| RAY a întrebat:

O persoană raţională isi neagă emoţiile?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Spre exemplu, eu o apreciez. Dacă nu ești sincer cu mine, atunci poți pleca. laughing
Știu ce zici. Plus ca ăștia de afla ca n-ai încrede în oameni încep sa critice și sa spună diverse lucruri. De ce? Pentru ca ceea ce numesc ei sinceritate și încredere e o minciuna și se conving în momente critice ca așa-zișii prieteni nu sunt cine cred ei.
Ăștia de n-au încredere în alții sunt mai deștepți ca s-au prins cum sta situația mai devreme.

22 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Depinde la ce fel de emoții te referi.

Sunt persoane care neaga ca sunt triste sau au o problema pentru a nu părea slabi, a-i răni pe cei dragi sau a nu fi criticați, însă nu înseamnă neapărat ca sunt raționale.

| RAY explică (pentru Catrice):

Orice legatura emotionala cu cineva

| Plato a răspuns:

O persoana rationala isi controleaza emotiile, atunci cand situatia o cere. Asculta mai mult creierul decat inima.

| RAY explică (pentru Plato):

Asta nu e raspunsul unui filozof

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Lașitate, orgoliu, teamă...

| RAY explică (pentru Catrice):

De ce definesti asta ca fiind ceva negativ, vezi asta nu-mi place, de ce lipsa increderi e ceva negativ, de parca oamenii sunt sinceri si poti avea incredere in ei

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Nu spun ca ar fi ceva negativ, doar ca în anumite situații e bine sa spui ceea ce simți. Dacă întrebi pe cineva de ce ascunde ce simte, ori ar începe sa spună ca e problema lui și ca n-ai înțelege, ori ar baga niște povesti.

| RAY explică (pentru Catrice):

Crezi ca omul aprecieaza sinceritatea?

| RAY explică (pentru Catrice):

Asa e,. Plus ca ăștia de afla ca n-ai încrede în oameni încep sa critice și sa spună diverse lucruri. De ce? Pentru ca ceea ce numesc ei sinceritate și încredere e o minciuna și se conving în momente critice ca așa-zișii prieteni nu sunt cine cred ei.

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Ești amuzant. Lași comentarii la întrebări de acum 6 ani laughing cine vrei să-ți mai răspundă, Sfântul duh?

| RAY explică (pentru Catrice):

Acel user va primi notificare fi fara griji

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Ala nu mai e activ de mai bine de un an jumate, crezi ca o sa intre acum? Fii bărbat realist!

| RAY explică (pentru Catrice):

Mady e activa, pe mine de mady ma intereseaza

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Kant zice altceva, inclin sa-l cred pe el.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Pacat ca nu pot cititi mai departe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana rationala intelege ca e firesc sa ai emotii. Nu si le neaga. Si le controleaza pe cele distructive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, le accepta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Cred ca se gaseste la anticariate.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Avea ceva cartii stomatologul dar sa aiba cartea asta nu stiu

| Hammurabi a răspuns:

Nu și le neagă ci le folosește.
Emoțiile pot fi considerate un fel de semnale ale subconștientului. Cu cât le recepționezi și le interpretezi mai corect prin prisma rațiunii, cu atât mai bine pentru tine.