| anonim_4396 a întrebat:

EXTRATERESTRII PRINTRE NOI?
O sondare a opiniei publice, efectuata de Reuters cu ajutorul a 23.000 de subiecti adulti din 22 de tari, a conchis ca India este, in constiinta locala, un epicentru de activitate extraterestra, iar 45% dintre oamenii de aici sunt convinsi ca o invazie extraterestra este deja in derulare. Nici chinezii nu sunt departe, 42% dintre acestia aderand la idei similare, urmati de cei 29% dintre japonezi care isi suspecteaza concetatenii ca ar putea avea origini extraterestre. In Australia, 23% dintre cei chestionati cred ca extraterestrii exista pe Pamant, in timp ce belgienii, germanii si suedezii sunt mai sceptici si doar in proportie de 8% acrediteaza o asemenea teorie. Desigur, multi dintre cei care au dezmintit posibilitatea ca fiinte straine sa traiasca printre noi ar putea fi ei insisi extraterestri care doresc sa ramana nedescoperiti.

Lasand gluma deoparte, cel mai important lucru pe care ni-l spun toate aceste cifre este acela ca teoria infiltrarii unor fiinte din alte lumi in randurile noastre nu are doar trei adepti nebuni, rataciti in colturi izolate de lume ci, dimpotriva, zeci de milioane de oameni de pe tot cuprinsul globului dau curs unei asemenea posibilitati.
TU CE PARERE AI?

30 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Maicamea mi-a povestit ca a trecut un OZN deasupra capului ei, cand statea pe iarba.
nu sunt sigura daca m-a mintit, dar tind sa cred ca iarba era de vina...

| Hombre a răspuns (pentru CoquineNoire):

Daca mama ta era putin mai atenta observa ca era EmaS calare pe o matura. Tu pe unde bantui mai Miss, ai fost rapita de extraterestri?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Iar ai visat urat? Nu eram eu si in nici un caz pe o matura! tongue

| CoquineNoire a răspuns (pentru Hombre):

Erau sa ma rapeasca extraterestrii, dar i-au furat tiganii, bre.

| sabin89 a răspuns:

Intr-un timp, ma suspectam pe mine ca as fi. Dar nu, nu sunt. M-am documentat. I-am intrebat pe parinti si mi-au confirmat ca m-am nascut aici. Si apoi, vad ca am buletin, certificat de nastere...
Fiindca tu ai inceput pe ton de gluma, mi-am permis si eu. Sper sa nu imi dai ignore pentru aberatii. Acum vorbind mai serios, parerea mea e ca nu exista asa ceva. Ma bazez pe mai multe cand spun asta, intre care si pe intuitia mea, care rareori se intampla sa ma insele.

| Hombre a răspuns (pentru sabin89):

Te-a pacalit parintii, esti hibrid ca te-a adus barza si ea este si extra si terestra.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

De unde esti tu atat de sigur ca parintii tai nu sunt?(asta tot in gluma). Acum,trecand la partea serioasa,parerea mea este ca neavand, nici macar vag, datele necesare, nu ma pot exprima, adica sunt un afon in acest domeniu.Sunt atatea lucruri, in domeniile delicate(si acesta este un domeniu delicat)in care nu numai ca ni se ascunde adevarul, dar suntem manipulati inteligent sau mai putin ineligent, incat eu nu mai cred ce se spune.Nu de mult, am citit declaratiile unui fost important agent FBI, care vorbea cu atata siguranta despre contacte ale americanilor cu extraterestrii, incat daca esti mai credul, bagi mana-n foc pentru el..In acest domeniu merg pe principiul: pana nu vad nu cred, si pate nici atunci nu voi avea o certitudine.
Referitor la intuitie(am mai spus-o parca pe acest site), un studiu statistic a scos in evidenta faptul ca actiunile intreprinse pe baza intuitiei si nu a unor masuri gandite, au fost mai de suces.In ceea ce ma priveste se verifica de multe ori.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ceea ce ai spus tu se potriveste cu serialul V (Visitors).

