| Ra a întrebat:

Omul devine persoana prin nastere sau prin educatie?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce intelegi prin "persoana"? Cand scrieti o intrebare duceti ideea pana la capat caci noi ceilalti nu stim ce se afla in capul domniilor voastre. laughing

nony
| nony a răspuns:

Toti ne nastem oameni..pe parcursul vietii devenim diferite animale sau obiecte.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Omul devine persoana?

| juniper a răspuns:

Prin educatie, dar si prin nastere.

| Elly4all a răspuns:

Devi om prin nastere, este logic, o data ce te'ai nascut poti sa fi si un psihopat ca tot om ramai indiferent de cat intelect aiwinking

| SweetCandy a răspuns:

Omul si persoana este acelasi lucrubig grin.cred ca te referi la educatie, insa nu ai formulat tocmai concret intrebarea...omul se cizeleaza prin educatiebig grin

| Linda a răspuns:

O fiinta cu 46 de cromozomi devine persoana prin asemanarea in carcter cu Dumnezeu. Fie se ghideaza dupa selectia naturala, cine e mai tare inlatura pe ceilalti, fie ii iubeste pe ceilalti ca pe sine, conform reglementarilor crestine.

| lora_9285 a răspuns:

Omul devine persoana atunci cand s-a nascut.

Omul este persoana pe tot parcursul vietii indiferent de educatia care o primeste.

| uzzi92 a răspuns:

Comform drepturilor omului (parca thinking)... omul devine persoana prin nastere... si mai are nu stiu ce drepturi... in rest poti si la 60 de ani sa n-ai aia 7 de acasa... aia depinde de fiecare

| lenyia a răspuns:

Prin nastere...ca devine OM, se datoreaza educatiei!

| deleuandrei a răspuns:

Sigur ca prin nastere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori esti tu prea profund pentru mine, ori intrebarea e prost formulata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca persoana devine om prin educatie....fiindca nu putem numi oamenii toate persoanele...asta fiind la figurat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul devine persoana prin educatie. el se naste om, dar nu poate ramane asa daca nu traieste in mediul corespunzator lui, daca nu socializeaza. asta inseamna sa devina uman. daca omul este indepartat de habitatul lui, devine cu siguranta altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin educatie

| cipri08 a răspuns:

Cred ca devine om prin experientele din VIATA

| traumatizaNtu a răspuns:

Omul e o medie intre materialul genetic mostenit si mediul in care a trait si traieste.