| le2 a întrebat:

Care este considerentul vostru din punct de vedere etic cu privire la biotehnologii si abilitatea oamenilor de a realiza clone de la 0 si posibilitatea ca aceste cunostinte sa ajunga pe mainile cui nu trebuie la fel si abilitatea de a realiza clone si hibrizi interspecifici intre oamenii si alte creaturi credeti ca o sa vina apocalipsa din cauza armelor biologice?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cunostintele cu privire la clonare nu mai sunt un secret acum, sunt multi oameni care cunosc procesul si au acces la tehnologia necesara.

Atat timp cat indivizii clonati sunt facut sterili iar la cei care isi altereaza ADN-ul nu sunt afectati gametii n-am o problema. Chestia dubioasa cu chestiile astea e ca daca afectezi doar un individ, orice ar iesi moare cu individul respectiv insa daca respectiva schimbare de ADN se afla si in gameti intriduci schimbarea la nivelul populatiei si momenta nu stim ce efect poate avea pe termen lung.

Nu cred ca apocalipsa va veni din cauza armelor biologice, pur sis implu o sa stricam planeta asta in asa mare masura incat nu vom mai puta trai pe ea.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred.
E mai mare probabilitatea sa ne distruga analfabetii functionali cu diplome de facultate, mai ales cei care ajung sa guverneze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare un scenariu de-ala de film prost, unde o maimuta infectata cu nu stiu ce virus mortal, e intr-un oras libera, si ameninta sa ucida toata planeta, si rambo o cauta tot filmu,
si e si unu rau care i-a dat drumu la maimuta.
Cred ca te uiti prea mult la filme.
O natiune, n-ar folosi arme biologice asupra poporului sau sau altor popoare, pentru ca pot fi trasi la raspundere pentru genocid, si pusi toti la zid din conducere, si impuscati.
Dar frumos si plictisitor scenariu, pe care il vedem de 20 de ani prin filme.
Malamutu de alaska ce-ti face? nu-i mai place drojdia sad

| raresrmz2001 a răspuns:

Pai, pentru a inc█▬█ █ ▀█▀