| SaveTheNature a întrebat:

Oamenilor le e greu sa fie fericiti pentru ca vad trecutul -mai frumos decat a fost, prezentul- mai rau decat este si viitorul- mai dificil decat va fi. (Marcel Pangoi)
Adevarat sau nu?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

La cât de diferiți suntem în gândire, noi oamenii, cu siguranță că există un segment semnificativ care trăiesc cu acest tip de sentimente iar pentru ei, această afirmație e adevărată; însă cum am spus, nu putem generaliza.

10 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde, se poate sa existe oameni care sa gandeasca in felul asta, dar la mine nu e cazul.
Deci daca e sa fiu subiectiva, nu e adevarat.

| Musique a răspuns:

Parțial adevărat.
Oamenii nu pot vedea prezentul, nu-l trăiesc.Ei sunt captivi în trecut, gândindu-se mereu la viitor.

| Wøodenpints a răspuns:

Prezentul şi trecutul le văd exact aşa cum sunt. N-am de ce să ignor realitatea, că în majoritatea cazurilor nu-i nimic rău în ea.
Iar în legătură cu viitorul...ce om cretin şi-ar face griji în privinţa asta? Până când nu trăieşti viitorul ăla, habar nu ai ce se va întâmpla, deci nu văd de ce ţi-ai face geiji de ceva ce nu ştii cum o să se termine.

| Delicacy a răspuns:

Viziunea despre fericire este diferită în funcţie de fiecare persoană în parte.Chiar dacă asta sună nebunesc, poate un om este fericit în mizeria în care trăieşte, este mulţumit cu ceea ce are.Secretul fericirii constă în abilitatea de a vedea frumosul în tot ceea ce este urât, tot ceea ce ne crează disconfort fizic sau psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere mi se pare destul de adevarat. Asa suntem noi oamenii, ne place sa ne complicam viata cu griji inutile in loc sa fim optimisti si sa ne gandim doar la lucruri bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pentru ca exagereaza mai mult decat ar trebui happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte adevarat, daca in aceasta ecuatie nu intervine si judecata ta.
PS.Cu o conditie :sa intelegi ce se intelege prin judecata.

| EvaneSScence a răspuns:

Mai degraba nu, stiu ca oamenii selecteaa ce e frumos din trecut, nu il vad in negru si au sperante de la viitor. Despre prezent, trece prea repede ca sa stii care e granitahappy

| gabyS98 a răspuns:

Este adevarat

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Pentru ca nu ascultam de Dumnezeu, adica de constiintza noastra asta este singura cauza a tristetzi.