| OOOLEOOO a întrebat:

Oare suntem ființe umane căutând experiențe spirituale sau suntem ființe spirituale trăind experiențe umane?

-Ionescu Robert

9 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Oare n-o sa fie raspunsurile prea subiective ca sa iti fie de folos? tongue Eu zic ca suntem animale egocentrice, adica nu a doua varianta.

| suffarstar a răspuns:

Asta incerc si eu aflu. Robert Ionescu,daca nu ma insel,este un adept al ezoterismului,ezoterism care se contrazice (sau asa am inteles eu). De exemplu,Samael Aun Weor spune ca noi nu avem suflete, noi trebuie sa le cream, suntem niste animale rationale. Alti ezoterici cred ca noi suntem suflete ce dispun de trupuri. Aici, insa, nu vad logica reincarnarilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deşi o bună perioadă de timp am urmat fără să îmi dau seama mişcarea "new age",unde dogma este una a omului ca fiind spirit astral, am renunţat treptat în a-mi mai ghida viaţa prin lucruri ce nu pot fi dovedite sau înţelese de mintea umană.
Care este sensul şi beneficiul în a crede în lucruri dincolo de graniţa pe care o putem înţelege?
Răspunsul nu îl putem şti la ambele variante.
Eu trăiesc după simţul "realităţii"şi a ce pot şti cu exactitate că există.
Sau.cel puţin după iluzia asta a ceea ce percepem ca fiind "real".
Dacă există ceva sau nu după moarte, cu siguranţă răspunsul nu poate fi schimbat după dorinţele noastre.
Dacă există, foarte bine.
Dacă nu, nu.
Însă din nou..suntem limitaţi în a înţelege moartea ca şi multe alte sensuri de altfel.
Viaţa şi existenţa sunt un mister foarte frumos.
Însă oricât ne-am strădui să înţelegem sensul ei,este ceva peste capacitatea umană.
Probabil, există un nivel mult mai amplu de inteligenţă decât a noastră, de care, posibil, să nu o putem observa datorită limitării noastre mentale cât şi biologice.

| Robi1444 a răspuns:

Suntem fiinte spirituale traind experiente umane.

| Apocaliptic a răspuns:

A doua varianta.
Gandeste-te ca daca am fi asa cum spune doar "stiinta" ca suntem atunci ne nastem din cauza ca s-au placut doi oameni, ne-am nascut pentru a muri si atat.
Insa din punct de vedere crestin ne-am nascut pentru a vedea Dumnezeu, Creatorul vietii noastre, daca suntem demni de Imparatia Lui, deci avem un scop, nu degeaba ne-am nascut, doar pentru ca a explodat o stea si norocul a facut sa fim noi cei destepti si nu elefantii sau balenele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apocaliptic):

@apocaliptic

"ne-am nascut pentru a muri"... asta zice cine? Fara un zeu nu poti da sens vietii tale? Imi pare rau pentru tine, esti o persoana slaba.

"din punct de vedere crestin"... de ce doar din pdv crestin? Esti constient de faptul ca exista multe alte religii, nu doar crestinismul?

"Creatorul vietii noastre"... si daca acel creator este Odin?

Daca acel "creator" este Odin iar scopul este sa ajungi in Valhalla dar tu ai urmat un scop gresit (cel crestin)?

Sau versiunile altor religii nu sunt valide, doar versiunea crestina e?

@ oooleooo

Iti raspuns printr-un citat :

"Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi"

In cazul postarii tale, prima jumatate a citatului se aplica cel mai bine. Sper ca intelegi.

| Kumiko19 a răspuns:

A doua varianta.

| Anonimus1110 a răspuns:

Suntem,suntec...cum sa nu fim

| Anonimus1110 a răspuns:

Suntem,suntem...cum sa nu fim