| anonim_4396 a întrebat:

De ce partea rationala poate intelege ca vom muri cu toti iar partea emotionala neaga asta?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Una este societatea care nu baga in cap omului ca moartea e ceva firesc, omu crede ca e ceva vai ce sa-ti zic, si considera ca nu trebuie sa existe moartea, de parca ar trebeui sa fie eterni, de aia unii se mint ca dupa viata mai e ceva, ca nu accepta ca se termina.
Ca daca erau educati de mici cum trebuie, li se parea normal.

Tatal meu vitreg neamt zicea "mor si gata, care e treaba?", accepta si emotional, nu simtea nimic rau, i se parea firesc.

Mai este poate si instinctul de supravietuire (pe care eu slava domnului nu-l am), care nu accepta ca omul se stinge, acest instinct zice ca trebuie sa dainuim vesnic. Dar mai mult tine de educatie, uite la arabi, li se pare firesc sa moara, deci mai degraba educatia este de vina.

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Trebuie să lași totul să decurgă natural și să nu stai cu gândul la așa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Corect! Ai zis bine, un om sanatos nu se gandeste acolo ca va muri, doar anxiosii sunt asa. Insa RAY a intrebat ca idee, nu ca se gandeste acolo, asa cum pe Youtube tot auzi "ce ar fi daca", e o curiozitate.
Asa cum ma gandesc si eu cand mori se taie vederea, sau ce simti.
Adica cum simti ruperea de realitate, ca banui ca nu se face instant.
De fapt e si pe Youtube "ce simti cand mori".
Sunt tot felul de curiozitati, si au vizualizari destule.

Dar anxiosii nu, ai frica de asta, e cu totul altceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Cel mai probabil iesi din corp cand mori, iar daca este moarte naturala, nu este nimic dureros.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu a demonstrat nimeni ca iesi din corp, sunt simple speculatii si banuieli.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu am nevoie sa îmi demonstreze cineva. Chiar, tu daca ai ieși din corp (presupunem) și te-ai reîntoarce, ai crede în așa ceva sau nu?

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, as crede, dar nu s-a intamplat niciodata asa ceva! Iar daca cuiva se "intampla" se numeste halucinatie sau iluzie, normal ca e asa bine facuta, ca jura ca e asa, dar nu este.
Iluzie e cand in ce traiesti se modifica obiectele existente in locatia aia, de ex se alungeste scaunu, peretii se indoaie, isi schimba culoare, din astea.
Halucinatie este cand apar chestii noi in scena, e o iluzie mai avansata sa zic asa.

Aia cu moartea clinica, cred ca s-a intamplat oamenii aia, ca hipoxia poate da halucinatii. Iar medicii aia care confirma, mint pentru publicitate.

Evident ca tu nu o sa zici ca asa e, esti convins ca ce au trait ei, sau tu, e real.
Halucinoza este ca halucinatia doar ca te prinzi ca nu e reala, apare in depresia psihotica, halucinatia e ca nu te prinzi, apare in schizo.

Dar daca e ceva izolat si mai slab, s-ar numi spectrul psihotic, chiar daca nu e asa intensa sa se incadreze medical.
Spectru psihotic adica ceva chiar slab care se intampla si omu nu realizeaza ca e fals, cumva predispozitie la asa ceva.
De fapt toti care cred in divinitate sunt asa.
Este un mecanism de aparare psihologic listat in lista, cred ca am mai spus.
Aparare contra vietii grele, e un mecanism innascut, dar sigur, nu e catalogat medical ca fiind patologic.

Tu te numeri printre ei, nu este rau deloc, te ajuta.
Dar unii vad ca nu e, faptele oricum o arata.
Am trait si eu din astea, dar stiam ca e vrajeala. M-am jucat cu creierul putin sa vad ce poate da. Adevarat ca juri ca e real, nu pot zice ca nu, e un calculator super tare.

Pai daca nu e nev sa iti demo, atunci pe ce baza crezi?!

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Deci, eu cred datorită experiențelor mele (și nu numai). Când eram afara din corp am văzut ce se petrecea în jurul meu, iar atunci când am intrat, totul era exact la fel cum văzusem. Odată mi-am văzut corpul acționând singur atunci când eram ieșit din corp (probabil că eu îl controlam), putem spune că era un fel de third person viziunea (ca în acele jocuri). De 3 ori când am ieșit din corp am văzut ființele acelui plan. Am avut întâmplări și cu martori, iar atunci când l-am rugat pe Dumnezeu ceva, mi-a îndeplinit (nu spun ce).

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine ca iluzii sunt misto, nu neg asta, ca experienta din asta, dar nu erau reale. S-a indeplinit ca oricum s-ar fi intamplat acea chestie, nu ca ti-a indeplinit acel dumnezeu, dar e ok, asa crezi tu si aia e.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Am martori oculari, nu îmi spui că nu este real. Când domnii psihologi văd că nu mai au scăpare, aruncă cu cardul iluziei. Ce te face sa crezi că nu a fost real? Chiar te rog sa îmi aduci niste argumente bune, nu sa dau carduri la întâmplare (plus că sunt ilogice). Psihologii sunt oameni doar cu care să comunici, nu persoane care au cunoștințe avansate în domenii precum fizica și biologia umană. Acești psihologi se prefac că știu totul, că înțeleg pe cel din jurul lor perfect și că au o explicație logică, dar de fapt nu este așa. De ce nu accepți realitatea și anume că nu ai cuvinte pentru așa ceva? Dai foc dovezilor numai ca să ieși tu bine de fiecare data. Tu ai un mecanism de apărare pentru paranormal, să nu mai spui de credincioși când tu poate trăiești cu iluzia că așa ceva nu exista. Chiar, de ce tu nu ai trai într-o iluzie? Dă-mi niste argumente bune (nu ilogice).

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu vb de psihologi aici, ca ai dreptate, cu ei doar poti discuta. Medicii vorbesc despre astea, unii medici, ca sunt multi care cred cum spui tu.

Argumentul e ca vreau sa imi arati! Sa vad fapte. Pana nu vad eu, nu cred. Arata ca ceva paranormal se intampla si cred, orice.
Ce se poate arata si altora. Cu martorii aia nu cred nimic.
Nu relatari ale unor trairi care nu se pot demonstra si altora.
Arata ca dispare scaunul, sau ceva de genul. Sau ca ingheata apa in pahar, paharul fiind pe masa si in camera 25 grade, sa vad si eu ceva ce sfideaza legile realitatii demonstrate faptic.
Era o vorba "faptili vorbeste, nu vorbili".

Ca asa pot si eu sa aduc 2 martori cu care m-am vorbit si sa zic ceva ce nu se poate verifica, iar aia sa zica "da domne, a zis...si era real".

| SilentRain a răspuns:

Pt ca nu suntem psihopați de aia

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Explica te rog, ce legatura are ca nu suntem psihopati si de aia partea emotionala nu accepta? Ar trebui sa accepte, ca e firesc, asa cum si partea rationala stie.