| Boundless a întrebat:

Oamenii au puncte diferite de vedere si m-am intrebat de multe ori, care este punctul de vedere corect? Dupa parerea mea cel corect este cel care este corect atat din punct de vedere technic cat si din punct de vedere etic, voi ce credeti?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate mai bine era "stiintific" in loc de "tehnic". Si da, sigur, trebuie sa fie corect din toate punctele de vedere. Ai in minte vreun exemplu anume?

| doctorandus a răspuns:

Tehnici si etici pot fi mai multe, asa ca daca nu precizezi la care tehnica te referi si la care etica te referi, raspunsul e suficient de vag incat sa nu insemne mare lucru.

| zurick a răspuns:

Nu exista un punct de vedere corect la fel cum nu exista un singur mod de rezolvare a unei situatii, probleme...

| Wøodenpints a răspuns:

Corect din punctul cui de vedere?
Nu cred că există un singur punct de vedere corect și universal valabil.

| Lizzu a răspuns:

Nimeni nu are rezolvarea corecta a problemei, sa spun asa.
Nu avem un punct de reper in univers la care sa raportam ceea ce e corect sau gresit.

Noi raportam doar la punctele din lumea noastra fizica, infima, la universul nostru mic si limitat de pe Pamant si atat.

Corect si gresit dunt doua stari relative.
Ele depind de oameni si de perceptia fiecaruia legata de lumea din jur.
Ce e corect pentru mine poate fi gresit pentru tine. Si invers.
Oamenii sunt diferiti si au puncte de vedere si de perspectiva diferite.

| ErrorFound a răspuns:

Etica este o chestie umana, care difera de la un individ la altul, asa ca cel mai bun punct de vedere este unul obiectiv.

| Swan39 a răspuns:

Adevărul e că este greu să spui că un anumit punct de vedere este cel absolut corect şi valabil pentru toţi fiindcă întotdeauna va avea şi urme de subiectivitate. Ceea ce este corect şi drept pentru mine poate nu este corect şi drept pentru alţii.

| sweatnees a răspuns:

Etic

| marilynn22 a răspuns:

Nu exista un Adevar absolut, un punct de vedere universal corect, ci exista multiple adevaruri relative, vazute din perspective diferite. Si perspectiva etica iarasi nu e unica, ceea ce poate fi moral pentru o persoana, poate fi imoral pentru cealalta. Desigur ca daca vrei sa obtii o nuanta mai completa/umana a adevarului ar trebui sa le combini pe amandoua, insa nu stiu daca vei avea siguranta vreodata ca detii punctul de vedere absolut corect.