| RAY a întrebat:

Gandirea noastra oare atrage oamenii rai/buni in functie de cum gandim noi pozitiv/negativ?

6 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Gandirea, nu. Faptele, da. Orice facem se traduce intr-o serie de circumstante, ne aducem singuri in diverse locuri si ajungem sa cunoastem diferite personalitati. Dar asta nu determina daca suntem buni sau rai, iar modul de gandire nu prea are multe de zis cand vine vorba de cunoscut alte persoane. De exemplu, ai putea sa fii un criminal in serie cu o gandire pozitiva laughing E un subiect complex si pe mine ma doare burta ca am mancat prea mult, dar ideea principala e ca desi noi credem ca gandirea nostra ne influenteaza, nu o face in niciun fel. Totul este un haos si nu este niciun motiv pentru ca la un moment dat in vietile noastre o sa cunoastem o persoana sau alta. Intr-adevar, poti sa fii un ghiocel cu o gandire pozitiva, dar nu ai cum sa controlezi lucrurile care nu depind de tine. Si pana la urma, cum hotarasti daca un om este bun sau rau?
Ok, vad ca o iau un pic razna laughing Seara buna!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Normal. Oamenii rai vin oricum.
Dar daca gandim pozitiv vin si cei buni. Parerea mea.

| minrest a răspuns:

Sub forma asta, nu. Asta ar fi magie. Gandirea noastra nu se poate manifesta in lumea exterioara decat prin ceea ce facem. Dar exista totusi un mare adevar in ceea ce ai spus. Prin modul in care ne purtam, atragem anumite tipuri de oameni. Facem asta inconstient. Am avut de a face cu o persoana, ne-am adaptat la ea, ce aratam lumii e comportamentul adaptat, persoane de tipul primei persoane se simt atrasi de comportamentul nostru fiindca e complementar cu al lor. Daca eu intru in relatii toxice, cu toxice o tin in continuare. Si daca ajung sa stau mai bine psihic, percep ceea ce consideram calitati la cei din jur ca defecte. Ori ii schimb, schimb incet-incet toata garnitura, ori cad la loc.

| mentholinks a răspuns:

Nu cred că gandirea are puterea de a atrage oameni ca un magnet dar cu siguranta influenteaza eventualele legaturi dintre oameni avand un cuvant greu de spus in mentinerea sau ruperea unei prietenii.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu intotdeauna, evenimente atragem in functie de cum gindim. Oamnii nu vin in viata noastra functie de cum gindim pentru ca unii vin in viata noastra ca o lectie, dar mai multe aici:https://rozcupicatelegri.wordpress.com/......-o-lectie/

| Jessica007 a răspuns:

Oricum ar fi gandirea noastra ii atragem oricum si pe cei rai si pe cei buni. Ceea ce conteaza este sa nu ne schimbam noi influentati de cei rai si sa invatam niste lectii importante de viata de la cei buni.Bafta!