| DarthRevan a întrebat:

Esti cu noi sau esti impotriva noastra?
asta e mentalitatea romaniei?
Am observat ca daca esti gay de exemplu sau lesbi, lesbi esti mai acceptata cat de cat. Observ ca societatea noastra nu se schimba si rezista la o schimbare spre deschidere mentala mai ampla.Suntem foarte inchuiati la mine fata de alte culturi. HMM

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

N-am nimic cu voi, iubiti si *** ce vreti. Pace voua!

| RAY a răspuns:

E ceva normal sa fim ignoranti sau agresivi cu alte gruuri, in usa de exemplu negri sunt acolo de secole si tot la fel de urati sunt de ce? pentru ca asa am supravetuit ca specie si toara migratia asta e o prostie, toata prostia, tot rahatul vine din usa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca suntem o tara in care biserica are o prea mare influenta pentru societatea moderna in care traim.

si nu, biserica si religia nu invata sa ne iubim aproapele si sa il accepta, ne invata sa disciminam si sa condamnam

| pufulescu a răspuns:

Nu are nimeni nimic cu ce fac homosexualii in intimitatea domiciliului!
Romanii in general sunt impotriva propagandei gay, impotriva dansatului pe strada cu pene pe fund, si aceasta impotrivire e un lucru foarte bun!

| doreal a răspuns:

De ce sa ne schimbam, noi ca popor, pentru straini? De cand? Asta e tara lor sau cum? Facem ce vrem. Daca suntem mai incuiati la minte fata de alte culturi, pai putem sa fim deoarece acea traditie nu corespunde cu a noastra si e tara noastra, nu a lor. E foarte greu sa-i bagi pe gat ceva nou omului. Omul nu e o masina, e ceva mai complex. Trebuie sa faci toate astea treptat.

| DarthRevan explică (pentru doreal):

Gresit,sunt in UE, si suntem in Nato.Traditia romana e o limitare

| diamondsonmytongue a răspuns:

Da, de obicei asta e mentalitatea si multi dintre ei, desi urasc homosexualitatea, se se simt super bine la un film cu doua gagici lesby.
Ceea ce nu inteleg ei este ca oamenii se nasc asa, nu au devenit gay/lesby pentru ca au vazut pe strada un cuplu la fel.
Cat despre "lesby mult mai acceptat" este doar pentru motivul ce-l spuneam mai sus.
Insa pe acest subiect, e mult de discutat. Ceea ce putem face e sa speram ca oamenii vor vedea ca mai importante sunt calitatile si valorile unui om decat sexul de care e atras.