| DacicusRex a întrebat:

Ochii negrii dau pielii si parului un aspect mai negricios(ca oamenii sa nu se arda la soare)?
Ochii caprui dau pielii si parlui un aspect mai maroniu(ca oamenii sa fie putin rezistenti atat la soare cat si la lipsa acestuia)?
Ochii albastrii dau pielii un aspect albicios iar parului unul auriu(ca oamenii sa fie rezistenti la lipsa soarelui)?
Ochii verzi dau pielii un aspect foarte albicios si parului unul rosu(ca oamenii sa fie extrem de rezistenti in lipsa soarelui)?
De ce exista combinatii gen:
Oameni negrii cu ochi albastri
Oameni albiciosi cu ochii si parul negru
Oameni mai negriciosi cu ochii verzi?
De ce eschimosii nu au parul rosu si ochii verzi?
Daca oamenii cu ochii albastri sunt din nord, cei cu ochii negrii sunt de la ecuator, iar cei cu ochii caprui sunt pe la mijloc, atunci cei cu ochii verzi de unde sunt?
P.S. Se considera faptul ca oamenii au aparut undeva pe glob apoi s-au tot raspandit prin lume.
FUNDA!

1 răspuns:
| Deliiiia a răspuns:

Buna, oamenii au migrat si astfel s-au adaptat conditiilor de mediu.

Culoarea ochilor nu imprima culoarea pielii, ci ambele, atat culoarea ochilor cat si a pielii sunt adaptari.

Combinatiile si coexistentele posibile sunt dicatate de gene.

Mai babeste: fiecare om ar trebui sa arate intr-un anumit fel, in functie de zona de pe glob in care se afla anumite trasaturi se modifica, uneori toate, uneori doar cateva.