Întrebare recomandată | PainMax1985 a întrebat:

Oare sunt toti oamenii masochisti? De exemplu toti intra pe Facebook si vad acolo cum altii au joburi mai bune, cum pleaca in tari straine, cum au corpuri mai aratoase etc. si ajung sa fie nefericiti pentru ca se compara tot timpul cu altii in loc sa caute sa se intreaca doar cu ei insisi. De multe ori nu tin cont ca cei pe care ii vad acolo au o varsta diferita, au alte posibilitati alte scopuri in viata etc. si ajung sa se lamenteze de propria viata incontinuu in loc sa-si traiasca viata pas cu pas.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de acord cu tine.

| Klepto a răspuns:

Iarba este mai verde la vecinu. Prea multi folosesc metoda de comparatie sa se descopere, inclusiv eu(din alte motive), dar nu este cea mai corecta.
O sa existe intotdeauna cineva mai bun, dar conteaza sa dai tot ce ai mai bun, parca este si o vorba "Da tot ce ai mai bun, alta sansa nu ai"(sa ma corecteze cineva daca gresesc).
Tu crezi ca lumea o sa se gandeasca la mediu, varsta sau posibilitati? Nu, singurul gand o sa fie "ala este mai bun, aia are ( Y )ul mai mare, ala are 12 patratele, aia are Jimmy Choo in picioare".
Succesul este 99% transpiratie, 1% inspiratie, este posibil sa-ti transformi corpul din slaninos in fibros, este posibil sa pleci in vacanta de vis dupa ce muncesti si strangi bani, este posibil sa primesti job-ul mai bine platit, dar trebuie sa muncesti.
Cred ca este vorba despre "acestia au o viata mai usoara si ei au alte posibilitati" si se enerveaza ca nu au primit si eu aceleasi avantaje.
Pana la urma doar nu o sa pun o poza pe Facebook cu hemoroizii mei, o sa pun o poza cu muschii mei incordati, pozand intre doua super modele, sa moara dusmanii de ciuda.(care se potriveste de minune cu intrebarea ta)
Normal ca o sa ma laud pe Facebook, trebuie sa-mi cresc si eu respectul de sine(daca am nevoie).
In partea mea toata lumea sa aiba ce este mai bun, cu conditia ca eu sa nu am nimic. Mi-ar place si mie sa am lucruri, dar nu sunt de mine, eu nu merit, prefer altceva de ce am ales, dar fiecare cu drumul sau in viata.
P.S. N-am facebook, dar instictul de kleptoman ma duce pe taramuri nebanuite.
P.P.S. Mi-ai placut mai mult in jocuri decat in film.

| PainMax1985 explică (pentru Klepto):

In sfarsit cineva care s-a prins cine sunt cu adevarat laughing

| Ofiintă a răspuns:

Asa este, cateodata mi se aplica si mie.
Fiecare avem momentele noastre de stres cand nimic din ce avem nu ne ajunge, chiar ieri m-am uitat la o poza de la un majorat in care apaream eu si cu o fata.
Ghici reactie?
Fata este incredibil de frumoasa, si i-am atribuit foarte multe complimente la felul cum arata de la silueta, par etc.
Iar eu?
Nu eram deloc multumita de mine, si cu asta mi-am inceput ziua de astazi pe dos, constientizez ca nu imi place cum imi sta parul, nu imi place cum arat, si trebuie sa fac ceva din aceasta privintalaughing Si din nou, vine stresul.
In concluzie nu este deloc bine sa fim nemultumiti in general, mai degraba sa ne multumim cu ce avem si astfel vom avea numai de castigat, si alti oameni care sa ne invidiezelaughing
Tot timpul vor exista oameni care sa ne invidieze, cand tu nu esti multumit de propria ta viata iti dai seama ca sunt altii care ar vrea sa fie in locul tau iar daca ar fi in locul tau nu le-ar mai conveni.
Deci, e bine asa cum este!
Numai bine!
pa, pa

| Aiwendil a răspuns:

Oamenii nu vor fi multumiti niciodata.Asa e firea umana.Egoista.Mereu omului nu-i convine nimic.Desigur mai exista si exceptii de persoane, dar marea majoritate asa sunt.Asta pentru ei cauta fericirea in lucruri materiale si uita de cea spirituala.Isi cumpara o masina luxoasa si scumpa, se bucura de ea cateva zile, apoi nu o mai doreste si respectivul realizeza ca tot nefericit e.Noua ne trebuiesc sntimente ca sa fim fericiti, dar se pare ca multi uita ca exista.

| anonimg a răspuns:

Omul niciodata nu trebuie sa se compare cu celalalt; si mai ales in cele financiare. Noi trebuie sa avansam in moralitate, si nu atat de mult in lucrurile materiale.

| Exilee a răspuns:

Nu toti. E treaba lor ( sau mai bine-zis greseala lor) ca se compara cu altii. Eu-mi vad de drumul meu, asta e da datoria mea. Faptul ca vreau sa controlez toate companiile, sa fiu director la o firma internationala, si altii vor sa fie ca mine, asta este altceva. ( un vis doar care sper ca va deveni realitate tongue ). TI-am dat un exemplu. Desigur, nu poit gasi un termen mai "elegant", dar eu as spune ca aceste obiceiuri, mentalitati. sunt josnice.

| dracu14 a răspuns:

Da,majoritatea cam asa gandesc
eu sunt altfel, nu ma intereseaza de restul, ma iubesc mult prea mult pe mine ca sa-mi pese de ce face restul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt foarte greu de multumit, daca nu, chiar imposibil.
Intodeauna ne dorim sa fim ca altii, cand, sa zicem, ajungem sa fim ca ei, vrem sa fim altcineva, sau sa fim din nou noi insine. Sta in firea fiecaruia sa-si doreasca mai mult. Si in sfarsit, cand are mai mult, tot nu este multumit.
Intotdeauna lipseste ceva, si intotdeauna va lipsi ceva.

| madb a răspuns:

Nu da niciodata un ban pe Fb, sa fim seriosi pe facebook sunt o groaza de - doctori, procurori, angajati la SRI etc.laughing cine are minte si timp sa-i creada are prea putin din prima si prea mult din al 2-lea. Crezi ca unul de la SRI numa facebook nu o sa-si faca sau numai la job nu o sa-si puna asa ceva. Oricum, o sa caut asa oameni grozavi cum descrii tu ca eu am vazut multi (in afara de prietenii mei bineinteles care momentan sunt ori la facultate ori imi sunt profesori) am vazut: "scoala vietii", laughing "angajat la propriul meu boss", laughing "angajat la fac ce vreau" etc. mda, chiar sunt nefericita si ma oftic cand vad asa ceva! Trebuie sa vezi intotdeauna partea amuzanta a lucrurilor, oriunde vor fi motive de invidie se vor gasi si motive de "stai calm si apreciaza viata ta".