| ErrorFound a întrebat:

Oamenii sunt facuti din carne si organe.(alt mod de a o spune n-am gasit)
Carnea si organele sunt facute din tesut.
Tesutul e format din celule.
Celulele sunt formate din nucleu, perete celular..etc.
Dar nucleul si celelalte componente sunt formate din atomi( protoni, neutroni..in fine nu stiu sigur daca si astea...)
Intrebare: Atomi de ce? Azot, carbon, hidrogen sau ce fel de atomi?

Răspuns Câştigător
| AllisonStevens a răspuns:

Corpul uman ( un adult) este compus din aproximativ 100 de trilioane de celule (1014) si din aproximativ 7 x1027atomi dupa cum urmeaza:

Hidrogn: 4, 22 x 1027, Oxigen: 1, 61 x 1027, Carbon: 8, 03 x 1026, Azot: 3, 9 x 1025,
Calciu: 1, 6 x 1025, Fosfor: 9, 6 x 1024, Sulf: 2, 6 x 1024, Sodiu: 2, 5 x 1024, Potasiu: 2, 2 x 1024,
Clor: 1, 6 x 1024, Magneziu: 4, 7 x 1023, Silíciu: 3, 9 x 1023, Fluor: 8, 3 x 1022, Fer: 4, 5 x 1022,
Zinc: 2, 1 x 1022, Rubídiu, Strontiu: 2, 2 x 1021, Brom: 2 x 1021, Alumíniu: 1 x 1021,
Cupru: 7 x 1020, Plumb, Cadmiu: 3 x 1020, Bor: 2 x 1020, Mangan, Níchel, Lítiu: 1 x 1020,
Bariu: 8 x 1019, Iod: 5 x 1019, Staniu: 4 x 1019, Aur, Zirconiu, Cobalt: 2 x 1019,
Cesiu: 7 x 1018, Mercur, Arseniu, Crom: 6 x 1018, Molibden, Seleniu, Beriliu: 3 x 1018,
Vanadiu: 8 x 1017, Uraniu: 2 x 10 17, Radiu: 8 x 1010.

TOTAL = 6, 71 x 10 27 atomi.

Deci corpul nostru este alcatuit din 42 de elemente chimice din care aproximativ 98, 852% reprezinta atomii de carbon, hidrogen, oxigen si azot (6, 63 1027atomi) iar 87% reprezinta doar oxigenul si hidrogenul.

| ErrorFound explică (pentru AllisonStevens):

Banuiesc ca mercurul si arseniul n-ar trebuie sa fie acolo straight face

| sabin89 a răspuns (pentru AllisonStevens):

Cu alte cuvinte, e format din ţărâna pământului...

| ErrorFound explică (pentru sabin89):

Te rog nu introduce religia in asta ca fac urat.

| sabin89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ei, daca ma rogi...

| ErrorFound explică (pentru sabin89):

Multumesc.

9 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

"Celulele sunt formate din nucleu, perete celular". Peretele celular nu se afla nici in celula animala si nici in celula omului,ci este componenta a celulei plantelor.
"Atomi de ce?" Omul nu este decat o specie chimica. Termenii de "specie chimica" le folosim pentru a descrie aproape orice intr-un limbaj chimic. Atomii, substante acide, oxiacizi, substante anorganice, fie si cea mai mica particula (infinitzimala) le atribuim notiunea de specie chimica. Evident ca fiind specie chimica, in om se desfasoara cele mai multe reactii metabolice ( mentinute de ENZIME-fiind deasmenena o categorie de proteine ce asigura desfasurarea reactiilor metabolice) si automat => faptul ca pentru desfasurarea acestor reactii- ma refer aici la nivelul corpului uman- e nevoie de de substante, deci de atomi.

NUmarul total 6, 71*10^27 atomi nu cred ca e atat... e mai putin banuiesc,dar in fine.

Da atomi de toate felurile: fer, carbon, azot, oxigen, fluor, iod, SI CALCIU IN SPECIAL. FIecare are rolul sau pentru mentinerea in echilibru si evident in viata, a organismului nostru.

"Carnea si organele sunt facute din tesut." Hm... Mai degraba din sisteme osoase si musculare, ba chiar aparate.

| Maxim96 a răspuns:

Cel mai mult hidrogen, azot, oxigen carbon, dar si alte elemente chimice

| usuk a răspuns:

Oxigen 65%
carbon 18%
hidrogen 10%
nitrogen 3%
calciu 1, 5%
fosfor 1%
potasiu si sulf 0, 25%
sodiu si clor 0, 15%
magneziu 0, 05%
alte elemente sub 0, 03%
asta e procentajul real a compusilor din care corpul uman e "facut"