| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce existam pe aceasta planeta si care este rolul nostru

Răspuns Câştigător
| Juliana a răspuns:

Noi de fapt am fost creati sa ne ingrijim de ceea ce Dumnezeu a creat inainte de noi[Adam si Eva], dar se pare ca pe parcurs ne-am descoperit alte "indeletniciri" [furtul, poluarea sau distrugerea planetei, uciderea ultimelor specii de animale valoroase pentru ecosistem etc]

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sa ne "luptam" zi de zi cu viata, cu bune si rele. Imi place ce spune Mircea Vintila despre noi si planeta Pamant http://www.youtube.com/watch?v=AwlQ8r8I63U

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Care crezi ca sunt sansele ca cineva care ar afla poate cea mai importanta enigma a omenirii sa mai stea pe TPU? laughing

| medex3 a răspuns:

De ce existam? Pentru ca asa a vrut mama si tata.

Ce rol avem? Sa isi bata fiecare joc de el sau de altcineva.Acum am inteles ca nicio zi nu e roozcrying((((

| cristi202 a răspuns:

Existi pentru ca Cineva acolo sus care te iubeste te-a creat. Si nu numai ca te-a creat, dar a pus in tine dorinta de a iubi si a fi iubit. Dragostea este esenta vietii noastre. Da-o la o parte, si nu mai ramine nimic din viata noastra, a pamintenilor. Rolul nostru? Sa ii iubim pe cei de linga noi. Sa nu ii urim. Sa ii ajutam. Nu sa trecem indiferenti pe linga ei. Sa ne pese de problemele lor. Nu sa le punem noi bete in roate. Dar, mai mult, sa ne intoarcem la Sursa dragostei, la Dumnezeu, caci fara el raminem egoisti si mici, slabi si nestiutori, desi credem ca stim si putem face ceva! Fara El niciodata nu vom putea iubi. Niciodata nu vom putea fi fericiti pe deplin. Nicodata nu vom sti de ce traim si pentru ce. Mai multe, poti afla citind Biblia. Citind-o, vei afla raspunsuri la multe intrebari pe care mintea ta si le-a pus pina acum.

| zorialbi a răspuns:

Am fost creati de Dumnezeu, iar scopul vietii noastre este sa ne mantuim.

| Hombre a răspuns:

Ca sa nu fie si ea singura de aia si rolul nostru este sa o gaurim sai luam nestematele.Mutumit?

| SnicK a răspuns:

Deaceea exista Biblia, sa afli din ea.

| jane' a răspuns:

Rolul nostru? Si eu mi-am pus de multe ori intrebarea asta. Rolul nostru este sa ne nastem, si sa facem ceva eficient pentru ceilalti oameni. De exemplu, Eminescu este o sursa de insipiratie pentru multi dintre noi. Mai sunt pictori, muzicieni, si multi altii. Fiecare are rolul de a lasa ceva populatiei in urma lui.

Sper ca te-am mai lamurit un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare are rolul lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumenezeu a spus cand i-a lasat pe adam si eva pe pamant
Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici ar fi n explicatii. Sunt cateva teorii despre existenta statului care implicit dau si raspunsul la intrebarea ta.

| crystyanr a răspuns:

Grea intrebare ai pus! Da ca sa-ti faci o mica idee asupra intrebarii pe care ai pus-o, de fapt inca suntem ca si inexisteni, inca nici nu stim cine suntem cu adevarat, de unde venim, cum a aparut planeta pamant, si multe altele... Îți pun o intrebare(ca sa vezi ca ne miscam de fapt intr-un cerc si cautam raspunsuri)ce a aparut mai întîi, ou sau găina?

Răspuns utilizator avertizat