| RAY a întrebat:

Oare personalitatea o mostenim genetic si orice am trai nu se mai poate schimba?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Personalitatea este atat mostenita cat si dezvoltata in perioada copilariei si adolescentei, iar pana de curând se credea ca ramane imuabila in timp.
De când cu descoperirea neuroplasticitatii multe idei ce au pus bazele psihologiei s-au schimbat, asa ca nu se mai stie exact.

7 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

In mod sigur personalitatea nu este mostenita genetic. In cel mai rau caz putem mosteni o inclinatie catre un anumit tip de personalitate, dar nu ne opreste nimic sa o schimbam sau sa se schimbe automat (cel putin temporar) ca urmare a unor evenimente majore din viata sau pur si simplu pentru ca inaintam in varsta.

De ce spun asta? Pentru ca am zile in care ma trezesc bine dispus si sunt vizibil alta persoana.

| CreepyCrow a răspuns:

O opinie ar fi ca personalitatea se construieste pe baza educatiei si a experientei de viata

| TCosminn a răspuns:

Crezi ca geniile s-au nascut din genii? Sau geniile au nascut genii? Nici pe departe. Personalitatea este construita pe toata perioada vietii, in functie de momentele cele mai importante ale vietii personale.

| OMEGALIN a răspuns:

La aceasta intrebare am un raspuns scurt.
Genetica ne ofera o paleta de culori.
In cursul vietii noi alegem ce si cum pictam cu acestea. happy

| ALGator a răspuns (pentru OMEGALIN):

Totuși există la unii indivizi trăsături de caracter care în mod vizibil îi domină. Nu numai excesele de furie, care în mare măsură ar putea fi controlabile, dar de exemplu timiditatea.

| OMEGALIN a răspuns (pentru ALGator):

Uneori e greu sa gasesti albastrul cand paleta ta e formata 95% din rosu.Dar exista acolo si nuanta rece, acel calm, poti fi diferit daca cauti in interiorul tau indeajuns de bine.Si chiar daca nu ai primit albastru genetic, fiecare om are putin din fiecare culoare, deoarece fiecare avem dreptul la a ne picta cerul in ce culoare ne dorim.Doar ca e mai dificil de gasit culoarea dorita.Dar intotdeauna, comorile cele mai valoroase se afla in urma celor mai indelungate cautari happy

| Seven07 a răspuns:

Nu, afirmatia asta e falsa.
In primul rand nu avem doar o singura personalitate, in teorie omul e dual, desi un om poate dezvolta pana la 12 personalitati diferite, pe care si le formeaza in functie de lucrurile traite, experienta pozitiva sau negativa de viata pe care o acumuleaza. Mostenim genetic anumite trasaturi, chiar si psihologice dar personalitatea este definita de lucrurile care au cel mai mare impact asupra mintii noastre.