| Thecurious a întrebat:

Consumul zilnic a unei catitati de apa de 3, 5-4L poate dauna organismului?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.
Ca să explic.
Poți să duci un cal la adăpat, dar nu îl poți obliga să bea mai mult decât are nevoie.
De ce?
Calul este un animal înteligent.
Omul, nu.
De ce?
Că omul se uită la TV.
Și acolo, medicul lui pește prăjit repetă de 5 ori pe zi.
Evitați abuzul de zahăr, sare și grăsimi.
Beți opt pahare de apă pe zi.
Așă că, cailor, la muncă nu cu mâna întinsă!
Și nu uitați, 8 pahare de apă pe zi, că așa a zis la TV, că vă e sete, că nu vă e.
De apă avem nevoie zilnic, dar atât cât ne cere organismul.
Când ți-e foame mănânci, până te saturi.
Când ți-e sete, bei până simți că îți trece setea.
Așa ar fi norma, fără TV.
De sare, sodiu, dar și de alte săruri avem nevoie zilnic.
Dar și de potasiu, care se găsește în multe alimente.
Sângele este sărat, de aceea îl putem înlocui parțial cu ser fiziologic în cazul unei injecții, care este apă sărată.
Funcționarea sistemului nervos, iar nervii, înafară de creier și măduva spinării, împânzesc tot corpul depinde în funcționarea lui de ionul sodiu, adică de sare.
Echilibrul electrolitic, al sării din organism depinde de câtă sare și câtă apă există la un moment în el.
Dacă băgăm în noi mai multă apă, că așa a zis la TV, ba chiar și 3-4 litri că așa a zis pe situl ei de pe Internet Baba Manga, că ajută la detoxifiere, sarea din organism se diluează prea tare, tot sistemul nervos suferă, rinichii supra solicitați nu mai filtrează, ci se transformă în strecurătoare spartă.
E o poveste pe Internet. Duduia respectivă, americancă (au și ei TV pe acolo), a băut 8 litri de apă într-o zi, făcea și jogging. A murit puțin.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Sunteti de acord ca in sezonul cald, organismul cere mai mule lichide. Nu cred ca in jur de trei litri pe zi ar afeacta rinichii si nici alte organe.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Dacă ți-e sete, nu.

| aXy99 a răspuns:

Daca simti nevoia, sigur, e foarte bine. Totusi, daca nu practici niciun sport si nu faci miscare, nu stai in caldura excesiva, sa simti nevoia de a consuma 4L de apa pe zi poate denota faptul ca ai o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are ce sa afecteze Ba chiar o imbunatateste organismul Dacã bei multa apa, acum Depinde de ce apa bei, ai grija la reziduu sec.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Totusi, in ce masura crezi ca te ajuta o asemenea cantitate de lichid, in special in conditiile in care corpul tau nu ti-o cere? Pentru ca organismul nostru are nevoie de lichide in general, nu de "2 litri de apa pe zi", iar pe acestea le poate obtine din anumite alimente. Te-ai gandit vreodata ca ai putea sa consumi mult prea multa apa zilnic, ceea ce ti-ar putea afecta sănătatea.

Corpul uman contine pana la 72% apa, adica circa 45 de litri in cazul unui barbat avand o constitutie medie (70 kg) si ceva mai putin in cazul femeilor. Oricat de mult ar urca mercurul termometrelor afara, aceasta cantitate de apa nu va disparea intr-o singura zi, intrucat organismul nostru este construit de asa natura incat sa poata pastra un echilibru al apei si mineralelor pentru o anumita perioada de timp.

Cu exceptia persoanelor care sufera de anumite boli de inima sau rinichi si care trebuie sa isi asigure un aport de 2, 5 - 3 litri de apa zilnic pentru a preveni deshidratarea, persoanele sanatoase nu au de ce sa bea atata apa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Corpul uman elimina 1, 5 lichide doar când metabolizând.
De ce te dai inteligenta si nu stii nimic?
Dacã consumi prea multa/prea putinã apa, trebuie sa te iei dupã culoarea urinei.
Depinde de fiecare persoana de ce cantitate de apa are nevoie, asta nu inseamna ca te indopi cu apa, inseamna ca le bei regulat.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Urina incoloră şi aproape inodoră indică o hidratare corectă, în ciuda inconvenientului de a merge la baie des
. „În mod normal, urina ar trebui să fie de un galben-deschis, care poate să oscileze către incolor dacă e foarte diluată, în cazul unui consum mare de lichide, în special apă. Mirosul caracteristic al urinei se datorează substanţelor conţinute – uree, acid uric etc.",

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Limita inferioara a cantitatii de urina este de 700-800 mililitri in 24 de ore, tot ce este sub aceasta valoare se numeste oligurie. Eliminarea substantelor toxice din organism prin intermediul urinei reclama un minimum de 500 de mililitri de urina, dar in acest caz rinichiul trebuie sa functioneze foarte bine. Insuficienta cardiaca, dar si ciroza severa conduc la oligurii drastice, adica la o cantitate mica de urina. Pericolul creste cand urina este absenta sau se elimina in cantitati foarte mici, 50-100 de mililitri. In astfel de situatii este vorba de o insuficienta renala acuta. Se intampla uneori sa se inverseze raportul dintre urina eliminata ziua si urina mai putina eliminata noaptea. Cei ce urineaza noaptea si elimina cantitati mai mici in cursul zilei pot suferi de insuficienta cardiaca sau de insuficienta renala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Ce, unde, când, cum?
Esti medic sau citezi ce iti dã google?, poate baiatu vrea sa consume atât de multe lichide cu un scop. Pentru ca si elimina, deoarece Poate avea un stil de viata foarte activ. Altfel nu e recomandat 3-4-5L
Dacã cauti ce-ti dã google, majoritatea chestiilor facute pe bãtrânei, descoperi ca ai cancer. Si tu ai 20 de ani.