| blondissima a întrebat:

Oamenii se schimba. Adevarat sau cea mai mare iluzie?

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, 20 de ani esti socialist, la 40 liberal si la 60 extremist. Si alta varianta din zecile care sunt;
La 20 de ai imi placea femeile mai mature si nu se uitau la mine ca eram prea mic.
La 40, imi placea femeile de varsta apropiata cu mine si ele se uita la cei mai invarsta ca ele.
Acum imi place pustoaicele si ele se uita la cei mai mici decat mine.

NOname
| NOname a răspuns:

Oamenii se MAI ŞI schimbă.

| cristi202 a răspuns:

Cea mai mare iluzie, cu care unii pornesc in casatorie. Atunci cind vad la partenerii lor ca sunt diferiti de ei, ei cred ca i pot schimba pe acestia dupa ei. Total gresit. Un om se schimba f greu, si factorii care duc la o schimbare trebuie sa fie dintre acei acare sa ii amprenteze viata intr-un mod ireversibil. Daca la tineri, care sunt in formare, mai poate fi vorba de schimbari, la oamenii in virsta, acest lucru e aproape imposibil, pentru ca ei isi au deja principiile de viata stabilite, au idei preconcepute, si cu cit sunt mai siguri pe ei, cu atit mai greu pot fi schimbati.

| Arthur a răspuns:

În general ne formăm personalitatea în copilărie şi adolescenţă, perioadă în care ceea ce înmagazinăm ca informaţii din mediul familial şi nu numai, vor forma concepţiile de viaţă de mai târziu.
Va fi foarte dificil pentru o persoană să renunţe la acestea ( excepţie fac cei labili ), care ulterior vor devenii ( acele concepţii ) literă de lege pentru propria persoană.
Singurele mari posibilităţi de schimbare a personalităţii sunt evenimente majore marcante şi, din păcate, viciile.

| Angel0 a răspuns:

Adevarat.Incet dar sigur.

| miradoniz a răspuns:

Nu se schimba, se creeazăhee hee

| petruclaudiu78 a răspuns:

O iluzie (nu stiu daca cea mai mare) este ideea potrivit careia oamenii nu se schimba. Atat doar ca e mai greu sa te schimbi in bine decat in rau.

| blondissima explică:

@YoYoLicious," vor fi intotdeauna mici schimbari care apar in comportamentul lor, lucruri pe care le vor face si nu ar fi crezut niciodata ca le vor face. Ideea e ca vor pastra intotdeauna ceea ce au castigat de-a lungul vietii( calitatii, defecte, valori), insa, in diferite imprejurari, nu vor mai tine cont de ele."
Cand oamenii reactioneaza diferit pentru ca uita cine sunt, inseamna ca s-au schimbat?

| Malphas a răspuns:

Lupul îşi schimbă părul, dar năravul, ba!

| MenInShadow a răspuns:

Adevarat. Eu m-am schimbat de multe ori. Insa este destul de greu, cred eu. Nici mie nu mi-a fost usor sa fiu bun cu cei care incearca sa-mi faca rau si sa rada de mine. Multi imi spun sa nu ma mai las calcat in picioare de cei ca ei, ca pot "sa-i linistesc", dar nu cred ca este nevoie.
Faza e ca oricine se poate schimba, daca asta isi doreste, pentru el sau pentru o persoana pe care o iubeste.

| Zazu a răspuns:

O mare iluzie este sa crezi ca oamenii se schimba.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Unii nu se schimba de chilotii cu lunile. de sosete nici nu mai zic tongue rolling on the floor

| Ezyo a răspuns:

"Oamenii se schimba, sunt in continua cautare, nu sunt multumiti de ce au"...din pacate happy

| Ezyo a răspuns:

Si o pisica devine tigroaica daca traieste in jungla.happy

| YoYoLicious a răspuns:

Bebelusii, copiii, adolescentii, se schimba pe parcursul vietii, pana la o anumita varsta, pana li se formeaza caracterul. De la acea varsta, oamenii nu se pot schimba, radical, insa vor fi intotdeauna mici schimbari care apar in comportamentul lor, lucruri pe care le vor face si nu ar fi crezut niciodata ca le vor face. Ideea e ca vor pastra intotdeauna ceea ce au castigat de-a lungul vietii( calitatii, defecte, valori), insa, in diferite imprejurari, nu vor mai tine cont de ele.

