| κλάους a întrebat:

Ok, deci, toata lumea (aproape) spune ca nu exista magie...Atuncea.de ce Biserica a interzis cartile Harry Potter? Mai ales pentru motivul: "magia din carti". Deci... puteti sa ganditi putin?

Stiu ca o sa primesc numai raspunsuri tampite. dar totusi. postez!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Biserica a interzis cărțile Harry Potter? Nu știam.
Până acum știam cu biserica e bazată pe proști dar acum am și dovada.
Oricum ținând cont că biserica e doar o unealtă de îndoctrinare nu cred că interzicerea unei cărți de această instituție este o dovadă a existenței magiei, este doar o prostie.

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Verbul "a gândi" în aceiaşi propoziţie cu "biserica" reprezintă un oximoron.
E ca şi cum ai spune "babă tânără" sau "Hitler era de treabă". Nu merge, pur şi simplu.

Alekum salam.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Răspunsuri tâmpite.

| danut a răspuns:

Nu am auzit ca pe undeva vreo biserica sa fi INTERZIS niste carti, nu sta in posibilitatile ei logistice acest lucru (pana una alta). Este posibil insa sa fi sfatuit parinti sa evite culturalizarea unor copii cu aceste carti sau filme. Cu acest aspect tind sa fiu de acord din cauza expansiunii tendintei de a promova vrajitoria ca model de educatie a unor copii ce nu pot discerne intre real si imaginar. Acest "tipar" educational produce sau a produs multe dereglari si necazuri, ducand pana la moartea unor copii ce au incercat sa zboare de la mare inaltime sau alte nenorociri de genul acesta.
Am enumerat doar partea vizibila a aisbergului dar dereglarile psihologice pot fi foarte rele si foarte diverse ducand la situatii dramatice pe termen lung. P.S.Magia ca in acele carti probabil nu exista dar exista alte modele care sunt reale si foarte foarte periculoase si cu consecinte ireversibile, satanism, spiritism, paranormal (acelasi lucru cu spiritismul), etc. toate ducand la pierderea ireversibila a respectivei persoane.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Ei, o să mă risc să fac parte din cei cu răspunsuri tâmpite.
Hmm. drăguţă, vorbeşti despre Biserică!
Biserica a interzis o groază de cărţi pe motivul unui conţinut satanic, sau irelevant pentru religie şi Dumnezeu şi mai ştiu eu ce.

Faptul că Biserica a interzis seria Harry Potter nu demonstrează că există magie, ci că, din punctul de vedere al preoţilor şi Bisericii, nu ai voie să scrii sau să citeşti nimic ce ţine de ceva care nu este în concordanţă cu Dumnezeu!
Şi aşa mai departe.
Mai au şi oamenii aştia dreptate, că mai sunt demenţi care încep să facă cine ştie ce prostii, pentru că aşa a scris într-o carte, dar asta este altă poveste.
Dragă, noi gândim, dar tu gândeşti?

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Bine, esti baiat.
Si, ce, te-ai simtit jignit de faptul cu ti-am zis "draga"?batting eyelashes

Ma, Twilight, Jurnalele Vampirilor si toate cartile care eneaza elemente legate de vampiri si asa mai departe, sunt interzise, iar unele dintre ele sunt interzise si in cateva tari!
Ti-am zis asa, ca sa stii.
Nu au fost interzise din cauza ca prezinta elemente fabuloase, ci ca indeamna cititorul spre violenta si spre punerea sub semnul intrebarii a cuvintelor, legilor, poruncilor pe care ni le-a dat Dumnezeu.
Biserica considera ca ele sunt pline de indemnuri satanice si ca nu sunt demne de a fi acceptate intr-o comunitate crestina.

In Harry Potter oamenii au control asupra vietii altor oameni si lumea este condusa de magicieni si tot asa. Este o blasmefie totala pentru credinciosi, deoarece Dumnezeu este cel care ne conduce vietile si care are stapanire asupra celor care mor ei El este singurul "magic".
"Sa nu ucizi."