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Poate,dar iti spun sincer ca nu l-am vazut.La ce, din ce am spus eu te referi?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sunt demult infiltrati in societate,ca invata comportamentul uman,esteticul il creeaza cu o tehnologie avansata, il face sa para uman, dar ei sunt un fel de soparle, si asteapta un moment oportun pentru invadarea planetei, atunci cand emotiile oamenilor sunt eliminate complet...

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

In primul rand, eu sonsider ca da, exista extraterestrii. Chiar s-a descoperit de curand o planeta unde cresc un fel de..chestii...In fine, la cate planete sunt, nu o fi a noastra singura locuita. Dar nu prea vad de ce ne-ar vizita "oameni" de pe alta planeta...

| anonim_4396 explică (pentru iuliaiuliaiulia):

Daca au posibilitate, macar si numai din curiozitate.

| iuliaiuliaiulia a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o teorie, cum ca ei ne viziteaza ca sa ne observe evolutia, ei fiind foarte avansati, si poate, cand vom fi pregatiti din punct de vedere al inteligentei, tehnologiei etc, o sa comunicam cu ei...

| Mădă0611 a răspuns:

Ce fac filmele si reclamele http://www.youtube.com/watch?v=I5jYQWPkEkc din oameni :))

Cica, s-a descoperit o planeta care orbiteaza in jurul unei stele aflate la 12 ani lumina de noi, si pe care e posibil sa existe viata, fiind in zona locuibila. Acum, daca ar fi adevarat si ar fi viata inteligenta, si ar fi mai avansati decat noi, ar fi venit pe furis? In rest, nu stim daca mai sunt planete care pot sustine viata, pe aproape, iar distantele prin Univers sunt destul de mari, si in galaxia noastra e vorba de vreo 100.000 de ani lumina. Totusi, eu spun ca daca ne-ar vizita niste "omuleti verzi", ori o sa ne infratim, ori o sa ne distruga, n-o sa fie pe ascuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu gasesti un om in patru labe pe pamant!
...sau cu picioarele pe pamant, dracu' stie cum mai era.
Majoritatea asteapta salvarea din alte galaxii, viata fara ineptii ar fi anosta.
Parerea mea, daca doi nebuni zic maine ca vine sfarsitul lumii, e FALS! Dar cand o milioane o iau razna in grup se numeste credinta..chiar cu argumente.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta este la fel cu:daca omori un om esti criminal, dar in razboi daca omori 100 esti erou. Vezi cata labilitate exista in modul nostru de a gandi si aprecia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu? Mie nu mi se pare nimic aberant. Singura intrebare pentru mine este cum ar fi putut sa ajunga aici. N rest...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,este prima conditie,absolut necesara,dar cu cate "posibilitati" sunt, cel putin teoretice (gaurile de vierme, unversul multiplu, mai nou universul holografic), nu ne ramane decat sa ne alegem calea.Se spune ca imaginatia reprezinta viitorul mai mult sau mai putin apropiat, insa mintea nu creaza niciodata ceva ce nu va realiza odata si odata.

| 01rukia01 a răspuns:

Eu cred ca exista extrateresti ca doar n-om fi noi buricu' universului...acuma sunt tot felul' de lucruri ciudate aproape inexplicabile care se intampla.cum ar fi triunghiul bermudelor, nimic ce intra nu mai iese...ar putea fi activitate extraterestra daca ar fi sa ne gandim ca in Star Wars.ma rog, sunt tot felul de nebuni in lumea asta, de ce sa-i luam in seama pe toti descreeratiilaughing

| andrei a răspuns (pentru 01rukia01):

Extraterestrii nu inseamna neaparat creaturi verzi venite pe Terra.

| Xtal a răspuns:

Oamenii sunt din ce in ce mai creduli.

| anonim_4396 explică (pentru Xtal):

Da sunt de acord cu tine, insa...

