| RAY a întrebat:

Observ ca societatea noastra incerca sa ne faca sa credem ca suntem roboti fara sentimente, negarea sentimentelor este ceva benefic umanitati?

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Negarea sentimentelor nu este benefica nici tie, nici societatii. Important este sa inveti cum sa le intelegi, utilizezi, reglementezi si gestionezi pentru a nu deveni robot.
"Adevarata putere nu sta in ascunderea sentimentelor, ci in recunoasterea lor!"

| Mayar a răspuns:

Este un plan al masonilor de a baga in ceata cat mai multi ignoranti si oameni slabi de ingeri, asa cum multi sunt si pe-aici.
Lasa prostiile si trezeste-te la realitate.
Ted Bundy, gary heidnik Jim Jones, Ian Brady si ''spuma'' Dennis Rader - cunoscut ca si BTK nu au simtit sentimente, mila, rusine, nimic fata de alte persoane, si uite ce au facut! Sunt psihopati, criminali in serie. Daca negi sentimentele, ajungi ca ei, un psihopat.
Pentru a intelege ceea ce eu rezum aici in foarte putine cuvinte, urmareste acest documentar https://www.youtube.com/......tps?/watch
Sper sa te lamuresti mai bine.

| sappy a răspuns:

Depinde de situatie si de persoana!

| doctorandus a răspuns:

Societatea nu vrea asta, de unde-ai scos-o? Persoanele fara emotii sunt sociopati (psihopati). Asa ca nu stiu cine si-ar dori sa fie inconjurat de sociopati.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Am observat ca se vrea negarea sentimentelor, ascunderea lor

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Se vrea intelegerea lor; cine vrea si cine poate, desigur.

| T0T a răspuns:

Fiecare percepe societatea intr-un mod diferit si fiecare alege ceea ce este.

| anonimg a răspuns:

Sentimentele își au rolul lor în viața noastră; dar este o extremă în a lua decizii pe baza lor. Tot extremă se numește si a le îndepărta cu totul din viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma enerva, Ray!

Eu chiar sunt un robot fara sentimente. Nu ma prefac ca altii.batting eyelashes

| Teardrop a răspuns:

DA! Ai atâta dreptate!
Şi sunt lucruri mici care se întâmplă, pe care oamenii le consideră morale şi perfect normale, însă e doar o formă de manipulare a societăţii. Pentru că vin în cantităţi aşa mici, nimeni nu observă! Mă bucur că nu sunt singura.

Lucruri mici la care mă refer:

1)Legalizarea eutanasierii umane. Ceea ce ne face umani e lupta până la moarte. Aşa am răzbit ca specie, aşa am evoluat, aşa am ajuns ce suntem astăzi.Am luptat, şi am luptat până la moarte.
2)Ordinul de exterminare în masă a câinilor comunitari, după ce a murit băieţelul acela. Exterminarea în masă e inumană, şi nu e soluţia potrivită.
Şi au mai fost aşa multe, pe care le-am observat încet-încet.

Exprimarea sentimentelor le condamnată. În curând ne vor lua şi arta, şi vom ajunge într-o lume total distopică, manipulaţi şi conduşi de nişte norme pe care noi înşine ni le impunem, şi care ne distrug.

| Pardelian a răspuns:

Este un lucru benefic umanitatii ca intreg dar insesi sentimentele ne fac umani. Pt supravietuirea umanitatii este benefic dar este nociv individului. Conceptul de supravietuire a umanitatii prin robotizarea ei este o scuza o guvernantilor care astfel pot manipula mai usor multimile. Sanu uitam ca si albinele traiesc in grupuri mari dar acest lucru nu le confera statutul de fiinte inteligente

| TortQuemado a răspuns:

Nu știu în ce lume trăiești tu, dar în lumea reală se pune mai mult preț pe sentimente ca niciodată.

| FunkyGurl a răspuns:

În niciun caz! Sentimentele sunt cele care ne fac oameni!