| gabriel_7188 a întrebat:

Oare mai exista romani patrioti, cu adevarat? Esti mandru ca esti roman?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Eu as fugi in alta tara, dar as spune peste tot ca sunt romanca...chiar daca unii habar nu au unde e romania sau altii ne hulesc, nu am nici-o problema cu nationalitatea mea. Nici nu pot spune ca sunt cine stie ce patrioata, dar cand sunt plecata din tara abia astept sa imi revad familia..deh, nicaieri nu-i ca acasa!

18 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Eu as fugi in alta tara, dar as spune peste tot ca sunt romanca...chiar daca unii habar nu au unde e romania sau altii ne hulesc, nu am nici-o problema cu nationalitatea mea. Nici nu pot spune ca sunt cine stie ce patrioata, dar cand sunt plecata din tara abia astept sa imi revad familia..deh, nicaieri nu-i ca acasa!

cami
| cami a răspuns:

Sincer...nu prea ma vad spunand in Italia ca ma mandresc cu lucrul acesta, DAR DA de nationalitatea mea in fond sunt tare mandra...si stii de ce?! un om cult si invatat va stii ca, la fel ca si noi au avut aceeasi nationalitate si Eminescu (ale carui poezii au fost traduse in foarte multe limbi), Traian Vuia, cel care a initiat pentru prima oara zborul cu as unui aeroplan, Nadia, Ilie Nastase cu care ne mandrim happy.si toti acestia pe care i-am enumerat mai sus sunt/au fost la fel ca si noi.ROMANI happy pacat ca tot mai putini dintre oameni care ne judeca si ne condamna pe toti de unele lucruri pe care altii au neleguirea de a le face. .si da.trebuie sa le acceptam fustrarea fiindca ne sunt compatrioti

assiris
| assiris a răspuns:

Exista dar nu acei care se bat cu pumnul in piept si striga in piata publica: Sunt patriot!

cristian
| cristian a răspuns:

Romanii patrioti mai gasesti doar in afara granitelor tarii.
Ei muncesc si se sacrifica si trimit bani in tara ca sa ''duduie'' motoarele economiei.

carla
| carla a răspuns:

Mai, eu sunt mandra ca sunt romanca. Imi plac plaiurile mioritice. Nu este bine la noi, coruptie, ignoranta etc dar si lucruri frumoase. Stii ceva? Este tara mea. Si altii au ''bube'' ca si noi, dar nu le recunosc. Concluzie: da, Gabriel, pot spune ca sunt patrioata. happy

auran
| auran a răspuns:

Poate ca mai exista, dar sigur sunt pe cale de disparitie. Sunt manda ca sunt, sunt mandra de tara noastra care este tare frumoasa dar este pacat ca nu avem grija de ea. NU cred ca sunt atat de patrioata dar, nu mi-ar fi rusine sa spun ca sunt romanca.
Dar, tu draga Gabriel esti patriot, esti mandru ca esti roman?

| miriam a răspuns:

Cred ca da...de ex eu locuiesc de 7 ani in Italia si nu ezit sa spun ca sunt romanca.De multe ori persoane pe care le cunosc(italience)pentru a-mi face un compliment(cred ele)imi spun ca par a fii de-al lor...insa de fiecare data ma simt jignita dat pentru care le si spun ca eu sunt mandra ca m-am nascut in Romania si sper ca in viitorul apropiat ma voi intoarce pentru totdeauna acasa

| mami a răspuns:

Eu sunt nemtzoaica si gandesc nemtzeste dar simt romaneste pentru ca aici m-am nascut si aici traiesc fericita alaturi de minunata mea familie

| gabriel_7188 explică:

Peste tot pe unde am fost, si n-am fost in putine tari, am spus sus si tare ca sunt roman si ca sunt mandru de tara mea si apoi, le-am spus tuturor sa vina sa vada Romania pentru ca vor avea multe de castigat, nu exista nicaieri in lume cultura ca in Romania. Suntem un popor special cu oameni ospitalieri (bineinteles ca avem si uscaturi) dar exista si romani adevarati si mai avem cele mai frumoase femei din lume. Daca ar fi sa ma nasc din nou as vrea sa ma nasc tot in Romania.

| crystynuta20 a răspuns:

Sunt in spania dar niciodata nu am mintit in legatura cu nationalitatea mea.eu ma mandresc cu ceea ce sunt nu cu ce ar vrea altii sa fiu.imi place sa vb despre tara mea cu mult drag chiar daca nu toti sunt de acord cu ceea ce spun. SFAT:puteti sa plecati unde vreti prin tari straine dar nu uitati ca sunteti romani, de asta v/a lasat d/zeu pe pamantul Romaniei ca sa ii duceti mai departe graiul romanesc si obiceiurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt mandru ca sunt roman si intotdeuna incerc sa spun peste tot asta. Nu prea am unde pentru ca in patriotismul meu am ales sa RAMAN in tara si sa muncesc pentru tara. Da sunt un fraier din ala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinbteles ca sunt mandru! Si mai mult ca niciodata simt ca acum buba asta cu purioi in care traim este pe cale sa se sparga.Romania e pe cale sa infloreasca.Haideti oameni buni sa sa punem osul la munca, sa urechem pe cel de langa noi care nu respecta regulile si sa facem Romania sa fie superba! Asa sa ne ajute Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mandra ca sunt romanca si daca viata in Romania nu va place( ca sunt mitocani, ca sunt manelisti, ca sunt stiu eu cum sau ce...) vreau sa va anunt ca este asa pentru ca voi o faceti asa(noi toti). Aud des ca "ce greu e traiul in Romania" dar ce ati facut sa-l imbunatatiti? Ati plecat din tara lasand-o la greu si ati crescut economia altora, ati consumat produsele din alte tari, ati facut turism in alte tari...hai sa ne unim si sa nu ne mai plangem de mila, sa ne scoatem singuri din rahatul in care suntem, ca numai noi putem face asta.Meditati la asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal ca femeiile nu sunt patrioate, de regula sunt barbatii ceea ce la multi le-a disparut barbatia pentru ca : ca sa fii barbat inseamna sa fii si patriot pana la moarte cu tara ta. In fine in vine sa ii strang de gat pe aia care spunt ca,, Romania ie de,,**** `` si asa mai departe,, Pai bai nemernicilor, neestiitorilor de nimic si prosti daca o duce tara rau o lasati? pai tara ie devina? sau sistemul nostru corupt si condus de oameni numai pe interese proprii, pai asta ie democratia voastra pe care ati ceruto ca eu aveam trei ani la revolutie ce vina am eu? in fine cu Romania peste tot si sunt mandru ca sunt roman in orice colt al lumii!

| marius_7009 a răspuns:

Romanii sunt aceia care traiesc in Romania nu aceia care pleaca si uita sa se mai intoarca,... te duci muncesti, 2, 3, 4, 5,... 10 ani si te intorci sa schimbi mentalitatea.sa reinvii patrotismul mandria de a fi roman/ca. si nu uitai Romania o fac romani.patriotism nu inseamna sa scrii.cu tv.y.ca si alte prostii

| luci_3723 a răspuns:

Sincer sunt mandru ca sunt roman pentru ca aceasta tara are multe de aratat intra aici sa te convingi (sa vezi cateva din specificurile romaniei) www.pagesromania.weebly.com

| luci_3723 a răspuns:

Sincer sunt mandru ca sunt roman tara are multe de aratat intra aici sa vezi o parte din specificurile Romaniei www.pagesromania.weebly.com