La o prima vedere, ideea unor "spioni extraterestri" strecurati printre noi pare, dincolo de a fi copilareasca si paranoica, rezultatul direct al unor povesti si filme stiintifico-fantastice, de tipul "Oameni in Negru", prin care tocmai un asemenea scenariu le este servit consumatorilor. Dar, la o aplecare mai atenta asupra subiectului, pastrand desigur rezervele de bun simt ale gandirii critice, se naste timid intrebarea "si totusi, de ce nu?"

Este suficient sa ne gandim in felul urmator, pentru a lasa sa ne patrunda "in sistem" un crampei de indoiala: oare noi, oamenii - aventurieri, oportunisti, curiosi si iscoditori, cum ne stim -, am evita sa ne strecuram in sanul unei civilizatii inferioare, nou descoperita, ca membri ai ei, pentru a o studia si chiar manipula din interior, in masura in care abilitatile noastre fizice si psihice sau tehnologia de care dispunem ne-ar permite acest lucru? Oare ce anume, dincolo de discutabile bariere morale sau anumite riscuri, ne-ar opri sa intreprindem o asemenea actiune?

| Xtal a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Rezultatul direct al unor povesti si filme sttintifico-fantastice'' - Filmele stiintifico-fantastice sunt fictionare. Vreau si eu sa fiu cu tine in a patra dimensiune.Imi place cum scrii.Ar trebuii sa faci scenarii de filme ori carti.Si nu, nu neg existenta fiintelor extraterestre dar de asemenea nu o aprob, sunt,, nula''.

| anonim_4396 explică (pentru Xtal):

Si totusi, nu esti "nula". Insusi raspunsul tau o dovedeste.Desi constientul, cel rational, ne dicteaza ceva, subconstientul ne tradeaza uneori.Eu in astfel de stuatii spun ca sunt "afon". Termenul imi permite sa fentez si subconstientul.

| Xtal a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de termen o sa il pastrez.Dar constientul meu spune ca,,Nu cred'' iar subconstientul spune ca,, E o posibilitate 'se poate intampla, nu e imposibil'' deci am preferat sa spun ca sunt,, nula'' deoarece nu sunt hotarata dar daca ma intrebi ce zice subconstientul subconstientului constentului meu, asta ar fi putin mai greu...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Columb le-a dat la schimb indienilor americani margele de sticla, pe care ei le credeau de mare valoare. Conchistadorii nu i-au "manipulat" pe indieni, ci au pus muschetele pe ei, iar pe cei care au mai ramas in viata i-au pus la smotru. Iti dai seama ca o civilizatie extraterestra care ar face drumul pana aici ne-ar putea pune la toti zgarzi cu socuri electrice, cum obisnuiesc unii oameni sa puna la caini. Asa ca ce manipulare si infiltrare, astea-s scenarii cinematografice.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu te pot contrazice, din simplul motiv ca tot ce cunoastem noi, muritorii de rand, nu ne permite decat sa facem judecati si sa emitem supozitii.Cred insa ca nu trebuie sa plecam de la premiza, ca si altii sunt croiti dupa acelasi calapod cu noi(ma refer la psihic, sentimente, etc.)Poata ca vor fi niste buni samariteni, care sa ne ajute si nu sa ne subjuge.Cu alte cuvinte, cred ca nu ai date care sa-ti permita sa fii asa de categoric.Sa vina ei si vom vedea cum se vor comporta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar fi buni samariteni ne-ar lua toate armele, ar rezolva foametea din Africa si ar duce toti oamenii la reeducare.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

M-ai inteles gresit.Cand am facut afirmatia respectiva eu nu am plecat de la premiza ca ei sunt deja printre noi.Chiar si asa, nu cred ca vor gandi in parametrii de gandire ai creierului uman.

| LiviuStefan a răspuns:

Exista,
un unchi de al meu a vazut 3 triunghiuri care se invarteau in jurul a ceva nu stie ce si dupa au disparut O.O..Ciudat nu?laughing