| danutzu10 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un laptop pentru grafica si nu stiu ce procesor sa aiba (i7, i5, quad core). Daca imi poate explica diferentele dintre ele si care e cel mai bun as fi foarte multumit.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru grafica e de preferat un desktop. Sa ai diagonala mare, rezolutie mare, ca intr-un laptop o sa "o iei razna". Cu cat e mai performant cpu=cu atat mai bine. Pe laptop, i5=dual core, si i7=dual core/quad core. dual=2 nuclee, quad=4 nuclee, cum ziceam, mai mult=mai bine. Conteaza sa ai si un gpu dedicat, de preferat nVIDIA. Ofera un avantaj ridicat in general.

| Evolution a răspuns:

Cred că poţi căuta pe google despre procesoare să te informezi care e mai bun între ele, ce înseamnă fiecare şi mai exact ce vrei să faci cu ele.
Îţi zic în mare, procesoarele i7-i5-i3 au mai multe generaţii, adică generaţia a doua, a treia sau ultima a patra cu haswell.
Nu sunt exagerat de scumpe, depinde ce vrei tu la grafică.
De'obicei îţi trebuie şi un ecran destul de ok pentru grafică şi o placă video dedicată + rami suficienţi de mulţi.
Ai zis doar să ne legăm de procesoare, dacă vrei grafică îţi recomand procesoarele Intel la laptop-uri, pentru că cele de AMD nu prea rezistă, sunt performante şi pentru jocuri dar crapă foarte repede.
Nu are rost să dau copy+paste sau să îţi fac romane, ţi-am spus în mare, poţi cauta pe google dacă mai vrei să aflii şi altceva, salut.

| mariusmorariu a răspuns:

Alege i7 si o placa video buna pentru grafica http://bit.ly/1cwshHP