| anonim_4396 a întrebat:

O singura intrebare, sau poate mai multe: de ce maimutele nu nasc oameni?

Sau

De ce mai exista maimute daca ele au evoluat in ceva superior, adica omul?

P.s se intelege ironia?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Maimutele nu nasc oameni, dar oamenii nasc maimute. Cunosc vreo cativa maimutoi si urangutani care au iesit din oameni perfect normali. Pacat ca ei sunt cauze pierdute

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intelege ironia, doar faptul ca nu ai pricepul teoria evolutiei.
Maimutele nu au evoluat in om si nici omul nu a evoluat din maimuta.

Omul si maimuta au avut odata un stramos comun

| GoldenZenith a răspuns (pentru suntserios):

Da,da. Nu ca nu am inteles-o, nu vreau sa o inteleg pentru ca mi se pare anapoda. Asa avem gene comune si cu porcul, ar trebui sa avem si cu el stramos comun, si cred ca sunt oameni care grohaie pe aici, dar in fine.

Australopitecus si tot asa pana la homo sapiens sapiens. Au avut stramos comun? Pai si atunci homo erectus, homo sapiens etc ce sunt?

| drutzix a răspuns (pentru GoldenZenith):

"Nu ca nu am inteles-o, nu vreau sa o inteleg pentru ca mi se pare anapoda"
Draga mea de ce ai mai pus intrebarea daca nu vrei sa intelegi teoria evolutiei? Dupa intrebarea asta tind sa cred ca esti trol.

Ti-as da o explicatie dar mi-as toci degetele de pomana.
Un mic indiciu: Da, avem stramos comun si cu porcul daca mergi destul de mult inapoi in timp.

| GoldenZenith a răspuns (pentru drutzix):

Nu te simti obligat sa te bagi in seama dragul meu, am pus intrebarile astea pentru amuzamentul propriu si dupa cum vezi nu astept raspunsuri de lamurire pentru ca ma duce capul si sunt documentata, stai tu linistit.

| drutzix a răspuns (pentru GoldenZenith):

Stai linistita draga mea nu ma deranjeaza deloc, chiar ma amuza.
Nu stiu cat te duce capul pentru ca nu te cunosc dar am vazut ca ai spus ca esti medic in devenire si as vrea sa iti cer parerea in calitate de profesionista.
Am observat ca apar tot mai multe bacterii imune la antibiotice. Zilele trecute a murit o femeie pentru ca nu a putut fi tratata. Acum vine intrebarea, daca evolutia nu exista cum s-a intamplat chestia asta?
Actualizeaza Dumnezeu bacteriile pentru a fi mai ucigatoare?

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

Dumnezeu e mai ocupat sa le apara lor in ciorba sau pe nu stiu ce perete sub forma de mucegai in loc sa vizese un religios cura pentru HIV sau mai stiu eu ce virus mortal.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar dupa ce un medic gaseste leacul pentru HIV ii auzi "Dumnezeu lucreaza prin oameni", "Wow, ce minune" si alte tampenii.

Dar cum spuneam, nu exista evolutia si Dumnezeu nu mai face minuni pentru ca e prea ocupat sa imbunatateasca bacteriile ca sa ucida 'ateii pacatosi' laughing

Domnisoara 'medic' e foarte inteleapta.

| Holiday a răspuns:

Ironia nu se intelege, dar prostia se revarsa din aceasta intrebare...

Uite totusi ca cineva s-a gasit sa-ti raspunda si la aceasta intrebare stupida. Macar acum ai inteles?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Holiday):

E frumos sa te trezesti aiurea in tramvai asa cu ''se intelege prostia''.

Diplomatiaaa, bat-o vina!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cum adica maimutele nu nasc oameni. Uita-te in oglinda!

| GoldenZenith a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai incercat sa fii smecher, dar nu ti-a iesit! Patetic

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mwahahahaha. Vezi ca patetic inseamna altceva, incearca sa iei si altceva in mana in afara de ce stim ca iei deja, cum ar fi o carte laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul şi universul întreg au fost creaţi de Dumnezeu. Omul e asemenea lui Dumnezeu.
Omul nu are nimic cu maimuțele.
Facerea (Geneza) 1
26. Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile ce se tarasc pe pamant si tot pamantul!"
27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.
28. Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti; si stapaniri peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate animalele, peste toate vietatile ce se misca pe pamant si peste tot pamantul!"
Maimuțele nu pot naște oameni.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Huo bre ca esti la sectiune STIINTA, basmele la alta sectiune

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca despre povesti cu spiridusi se discuta la categoria asta?

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Thank you!

| GoldenZenith a răspuns (pentru suntserios):

laughing) scuzati sefu'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa inteleg ca ti se pare mai normal ca barbatul a fost facut din pamant si femeia din coasta barbatului, nu? Evident ca are mult mai multa logica asa.

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Eu cum crezi ca am luat viata?

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Raspunsul meu depinde de cat de mult te-au spalat atlii pe creier. Tu imi vei spune da datorita lui Dumnezeu, eu iti spun ca datorita parintilor tai. Stiu, e foarte ciudat. Iti dai seama?

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal ca datorita parintilor mei, mai departe nu comentez ca mi se urca lumea in cap.

Am mai explicat anumite lucruri la un moment dat, eu nu cred in Dumnezeu datorita cuiva anume, datorita preotilor sau ce alte chestii mai exista, ci datorita experientei personale.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Atungi iti sugerez sa mergi la un doctor, ASAP! Stii vorba aia, daca vorbesti lui Dumnezeu esti religios, daca Dumnezeu iti vorbesti esti dus cu pluta? Chiarca "doamne fereste".

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) haha.

1) Stii ce e la fel de nemarginita ca Universul?

2)Sunt viitor medic, deci crede-ma ca stau bine cu tiglele de pe acoperis.

3) Te duci cu gandul prea departe, dar nu stau sa te lamuresc acum. Ar insemna ca-mi pasa.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

LA 2 nu se poate ceva mai gresit de atat. Lunile trecute se plangea un ateu pe aici ca are ca psiholog un barbat care era religios. Tot ii spunea ca nu o duce bine din cauza ca nu e religios si alte prostii de genul. Incearca cu altcineva prostia aia laughing.

| tpuuser999 a răspuns:

E ca si cum ai intreba de ce exista cimpanzei daca exista si gorile...

| Santo2190 a răspuns:

Se integlege cine stie de ce si cine evolueaza
app. Cu cat cumperi gramu'? laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru Santo2190):

Nu zic in public!

| Stell99 a răspuns:

Pentru ca maimutele din toate rasele existente, au un stramos comun cu omul!

| GlowingShadow a răspuns:

Intrebarea nu e corecta.
1. Oamenii nu au evoluat din maimute, ci au avut stramos comun.
2. De ce lupul nu naste Pitbulli, cand lupul e stramosul cainilor domesticiti? Cam asa suna intrebarea ta.

| Coconutz a răspuns (pentru GlowingShadow):

Un raspuns corect la o intrebare stupida. Have my like!