| Inferno a întrebat:

Puteau oamenii primitivi sa fac diferenta intre ceva cu adevarat divin si o iluzie? Puteau face diferenta dintre un zeu si un impostor?

7 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Nici acum nu putem face diferenta din cate observi. Plus ca omenirea nu a cunoscut pana acum ceva cu adevarat divin, deci slabe sanse sa recunoasca "acel ceva" divin cand il va intalnii

| Inferno explică (pentru Purec):

Stiu,asa e, dar pentru unii nu este tot atat de evident.

| sabin89 a răspuns:

De unde sa poata? Discernamantul lor era redus pe vremea aceea.

| martzian a răspuns:

Ce intelegi prin om "primitiv"? Are legatura cu evolutia? Ii vezi ca fiind niste maimute bipede putin mai dezvoltate sau ca pe cei care vorbeau fata in fata cu Dumnezeu asistand la lucruri care noua ni se par astazi de necrezut?

| Inferno explică (pentru martzian):

Putem sa-i consideram si pe cei din Evul Mediu asa.

| charonmario a răspuns:

Aici nu am cum sa raspund ca am nevoie de saptamani sa vorbim pe tema asta dar Dumnezeu se revela intr-un alt mod decat acum noua

| Teo35 a răspuns:

Nu puteau