| lplostonyou a întrebat:

Exista extraterestrii? Asta e intrebarea,cum ar zice un american. Oare printre miliardele de constelatii,numai in ceea a noastra sa existe forma de viata asa cum o stiim noi sau viata care a aparut pe planeta noastra tot asa poate foarte bine sa apara si pe alte planete din universul nostru sau alte universe daca sunt conditii propice pentru viata,aer,apa,atmosfera, gravitatie...

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dovezi clare lansate publicului nu cred că avem însă universul este probabil infinit, și deja ar fi greu de crezut că suntem singurele forme de viață din acesta. Poți vedea mai multe lucruri publice în legătură cu asta pe site-ul oficial FBI sau CIA.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista miliarde de constelatii. Ele reprezinta doar niste zone ale cerului vazut de pe Pamant, si sunt 88 la numar. http://ro.wikipedia.org/wiki/Constela%C8%9Bie

Insa ai dreptate cand spui ca Universul e enorm, si contine sute de miliarde de galaxii, fiecare cu sute de miliarde de stele si planete, si alte corpuri. Distantele dintre galaxii sunt din nou de ordinul miliardelor de ani-lumina, ceea ce de neconceput pentru noi. Pare aproape ireal faptul ca existam intr-un asemenea Univers, atat de vast si de complex, si cu o origine atat de misterioasa. Si sa nu uitam ca s-ar putea sa mai existe si alte universuri de care inca nu avem habar. Cat despre viata, nu vad niciun motiv pentru care ea sa fi aparut doar pe o singura planeta, si anume Pamant. Sunt trilioane de alte planete in cosmos, multe dintre ele de marimea Terrei, sau in zona potrivita in jurul stelelor lor pentru a avea apa lichida, care e ingredientul esential pentru viata asa cum o cunoastem noi. Deci sansele pentru viata extraterestra sunt foarte mari, dar nu putem sti niciodata sigur pana cand nu avem si dovezi ca ea exista. Civilizatiile extaterestre, daca exista, ar trebui sa fie cu mult mai rare decat formele "obisnuite" de viata, pentru ca civilizatiile apar doar atunci cand o serie extrem de improbabila de evenimente le permite sa faca asta. Noi existam doar printr-un noroc imens. Am castigat loteria spatiala. Altii insa, s-ar putea sa nu fi fost atat de norocosi. Nici noi nu vom scapa la nesfarsit de amenintarile sociale sau naturale care vor aparea in viitor. Dar universul e imens, deci pana si civilizatiile s-ar putea sa fie relativ dese. Oricum, cat timp ne avem doar pe noi ca exemplu, e foarte greu sa speculam.

| Daniellllll1 a răspuns:

"Extraterestrii",da,dar nu ca aia din filme verzi etc., printre atatea mii/miliarde de galaxi, planete, cu siguranta exista o alta forma de viata, si prin asta nu ma refer la bacterii.

| TheWalker11 a răspuns:

Nu are cum sa nu existe extraterestii.
Exista atatea miliarde si miliarde de stele! happy
Nu se stie,poate e mai avansat ca noi, mai inteligent, sau e doar o bacterie, dar totusi e o fiinta, o viata.
Eu nu cred ca vom afla vreodata 100%.
Bafta!

| dariusel15 a răspuns (pentru TheWalker11):

Ai cumva coduri timbark cool

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim_Alin_1994 a răspuns:

Nu se stie dar exista 300 de milioane de planete gasite pana acum cu telescopul huble si suntplanete moarte cARE ARD ATAT POT SATI SPun iar in legaura cu aer apa gravitate etc se analizeaza pe marte atat restul planetelor se analizeaza in cautarea petrolului diamantelor se alte resurse si frumuseti

| DoSomething a răspuns:

In primul rand, noi suntem cele mai avanate forme de viata. In al doilea rand, noi, oamenii nu putem trai fara animale. Animalele insa pot trai fara noi. Nu iti da putin de gandit? Nu putem fi chiar noi niste extraterestrii? Nu spun ca asta cred 100%, doar ca din punctul meu de vedere este un aspect foarte important si ar trebui gandit. Noi nu putem fi ultima planeta pe care exista viata. Exista atatea galaxii, atatea stele, galaxia este infinita. Nu poti sa crezi ca noi suntem ultimele forme de viata din aceste galaxii. Daca unii oameni, care au un rol important in societate iti spune ca nu exista, nu trebuie sa ii crezi. Sunt multe secrete ascunse care nu mai pot fi dezvaluite acum. Existenta extraterestrilor ar putea fi unul dintre secretele supreme ale lumii. Nu are cum sa nu existe si alte universe. Aceste universe au niste planete. Planetele alea au conditii de trai cum ar fi apa, aer, caldura, gravitatie si asa mai departe. In concluzie cred ca da, exista extraterestrii chiar daca nu pot fi convins 100%, la asta duce toate detaliile.