| TaviComplicat a întrebat:

O singura inhalare de hidrogen pur poate dauna organismului?
(Pot inhala hidrogen fara sa am vreo grija?)

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Hidrogenul (repet doar o inspiratie) nu este toxic.

Trebuie sa iei in considerare ca hidrogenul relativ pur nu inlocuieste nici oxigenul si nici celelalte gaze.

Deci, daca inspiri (doar odata) hidrogen, este ca si cand nu inspiri.

Daca inspiri prelungit hidrogen, e ca si cand nu respiri. Ceea ce poate sa se manifeste ca si lipsa de oxigen: ameteala, vomitat, etc, pana la asfixiere.

Fii foarte atent, daca esti curios de felul tau, sa nu respiri alt neam de hidrogen, in loc de hidrogen pur. Ma gandesc la hidrogen sulfurat sau alte d-astea.

De asemenea ai grija ca este foarte inflamabil.

| oprescudorin11 a răspuns:

Poti exploda ca Dirijabilul Hindenburg(caci daca se asociaza 2 parti de H2 cu o parte O2 -am zice proportia critica) explodeaza, transformandu-se in apa dar tu esti demult 'pasta de mititei!

| iFuckingHateYou a răspuns:

Inhalarea aerului bogat în hidrogen poate produce asfixierea, duce la moarte in cateva minute. Ai mare grija!