii si albastre.
Culoarea nu are vreo importanta. Sucurile au si ele diferite culori

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca este mai usor sa se decupeze aceasta forma decat una de cilindru.
Fiindca se folosesc substante inflamabile diferite. Sau poate sunt doar vopsite altfel fiindca apropae toate sunt pe baza de fosfor.

| maximrobertalin a răspuns:

Pai nu stiu sigur dar cred ca acea forma de care zici tu are proprietatea de a ajuta sa se aprinda chibritu mai cu usurinta ca daca e cilindric sunt riscuri cred, ca ori se rupe chibritu ori faci acidetne si a dat acea forma de care zici tu ca sa fie bazata cand se aprinde focu, iar culorile e alt caz culoarea rosie cred ca are anumite calitati, asta e la chimie si mie nu imi place cihimia ma depaseste, iar culoarea albastra e calitate mai speciala aparuta recent chibriturile de culuarea albastra sunt cele mai bune chibrituri. cat despre chibriturile de culuarea rosie sa zicem ca sunt si ele folosituare dar cu nivel de calitate mai scazut decat chibriturile de culoarea albastra. cam asta cred eu eu prefer sa folosec cele albastre pentru ca alea rosie cand se aprind mai sar scantei si e riscant, asa cum foloseam noi soba ca sa ne incalzim iarna dar cu riscu de a sare jar pe covor, acum recent folosim centrala gaz metan e acela e mai bun decat soba si are calitai importante pentru casa.

| faringosept a răspuns:

Ma gandesc ca, avand sectiunea in forma de patrulater, gamalia sta mai bine lipita decat in cazul in care sectiunea ar fi circulara.( ma refer la fortele in momentul scapararii)

| faringosept a răspuns (pentru faringosept):

Iar in ceea ce priveste culoarea, cred ca e doar un colorant excipient. Sunt chibrituri cu gamalia rosie, albastra, mov, bleu maro...

| faringosept a răspuns (pentru faringosept):

Stefi21......Deci tu esti inventatorul mult-mediatizatei teorii a chibritului? laughing laughing
(sper sa nu te supere gluma mea.big grin )

| Stefi21 explică (pentru faringosept):

Nu ma supara deloc.Iti multumesc de raspunsuri.Ce vroaim sa arat sau sa imi arat e ca pana si lucrurile simple pot fi complexe sau pot fi privite din unghiuri diferite.Multi filozofi cred ca e greu sa pui intrebari care sa ramana fara raspuns.De fapt nici un lucru nu poate fi explicat pana la capat asta e opinia mea.

| faringosept a răspuns (pentru Stefi21):

Am mai observat ceva: fiecare bat de chibrit, la capatul opus gamaliei, este un pic mai "subtire". M-am intrebat de ce, si mi-am format o parere. Astept insa si parerea ta, sau a altora.big grin