| missBrebi a întrebat:

De ce n aerul uscat omul poate suporta temperaturi peste 100 grade celsius?

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cine zice ca suporta? poate perioade foarte scurte de timp, dar la peste 60 de grade deja corpul cedeaza! ...la 100 lichidele incep sa iti fiarba in corp. si cum omul e 90% apa, nu e prea bine!

| Psihiatra a răspuns:

Cum se explică această rezistenţă? Prin aceea că, de fapt, organismul nostru nu primeşte această temperatură, ci păstrează o temperatură apropiată de cea normală. El luptă împotriva încălzirii printr-o transpiraţie abundentă; evaporarea transpiraţiei absoarbe o cantitate mare de caldură din stratul de aer care vine în contact direct cu pielea şi astfel îi reduce mult din temperatură. Singurele condiţii necesare sunt: 1) corpul să nu vină în contact direct cu sursa de căldură şi 2) aerul să fie uscat.

| Psihiatra a răspuns:

Si corpul uman este 70% apa, nu 90%

| missBrebi explică:

Crezi ca e vreo diferenta intra aerul uscat si cel umed? ca eu habar nu am cam la acelasi lucru ma gandeam si eu doar ca diriginta mea de fizica fiind profesoara nu cred ca ar da o explicatie de genu trebuie sa mai cerecetez