Dar, degeaba incerc sa-ti explic motivele. Tu esti blocat pe aceeasi conceptie infantila si nici macar comportamentul, care lasa mult de dorit, nu te ajuta.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

@IngerulSiDraculTau :
Unul dintre cele mai stupide răspunsuri.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Eu auzisem ca l-au ars pe rug pe actorul principal din filmele inspirate dupa cartile respective, precum si pe autoarea cartilor si ca urmeaza inca vreo cativa actori(cei care aveau cele mai mari puteri magice).
Stiu ca raspunsul meu e tampit, dar totusi il postez (chiar daca o asa intrebare merita numai raspunsuri unul si unul, eu atat pot).

| Hăgiul a răspuns:

@kongeriket m-am distrat al naibii de tare cand ti-am citit raspunsul!
Si acum off-topic. Ati vazut ce seamana Harry Poter (personajul din film) cu John Lennon? El a afirmat odata ca trupa sa ajunsese mai cunoscuta ca Iisus.
Si da, cred in magie. Pana nu vine unu` sa-mi dovedeasca ca nu exista, eu voi continua sa cred. Cred in mituri, cred in Dumnezeu, cred in vise.

| Andrei7520152 a răspuns:

No offense, dar la asa intrebare, asa raspunsuri laughing

| Polaris a răspuns:

Harry Potter este Dumnezeu şi Voldemort e Satana! Aşa spune biblia! Citiţi biblia! Doamne ajută!

| Azazel_2358 a răspuns:

Incearca tu niste witcraft si zi-mi daca-ti iese...ca mie nu mi-a iesit.
Tine mai mult de domeniul ocultismului si conteaza la ce te referi cand spui magie

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Magie exista dar nu toti detin acel har ca sa le reuseasca! nu iti dai seama ca am fi toti vrajitori daca am avea har! nu stiam ca biserica a interzis cartile cu harry potter si pentru ce sa le interzica? ca doar acolo nu erau vrajile complete! stii exista niste carti bisericesti in care se prezinta niste ritualuri de magie, nu stiu care sunt sigur pentru ca acum ceva timp m-am lovit de ele si care ar fi explicatia? ca biserica stie fff multe dar nu poate face prea multe afirmatii!

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

@relatiicuclientii mersi sa stii poate pentru tine este stupid dar sa stii ca sunt fff multi oameni care gandesc la fel ca mine ca magia exista doar daca ai har! iar cum tu nu ai nici pe departe habar de ceea ce inseamna asta este mai mult decat normal sa imi dai stupid ca doar nu erai sa imi dai inteligent sau folositor ca era chiar culmea dar iti spun eu ca daca ai trece macar printr-o experienta din asta parerea ta s-ar schimba.dar mai este mult si mai ai de crescut ca sa iti dai seama despre ce vrb eu!

| κλάους explică:

@Cristian55 Exista doar magie rea? Nu cred! Daca exista cea rea, neaparat trebuie sa exista si cea buna, nu?

@FucktheSystem Acuma doi ani cand am fost la o Biserica...am uitat numele, am vazut o carte de vreo 300 si ceva de pagini in care scria de ce nu e bine sa citesti HArry Potter.

@XTREME PAi ideea este ca nu merge! Dar...o data ce au spus ca duce la ocultism/magie si.mai stiu eu ce, direct iti dai seama ca exista magie. Chiar daca ei ne spun asta in mod direct sau indirect.

@Reek54 Aici se poate vorbi si despre Stiinta si Religie...uni spun ca asa alti spun ca asa.

| κλάους explică:

@RelaţiiCuClienţii Tu ai ascuns vreo data lucruri care nu erau adevarate? Ok...Biserica o spus, sau asa am auzit eu, ca in harry potter exista multa magie...si mai stiu eu ce. Ok. Dece sa interzici un lucru cand nu e adevarat? Tell me! Si.nu sunt fata! Ok? Si da, gandesc! AAaaaa, HArry Potter este doar o carte iar Jurnalele Vampirilor, Twilight si alte carti cu vampiri sunt tot carti, nu? ATuncea, ele de ce nu sunt interzise? Eu cred ca si Vampirii nu sunt in concrodanta cu Dumnezeu, nu? Doar beau sange, omoara si etc, nu?

Bbwinking

| Cristian55 a răspuns:

Cine a zis ca nu exista?!
Eu sunt un om credincios, dar nu zic ca nu exista magia.Aceasta exista prin Satana., cum crezi ca actioneaza vrajitoarele?

| Reek54 a răspuns:

Magia exista, dar ea este si buna si rea.
Universul cum a fost creat?, daca nu prin magie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica sau doar niște fanatici religioși ce scriu pe vreun site creștin "paradox" povești chiar mai fictive decât HP sau copiate din nu știu ce articole scrise la mișto, dar luate ca bune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă duc să citesc din Biblia satanică. Biserica mă va prinde și lega și vor muri în chinuri.

Totuși, magia aia nu e o invenție? Serios, nu știu.
Vreau să spun, încearcă tu să faci o vrajă ca acelea din Harry Potter și vezi ce obții.