Întrebare recomandată | AdiMihai25 a întrebat:

Steroizii pot dauna organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Te referi la steroizii luati de cei care fac culturism sau la steroizi in general? sunt foarte multe tipuri de steroizi: de ex. sunt steroizi care cresc masa musculara, altii care iti dau o forta exagerata,altii care te fac sa alergi mai rapid,altii care te ajuta sa iti scazi colesterolul din corp (sa zicem),altii fac cine stie ce lucruri.
prea putina lumea cunoaste ca steorizii au fost inventati in scop medical, acolo unde sunt si au fost probleme grave ce necesita injectarea acestor substante.
Intr-adevar orice fel de steorid creaza probleme de sanatate mai devreme sau mai tarziu.
Chiar daca in anii in care suntem steorizii au cunoscut si ei imbunatatiri chimice, unii sunt stabili din punct de vedere chimic nu sunt la fel de daunatori precum cei din trecut, chiar si in acest conditii in continuare ei imbolnavesc.
Ne referim aici in primul rand la steorizii folositi pentru masa musculara cei folositi de amatori cat si de profesionistii din culturism, in primul rand chiar daca exista solutii de compromis si anume adiministrarea unor cicluri post steroizi, combinatia dintre stroizi si alte substante (de obicei pastile) care diminueaza sau anuleaza sau fac sa numai apara anumite efecte secundare (cum ar fi ginecomastia), tot poti spune ca DA stroizii fac mai mult rau decat bine, cum fac ei rau (chiar si aceste efecte adeverse pot aparea sau nu si difera de la persoana la persoana) pot distruge inima, pot cauza probleme serioase la rinichi sau la ficat (mai ales stroizii pastile), pot cauza cancer (cum este cel hepatic).
Chiar nici pana maine daca as scrie nu as putea cuprinde toti sterozii existenti acum pe piata caci sunt fel si fel de tipuri, nume diferite, insa sa nu uitam ca unii fara sa aiba habar baga otravurile acestea fara sa aiba nevoie de ele si isi fac rau si din faptul ca ceea ce cumpara nici macar nu sunt stroizi de calitate ci contrafacuti, expunandu-se nu doar la riscurile ce le dau folosirea steroizilor cat si cine stie ce substanta introduc in corp contrafacuta, pentru ca este greu sa ai acces la stroizi facuti de o fabrica farmaceutica, pentru simplul motiv ca ai nevoie de o reteta speciala, in lipsa acestei retete tot mai multi necunoscatori cumpara de la anumiti binevoitori de pe internet, nimic altceva decat niste dealeri ordinari care vand otravuri, am auzit fel si fel de povesti cu stroizi vanduti la prosti care erau cu de fapt substante folosite la cai etc
Deci un om serios la cap nu ar baga asa ceva in corpul lui, in acest secol in care ai fel si fel de mancaruri si mii de tipuri de suplimente alimentare care sunt mult mai sigure si legale si in cele mai multe cazuri sunt mult mai sanatoase, fie ca vorbim de proteina praf, creatina, carnitina, glutamina, produse care imbina toti aminoacizii esentiali la un loc, oxizi nitrici si cine stie ce alte substante mai mult sau mai putin folositoare, de ce ai mai folosi steroizi? de prost va spun raspund eu.
Eu fac sala natural am ajuns sa am niste brate destul de mari, adica la greutatea mea sunt cativa care ma intrec in brat in sala mea, dar adevarat ca nu sunt prea definit dar nici la concursuri nu doresc sa particip deci e ok asa pentru mine ca amator, apoi pe de alta parte eu nici suplimente nu iau, daca m-as apuca sa iau suplimente ceva cu proteina pura etc as trece usor la alt nivel, numai zic de cat m-ar pompa creatina.
Ce vreau sa reliefez este ca daca eu pot cat de cat sa am o forma, altii sunt mult mai bine ca mine cu ajutorul suplimentelor, chiar nu inteleg de ce sa ajungi sa iei stroizi atata timp cat esti un oarecare nu un campion national la culturism nu unul de talie mondiala!
S-ar putea sa supere anumiti oameni ceea ce voi spune acum, dar in afara de cei profesionisti care isi castiga traiul din culturism, aparutul in reclama, reviste etc toti amatorii care folosesc steroizi sunt ori niste infecti cum e cazul unor proxeneti care fac cicluri de strero ca sa creasca brusc sa para mai baieti (in fata cui?) ei fiind niste analfabeti deci nu cunosc riscuri acestor substante si nimic despre viata ori sunt niste tampiti care la fel cred ei ca impresioneaza pe cineva, femei sau ceva.
Mai usor cu substantele interzise baieti ca nu impresionati pe nimeni si daca sunteti masivi va bat boxerii amatori slabi si sfirijiti de va indoaie asa ca lasati prostiile si faceti natural.
Nu in ultimul rand aud si vad copii frustrati corupti de alti prosti sa ia prostii de astea, ei n-au saracii nici 6 luni de sala si se arunca la chestii pentru avansati.
Baga frate steorizi dupa ce ai facut corect 20 de ani de sala, ai luat tot ce se putea in materie de suplimente, ai mancat si te-ai antrenat cum trebuie si genetica nu te-a ajutat cu nimic ai ramas slabanog si urat, abia atunci poate ai motive sa iei asa ceva, in rest nu ai nicio scuza. MULTI CRED CA DACA IEI ACESTE SUBSTANTE FACI EXERCITII ASA CU GREUTATI DE FETITE SAU ANTRENAMNETE MAI PUTIN DISTRUGATOARE, ei bine e gresit cand iei stroizi trebuie sa te antrenezi tatut din greu, poate mai greu decat cei care nu iau, ca tu trebuie sa iti dai o forma altfel le iei degeaba, deci tot un trisator esti dar trebuie sa si muncesti.
Nu interseaza pe nimeni in lumea adultilor realizati cat de mare este unul sau altul, in lumea noastra conteaza in ce cercuri te invarti si ce stii sa faci...in lumea proxenetilor si incultilor cu 4 clase poate ca conteaza cate tatuaje ai si ce brate mari ai, dar tot un prost vei ramane!

| AdiMihai25 explică (pentru Simpatic):

Felicitări pentru raspuns, cu respect!

| Simpatic a răspuns (pentru AdiMihai25):

Multumesc tinere!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a răspuns Simpatik. Eu o să îți spun așa. dacă calul e de rasă. îi mai dai și niște ceva. De exemplu colectezi sânge de la el. îl conservi și înainte de cursă i-l injectezi înapoi cu perfuzie. o dopare care nu poate fi depistată. Dacă e mârțoagă, e degeaba. Așa e și cu steroizii.