| Seby90 a întrebat:

Omul;

Animal sau creatura superioara?

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Cuvântul "animal" provine de la cuvântul Latin animale, genul neutru al animalis și este derivat de la anima, ce înseamnă suflu vital sau suflet. Definiția biologică a cuvântului se referă la toți membrii regnului animalia, inclusiv omul."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Regnul_Animalia

| Seby90 explică (pentru NOname):

Hai sa ma fac putin inteles, vorbesc aici de moralitatea acestuia, de luam decizii care ulterior ne afecteaza semenii etc, etc etc. Multe din lucrurile pe care le facem nu ne separa cu nimic de animale, ba chiar din contra avem multe de invatat. Caii de mare, pinguinii, cainii ne pot da lectii de viata importante, noi continuam sa traim in lacomie.

| NOname a răspuns (pentru Seby90):

Nu suntem (întotdeauna) superiori, aşa cum ne place să ne credem (unora dintre noi), mai ales că şi superioritatea este relativă.

http://i.imgur.com/dB9jddE.png
http://i.imgur.com/mfzUAKh.png (este valabil şi aici)

Suntem animale evoluate, cu bune şi cu rele.
Cred că este o aroganţă să ne considerăm mai presus decât celelalte animale. Toate merită consideraţie şi respect.

| Seby90 explică (pentru NOname):

M-ai facut sa zambesc, bravo! happy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Câte un pic din ambele!
Pa, pa.

| Inferno a răspuns:

Exista o contradictie asa mare intre termenii folositi de tine incat sa nu-i putem folosi simultan?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

După cum a spus și Dragoș. Omul, animal superior celorlalte animale ale Terrei.

| RAY a răspuns:

Ar fi o rusine la adresa animalelor sa ne numim animale prin cea ce dam dovada,da suntem animale, cele mai rele, violente, ipocrite, criminale etc

| dragos9234 a răspuns:

Animal superior.

| Seby90 explică (pentru dragos9234):

De ce consideri asta?

| dragos9234 a răspuns (pentru Seby90):

Pentru ca asta suntem.
Avem instincte animalice, cu toate astea avem si o inteligenta superioara celorlate animale.

| OOOLEOOO a răspuns:

Un monstru.

http://i47.tinypic.com/2m769z7.jpg

''Iata o lacrima ce cade, apoi a strigat: Ce fel de creatura este omul?''
-Ziggy Marley

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Omul nu este animal, ci a fost creat după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, aşa că terminaţi cu prostiile că omul este animal, nu ştiu ce creatură, sau mai ştii ce.
Te pup!

| Seby90 explică (pentru anonim_4396):

Ai gresit categoria. O sa poti raspunde cand o sa apara intrebarea la religie, ok?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

O fiinta care a fost creata prin magie se numeste golem, nu om.

| Seby90 explică (pentru HueyFreeman):

Hai ca ai fost tare. laughing Bravo!

| sabin89 a răspuns (pentru Seby90):

Termenul "creatura" folosit de tine in intrebare il implica pe acela de "creator". Asa ca fata a fost on-topic cand si-a spus parerea.

| Seby90 explică (pentru sabin89):

Okay, de acum sa nu mai spui ca te duci sa te caci, te duci sa creezi, ok?

| robijam a răspuns:

Omul face parte din regnul animal. Pe deasupra este si o creatura superioara.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Animal din punct de vedere a comportamentului ( unii ) si superioara din punct de vedere spirituala

| Seby90 explică (pentru XxTerrorxX2):

N-as spune superioara... Dar... cum creziwinking.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru Seby90):

Am zis doar asa sa nu ziceti ca sunt impotriva oamenilor

| Seby90 explică (pentru XxTerrorxX2):

Suntem o specie care lasa de dorit.

| AlbaAura a răspuns:

Omul...singura ființa cu ideal.

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Animal inferior.Din punc de vedere al comportamentului, animalele omoara opentru hrana dar oamenii omoara pentru ca asa vor ei.

| Terente20 a răspuns:

Creatura inferioara. stii care e singurul animal care isi distruge mediul? omul. fiecare creatura isi creeaza un balans consum-productie fata de natura, numai omul nu, el se autodistruge. in concluzie ce conteaza daca ai IQ mai mare daca mori in 20 secunde? gandind la scala inalta, omul e cel mai prost animal.

| Seby90 explică (pentru Terente20):

Interesanta gandirea, tind sa iti dau dreptate.

| Terente20 a răspuns (pentru Seby90):

Nu e o gandire, e un fapt. omul e singurul animal care distruge mediul in care traieste. in rest toate celelalte creaza un echilibru. gandind la urmatorii 50 de ani, suntem super destepti pe langa o caprioara, gandind la scala mare...o sa ne inecam in propriile deseuri.