| anonim_4396 a întrebat:

Omul poate suporta o temperatura de peste 100 de grade celsius in aer uscat? de ce?

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Poate dar citeva secunde.

| pcris a răspuns:

In aer uscat ar suporta ceva mai mult timp poate decat in aer umed asta depinzand si de temperatura, dar omul nu este proiectat pentru asemenea temperaturi.

| Jameson a răspuns:

Nu poate suporta, ai incepe sa fierbi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sangele sar evapora, apa sar evapora ambele sunt lichide fara aceste 2 omul nu poate trai pentru ca cu ajutorul sangelui este transportat aerul care este esential deci omul ar muri si la temperaturi de 60, 70 de grade fara apa si la 40 poti muri mai ales in aer unde nu este umiditate deloc, am fost la mare dar nu se simntea temperatura acea de 40 de grade in scimb in tm pe strada simnteam 35 de grade si era groaznic

| UnOmSpecial a răspuns:

Nu,nu poate suporta.Aerul nu are umiditate,putini vapori de apa ii trebuie ca sa respire si el. oricum nu ar rezista, nu ar putea respira, s-ar sufoca.

| FlySky11 a răspuns:

In aer uscat!