| al9264 a întrebat:

Oare soarele nostru apartine unei constelatii vizibile de pe o alta planeta?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Dintr-un sistem solar apropiat se vede ca o stea pe cerul unei planete.

| sublime89 a răspuns:

Sigur, dar trebuie sa fii pe o planeta dintr-un sistem solar apropiat de noi, astfel incat Soarele sa fie suficient de stralucitor incat sa se vada. Si noi nu vedem cu ochiul liber pe cer decat cateva mii de stele mai apropiate de noi, si care fac parte din aceeasi regiune a Caii Lactee din care facem si noi parte.

| LostInPark a răspuns:

Nu prea cred ca mai exista civilizatie pusa pe unit stele, iar apoi sa le incadreze in regnul animal sau sa faca asemanarea cu unele instrumente.Numai noi ne-am nascut cu plictisiti in asa hal.
Cand vom ajunge pe alte planete, la o berica si un mic, vom desena ceva unind stelele prin liniute.

| user5493 a răspuns:

Tine de ezoterism ce intrebi?

| Khero a răspuns:

Posibil, dar este o stea destul de mica in comparatie cu restul.