| RAY a întrebat:

Oare așa este?

Cel care nu este mulțumit cu ceea ce are, nu ar fi să fie mulțumit de ceea ce ar dori să aibă. „

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde, poate sa nu fie multumit cu ce are dar sa fie multumit cu ce ar vrea sa aiba, deci daca va avea.
Sau varianta sindromului vesnic nemultumit care are loc in urma unei depresii mascate, si orice ar avea nu-l va multumi.

| T0T a răspuns:

Depinde de multe lucruri.
Dar în unele cazuri este adevărat deoarece sunt unii oameni cărora le stă în caracter să fie slabi și foarte egoiști.
Nu confund starea generală de mulțumire cu dorința de a vrea și alte lucruri sau cu porțiuni locale de nemulțumire. Alea sunt prezente la toți oamenii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, e vorba de acel sentiment de nemulțumire.
Omul de când trăiește pe pământ niciodată nu a fost mulțumit de cât a avut, mereu și-a dorit mai mult.

Între oameni bogați a fost mereu o competiție, care e mai tare, șmecher, puternic, sofisticat etc.
Între oameni săraci nu a fost niciodată vorba de competiție ci de supraviețuire și asta pentru că cel sărac face tot posibilul ca să aducă o pâine pe masă.

Acum înțelegi cum funcționează lumea în care trăim și sistemul capitalist.

| Apokales a răspuns:

Nu. Faza cu recunostinta am mai auzit-o in cartile de gen self-help. Spunea intr-una ca nu poti sa fii furios, gelos, si mai stiu eu ce sentimente negative sa ai, atata timp cat esti recunoscator. Cred ca tine mai mult de o stare de spirit, ca de evoluat cu totii vom evolua si ne vom dori mai mult, fie ca este vorba de ceva material sau abstract. Fie ca vrem sa fim mai virtuosi sau mai bogati din punct de vedere materiale.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Depinde. Daca o persoana traieste intr-o forma critica...Intr-o casa in care se roaga in fiecare noapte sa mai reziste tavanul spre exemplu, sau alte suferinte mari, e multumit intr-o masura, ca a mai trecut o zi si e viu, dar cum poti fi multumit cand esti in suferinta si umilinta?

Cum poate de exemplu un copil care traieste intr-o familie foarte toxica sa fie un copil multumit si fericit?

Cum poate un sot sau o sotie in general care traieste in violenta si nebunie sa fie multumit/a cu ce are?

Cum poate un om bolnav sau care e handicapat fizic sa fie pe deplin multumit?

Eu cred ca oamenii astia din exemple vor fi foarte multumiti odata ce scapa din haos si saracie si au un loc linistit si placut si o stabilitate financiara.

Dar daca esti unul care se plange ca masina nu este suficient de smechera, sau ca nu castigi suficiente zeci de mii de euro pe luna... Atunci clar ca nu vei fi niciodata multumit si nu mai esti pe deplin om.

Eu cred ca este firesc sau ok sa prosperam, atat timp cat nu cauzam rau altora si nu devenim lacomi.