| Geanin a întrebat:

Cum omul (homo sapiens) este cel mai evoluat reprezentant al regnului animal, la plante care este specia superioara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect! Sunt intr-un continuu proces de evolutie.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Toate speciile sunt evoluate raportat la mediul in care traiesc.
Omul nu este mai evoluat decat alte organisme, dar e superior acestora (nu d.p.d.v biologic).

| RAY a răspuns:

Omul nu e cel mai evoluat din tot regnul animal,omul e cea mai rationala fiinta,nu suntem mai evoluati ca multe animale,fiecare animal are un atu,noi avem nerocortexul cel mai mare,sunt plante foarte adaptate care folosec tot felul de trucuri impotriva pradatorilor, fiecare animal, planta se adapteaza sau moare, nu suntem mai puternici ca multe animale, un caine ne intrece la miros, auzit etc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aici intra si plantele.

| alexandrualind a răspuns:

Nu exista.

| drutzix a răspuns:

In termeni evolutivi nu exista 'cel mai evoluat'.

| Μădă0611 a răspuns (pentru drutzix):

Omul e cel mai evoluat dintre toate.

| drutzix a răspuns (pentru Μădă0611):

Incep sa cred ca incerci sa ma trolezi.
Daca toate speciile au evoluat si continua sa evolueze cum dracu e omul cel mai evoluat?
Selectia naturala inca ne afecteaza (intr-un mod mai scazut dar nu a disparut de tot) plus selectia sociala. Nu suntem cum eram acum 10.000 de ani,

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce oamenii nu pot sa inteleaga acest lucru simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Eh,nimic nu ma mira.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe mine dar cateodata e frustrant sa raspunzi la aceeasi intrebare de n-spe mii de ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Corect! Sunt intr-un continuu proces de evolutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drogul.

| Adbbmsh a răspuns:

Plantele continua evolutia, in schimb omul involueaza, ceea ce e ingrijorator.

| Expressions a răspuns:

Nu exista asa ceva la plante.

| Geanin explică (pentru Expressions):

Eu stiam angiospermele monocotiledonate sunt cele mai evoluate pentru ca au flori, fructe, seminte cu un singur cotiledon... Dar nu stiu ce specie...

Stii, nu toate plantele au flori, fructe si seminte... tongue

| Expressions a răspuns (pentru Geanin):

Inteleg, dar asta cu ce le face superior? Omul e superior ca poate ucide orice alta specie de pe planeta. Plantele ce pot face?

Daca vorbim de superioritate putem aduce in discutie cel mai batran copac din lume ce are cam 9.000-10.000 ani vechime. (il poti cauta pe google, e undeva in Suedia)

| RAY a răspuns (pentru Expressions):

A ucide orice animal nu te face superior si a fi creativ,inteligent,rational asta ne-a facut ceea ce suntem, omul poate sa creeze din nimicceva, avem imaginatie, putem presupune multe, putem face calcule si inca cate asta inseamna a fi om a isi folosi creierul nu a fi criminal

| 6684464 a răspuns (pentru Expressions):

" Omul e superior ca poate ucide orice alta specie de pe planeta." Sigur nu din cauza asta este cel mai evoluat. laughing Un leu/urs/tigru/taur/etc. sterge cu el pe jos.

| Expressions a răspuns (pentru 6684464):

De asta vezi lei/tigri etc cand mergi la gradina zoologica?

| 6684464 a răspuns (pentru Expressions):

Cand vorbim de om ca specie nu ni-l imaginam cu mitraliera in mana ci gol pusca; asa mai pe inteles. Poate ai vrut sa spui ca nu vezi lei/tigri capabili sa inventeze o mitraliera, de aici trage concluziile in ce domeniu este omul cel mai evoluat.

| Uxellodunon a răspuns:

Omul e un caz mai special in care datorita dezvoltarii creierului si inteligentei am inceput sa ne dezvoltam extrem de rapid, inteligenta ajutandu-ne sa depasim mult mai multe bariere impuse de natura.
Lasand la o parte omul, in regnul animal animalele cele mai evoluate, dezvoltate si specializate sunt mamiferele (adica si noi) dupa vin pasarile, reptilele, amfibienii, pestii, stelele de mare, viermii inelati si asa mai departe...
Din regnul plantelor cele mai superioare si avansate ar fi angiospermele, adica cu samanta inchisa, si plantele cu flori.
Gimnospermele ca brazii, ferigile, muschii sunt considerate plante inferioare