| LaviniuA a întrebat:

O neclaritate legata de sarcina.
O femeie zice de ex "sunt gravida in a 20-a saptamana".
Saptamanile astea se calculeaza incepand din ziua cand a fost ultima menstruatie nu?

Insa ovulatia este pe la jumatatea ciclului, in medie la 2 sapt dupa inceputul menstruatiei. Deci cam atunci are loc fecundarea ovulului si incepe procesul de dezvoltare a fatului.

Deci nu este eronata exprimarea asta? Nu ar trebui sa zica "sunt gravida in a 18-a saptamana", de vreme ce nu la inceputul menstruatiei a devenit gravida, ci atunci cand a avut loc fecundarea ovulului?
(sa zicem ca nu face ecografie ca sa afle varsta exacta a fatului)

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cind spune ca este gravida in 20 saptamini,inseamna de la fecundarea oviluiui si fixarea lui in uter,nu de la ultima menstruatie ce povesti basme crezi tu?
Mai esti si frmeie, vad cunostinte de astea medicale cam lipsesc la tine total?
Esti insarcinata incepind din mom cond ovulul fecidat sa fixat in uter.
Nu poti fi gravida cu ovul fecudat dar care nu reuseste sa se fixeze, ala o sa moara, o sa fie eliminat la menstruatie.
Nu orice ovul fecundat se si fixeaza, unele nu reusesc, de regula se intampla la femei cu probleme cu uterul.
Ovulatia inseamna ca undeva exista un ovul matur care poate fi fecundat.De regula se intampla intr-o zi max doua,cred.
Ovulul ajuns aproape de maturizare se desprinde de pe ovar,cade in trompa,o ia la vale si undeva in curbura trompei sau la cotitura? devine matur,perioada f scurta in care poate fi fecundat.
Chiar daca ovulul este fecundat la cotitura, nu are loc nici o dezvoltare a fatului, doar ceva diviziune celulara.
Dezvoltarea ce spui are loc dupa ce ovulul fecindat se conecteaza la uter.
Este ceva asemanator cum o naveta spatiala se conecteaza la statia aia spatiala daca ai vazut vreun video genul asta? sau prin filme. Uneori daca conectarea da gres, se duce toata sandramaua la vale, asa si cu ovulul nostru, adica al tau voiam sa zic?

| LaviniuA explică (pentru relian):

Cred ca tu te-ai invatat sa comentezi la intrebarile mele, pentru ca eu nu iti dau nefolositor/eronat :))

Reciteste-mi intrebarea si apoi gasesti aici aceeasi idee:

https://www.desprecopii.com/......rcinii.htm
"In practica medicala durata sarcinii se calculeaza incepand de la prima zi a ultimei menstruatii."

https://www.drmax.ro/......are-mamica
"Saptamanile de sarcina se numara din prima zi a ultimei menstruatii."

| ioana748 a răspuns:

Se pun zece zile in plus...adica este ok aproximativ 20 de saptamani in loc de 18.