| richarddawkins a întrebat:

Oare gandirea noastra rationala difera de la persoana la persoana?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In mare parte este cam la fel. Difera doar la bonlavii psihici. Toti oamenii realizeaza ca un obiect daca ii dai drumul, cade in jos pe Pamant. Ca nu pot sa zboare, ca nu pot trece prin obiecte. Astea sunt lucruri generale pe care toti le percepem aproape la fel. Dar lucrurile marunte le percepem diferit. De exemplu: Un om vede cerul albastru si spune ca e albastru, in timp ce alt om vede cerul albastru si stie de ce noi in vedem asa.
In mare gandirea rationala seamana, dar daca analizam fiecare amanunt vedem ca difera.

| Laura a răspuns:

Nu, rațiunea este doar una; că sunt mulți proști care nu gândesc rațional, asta e altceva.

| Downfall a răspuns:

Bineinţeles. Ar fi chiar culmea să gandim toţi la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca difera gandirea sau daca necesitatile, educatia, enviromentul etc sunt altele si influenteaza modul de percepere si prelucrare a informatiei.

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Evident

| Illvix a răspuns:

Modul de gandire este unic fiecarei persoane, ratiunea in starea ei pura este unica.

| adic22 a răspuns:

Da, categoric. Difera in primul rand profunzimea rationamentelor de care suntem capabili fiecare (celebrul IQ). Difera bagajul de cunostinte pe care se bazeaza rationamentele. Si difera modul in care gandirea rationala este influentata de cea emotionala (experiente personale, sentimente, tip de personalitate, credinte etc.).