| Steregoi a întrebat:

Oamenii de stiinta zic ca totul a aparut din nimic. Asa sa fie? E logic asa ceva?

11 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ei nu spun ca aparut din nimic.

Daca te referi la BigBang, ipoteza e ca tot universul era foarte concentrat ( stele, praf, pietre, tot ) intr-un punct foarte mic.

| Steregoi explică (pentru PainTech):

Ideea lor sfideaza logica si ratiunea pentru ca spatiul si energia nu poate fi comprimat oricat de mult pana la un punct. Iata un exemplu: de ce crezi ca atomii cei mai grei au o limita de concentrare a energiei punct in care se dezintegreaza foarte repede in atomi mai usori numit timp de injumatatire? Nu pot fi obtinuti atomi oricat de grei care sa concentreze o energie oricat de mare.

| Steregoi explică (pentru PainTech):

Si o gaura neagra oricat de masiva si de concentrata nu poate tine toata energia acumulata in interior si o ejecteaza sub forma de radiatie hawking. Gaurile negre nu explodeaza. Singularitatea Big Bang e o inchipuire a unei gauri negre care a explodat.

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

Este doar o ipoteza. Nimeni nu a fost acolo, nimeni nu stie cu exactitate ce s-a intamplat. Asta e stiinta : cea mai buna idee rezista pana cand se dovedeste falsa.

Oamenii de stiinta au vazut ca obiectele din spatiu se distanteaza unele de altele. Deci, s-au gandit ca la un moment totul era intr-un singur punct foarte concentrat, nimic mai mult.

Ai cumva o explicatie mai buna?

| Lostlyric a răspuns:

Defineste nimicul.

| Steregoi explică (pentru Lostlyric):

Nimic adica zero materie.

| Lostlyric a răspuns (pentru Steregoi):

Dupa logica ta, afirmi ca oamenii de stiinta au spus ca totul a aparut din zero materie. Fals. Ia de te documenteaza.

| Steregoi explică (pentru Lostlyric):

Va dati cu capul de toti peretii cu atatea teorii de tot felul.

| Lostlyric a răspuns (pentru Steregoi):

Mai da-i un ochi intrebarii tale. Nu noi ne dam cu capul de teorii.

| Steregoi explică (pentru Lostlyric):

Voi le primiti si acceptati in freza. laughing

| Avaricum a răspuns:

Fals. Oamenii de stiinta nu zic asta.