| anonim_4396 a întrebat:

Oare animalele plang, rad au si ele sentimente?

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Au sentimente dictate de instinct.

| Razvan a răspuns:

Uneori sunt mai inteligente ca oameniioh go on
Si incontenstabil mai loialewinking

| anad a răspuns:

Categoric, da! Am vazut la un caine lovit de masina cum ii curgeau lacrimile si gemea de durere; cokerul nostru rade efectiv(i se vede bucuria in ochi si are un ranjet a ras) cand ne intoarcem acasa; nu iubeste neconditionat si este foarte atasat de noi!

| Marcian a răspuns:

La oameni tristetea cauzeaza plansul si fericirea rasul.Si animalele simt tristetea si fericirea dar si le manifesta altfel.
Exemplu:cainii nu plang ci schelalaie, pisicile nu rad ci torc.

| zorialbi a răspuns:

Numai oamenii sunt inzestrati de Dumnezeu cu ratiune, vointa si sentiment, nu si animalele. In cazul animalelor este vorba despre instinct.

| Aicilef a răspuns:

Plang. dar nu am vazut nici un animal razandbig grin

| shalimar a răspuns:

Au si ele sentimente.isi arata fericirea prin gesturi, au compasiune pentru puii lor, frica atunci cand sunt in pericol.aseara am fost la benzinarie sa imi alimentez masina, iar baiatul care lucra acolo mi-a zis ca este o pisica lovita de masina si ca a sunat peste tot dar nimeni inca nu venise dupa ea.am luat-o in masina si am condus ca o nebuna spre o clinica veterinara. avea ochii in lacrimi si era speriata rau. din pacate nu a rezistat pana la clinica.toate animalele au sentimente.sentimente nu au cei care le fac rau.

| Ada... a răspuns:

Evident. Animalele au sentimente, dar nimeni nu prea tine cont de ele, din pacatesad. Am vazut la pisica mea, atunci cand o neglijam parea atat de trista...

| C-iol|loi a răspuns:

April foarte bine punctat. Dar din afiramtia ta reies o multime de intrebari : Daca au sentimente si si le manifesta precum ai spus de ce isi manifesta acele sentimente prin actiuni? si omul canta dar nu numia cand este fericit sau trist. Sau : Oare instinctul sa inlocuiasca ratiuna la animale si asta le face asa diferite?

| secret_2443 a răspuns:

Da au sentimnte.am si eu un caine si din cand ii cand imi mai curg lacrimi si este foarte trist nu baga in seama pe nimeni cand e suparat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca au si ele sentimente doar sunt fiinte, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate pling, poate rid, cert este ca au sentimente si sint foarte inteligente.
Am niste animalute pe linga mine, catel, papagal si pesti si in fiecare zi descopar cite ceva nou.

| ma cheama cum ma cheama a răspuns:

Da auuuhappy eu am 2 catelusi si sunt tare scumii: si ei plang, ei sufera foarte mult numai ca noi nu ne dam seama, si sunt foarte iubitorihappy Dar dc intrebi?