| YoYoLicious a răspuns:

@blondissima
Da. Este o schimbare de moment sau, uneori, permanenta. Gandeste-te la cei care au trait in diferite perioade de tranzitie, pace-razboi-pace. Toata lumea stie ca dupa orice razboi, s-au introdus noi credinte, s-au schimbat valorile, mentalitatea oamenilor s.a. Oamenii care au trecut prin astfel de lucruri, au uitat cine au fost inainte de perioada aceea si s-au conformat cu noile cerinte. Lucrurile sunt predestinate schimbarii, iar oamenii sunt facuti astfel incat sa se adapteze acesteia.

| DoarImpreuna a răspuns:

DA se schimba in caracter dacă vor asta sau dacă sunt forțați de imprejurari.

| narutohokage_2642 a răspuns:

"Lupul isi schimba parul dar naravul ba"
Rareori acest proverb este contrazis.Chiar daca acea persoana sustine ca s-a schimbat, la nivelul subconstientului mai are acelasi comportament si aceleasi vicii.
Exceptii sunt in cazul in care acea persoana are o motivatie buna si o vointa de fier sau in cazul in care a trait anumite experiente care au schimbat-o permanent.
Sper ca te-am ajutat.
Sayonara!

| narutohokage_2642 a răspuns:

"Lupul isi schimba parul dar naravul ba"
Rareori acest proverb este contrazis.Chiar daca acea persoana sustine ca s-a schimbat, la nivelul subconstientului mai are acelasi comportament si aceleasi vicii.
Exceptii sunt in cazul in care acea persoana are o motivatie buna si o vointa de fier sau in cazul in care a trait anumite experiente care au schimbat-o permanent.
Sper ca raspunsul meu ajutat.
P.S.:Scuze daca am raspuns de doua ori, de cand am luat vacanta are probleme tehnice uneori.
Sayonara!

| KillSuckers a răspuns:

Convingerea mea este ca, in general, nu. Oamenii sunt intr-un fel. Cand noi credem ca se schimba, de fapt, ni se schimba perceptia despre el. Caracterul nu si-l schimba decat oamenii care ajung la un nivel inalt de spiritualitate. E mult de explicat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare iluzie. Oamenii nu se schimba, dar datorita timpului incepi sa ii vezi cu alti ochi, iti dai seama de defecte si ajungi sa ii cunoasti mai bine, indeajuns sa iti faci o parere pentru scurt timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu cred ca oamenii se schimba, ci doar isi evidentiaza anumite trasaturi cu timpul. Pt mine schimbare = demascare si nu cu transformare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai mare iluzie si cea mai adevarata; reala.Nu,omul nu se schimba,soarta lui este scrisa de la inceput,cu cele mai mici amanunte; stiu, este greu de crezut, dar este o realitate.Mult noroc.

| XxLorexX a răspuns:

Oamenii se schimba. Totul depinde de imprejurarile in care se afla. O persoana se schimba cel mai mult atunci cand iubeste, deoarece e cel mai profund lucru, pe care nu il poti evita.

| daniellla a răspuns:

Depinde cum se schimba. Daca se schimba in rau, atunci e un adevar, pentru ca un om bun poate deveni rau datorita multor lucruri.In schimb,un om rau nu poate deveni bun, asta nu se intampla foarte des, iar eu consider ca nu este decat o iluzie.Lupu-si schimba parul, dar naravul ba!

| MaryuZ a răspuns:

Oamenii se schimba, din copil in matur.Din femeie serioasa ajunge in...(completati voi) dintr-un sot ideal ajunge cel mai mare bautor de bere posibil.Bineinteles ca oameni se schimba cu trecerea timpul si posibil si din cauza monotoniei.

| alexandra_6780 a răspuns:

Adevarat...chiar foarte laughing

Orikum...depinde de caz...pot fii si iluzii

Insa, in cele mai multe cazuri se schimba...si...nu chir in bine :-P!