| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

P:S:Topicul e lung.Am ceva de aberat.Lucru pe care il vor confirma cei ce vor citi...sau pur si simplu sariti la intrebarea de la urma.
Macar odata in viata vi s-a intamplat sa stiti ca trebuie sa faceti un lucru,ca nu patiti nimic daca il faceti,si ca mai rau este sa nu il faceti,nu va este nici sila nici lene,si mai presus de toate,vreti sa il faceti, insa va este frica.In final nu il faceti.Va suna cunoscut? Mie da.Si totusi este atat de sigur.Nu vi se pare ciudat? Care poate fi cauza? Am citit despre acest subiect, si cred ca acesta-i raspunsul.Totul tine de subconstient.Subconstientul este atemporal(nu face distinctie intre trecut,prezent si viitor),nu este capabil sa sorteze informatiile fie ele negative,fie ele pozitive, pur si simplu le inmagazineaza. Ceea ce ne influenteaza complet viitorul.Mai ales daca subconstientul este poluat.

Plus ca subconstientul are prioritate in fata gandirii constiente.Si probabil acesta este motivul pentru care ati refuza sa faceti o actiune pe care am descris-o la inceputul postului.Inca un lucru pe care l-am observat,si sigur este si la voi dar nu l-ati observat,sa ne gandim totusi ca apartinem aceleasi specii, este tendinta de a imita.Prin gesturi foarte subtile.O persoana mi-a vorbit in urma cu ceva timp si folosea un accent ciudat. Dupa vreo 5 luni, mi-am amintit si nu mi-l mai puteam scoate din minte.Si ganditi-va ca este un interval considerabil de timp.Cat despre intervale mai mici nici nu se pune problema.Pur si simplu tot ce vedem,auzim de la altii, avem tendinta sa imitam.Colectivul ne ia libertatea de a fi noi insine.Si stau sa ma gandesc, poate de asta oamenii in mare parte iau decizii atat de proaste.De exemplu cu Romania.Nu ati observat ca toti se plang de politica,invatamant,ca sunt furati,de niste hoti,si totusi,avand in vedere ca sunt intr-o tara democratica,stiind ca sunt cetateni cu drepturi, nu actioneaza.Nu ar trebui sa ne punem niste intrebari? Oare de ce? Populatia stie foarte bine adevarul,cum este politica in Romania,ca poate functiona chiar mai bine fara mari institutii,(de exemplu guvernul, noi am stat ceva timp fara guvern si n-a fost mare ****)si totusi stau sa se planga fara sa actioneze. Tinand cont ca 15 mil.de oameni sunt contra coruptiei in politica ce a fost demascata, Vs 100 de oameni sa zicem.Nu populatia ar trebui sa castige? Si lucrurile functioneaza asa in intreaga lume.Si parerea mea e ca reusesc datorita utilizarii impotriva noastra a unei mari calitati:insasi natura noastra.Toti suntem diferiti.Si in loc sa fim invatati sa ne apreciem pentru ceea ce suntem,suntem invatati sa ne purtam ca niste roboti, sau sa radem de cei care au tupeul sa se poarte natural.Si treptat,se formeaza tot felul de grupuri,tot mai multe dezbinari iau nastere, prin urmare suntem toti prea ocupati sa ne uram si sa ne jignim ca sa vedem adevarul.Si mai e si acea bula de naivitate in care suntem bagati.Coca Cola,Chipsuri,Hamburgeri,Pizza, si sa tinem cont ca sunt multi oameni care au foarte mare predisponibilitate de a fi dependenti de ele.Prin urmare, iese profitul.Noi devenim mai molai, iar aia isi scot banii.Si nu este asa numai in cazul alimentelor.Moda de exemplu.Sigur ati vazut macar odata in viata voastra o persoane care sa ii eticheteze pe ceilalti in functie de ce haine poarta.Adica,daca nu are Nike e cocalar.Samd.Sau in functie de banii parintilor.Acei copilasi care se lauda cu mila altora fata de ei.Si bineinteles,apar si victimele,care poate isi pierd stima de sine, lucrul care adanceste si mai tare groapa.Prin urmare,si mai multe grupuri,si mai multe diferentieri,totusi devenim tot mai robotizati, iar cei care detin adevarata putere ne fac sclavii lor intr-un ritm tot mai alert.Sau sportul.Cu totii stim cat poate creste stima de sine, si sistemul imunitar sportul. Sportul determina cresterea dopaminei si eliberarea endorfinelor.Mai pe scurt, fericirea autentica.Si nu vi se pare ciudat ca societatea de asa natura este facuta sa nu avem posibilitatea de a face spoert prea mult? Ok.Gresesc.Poti,in sali, sau prin aparate pe care le tii la tine in casa.Pacat ca mai si costa bani.Dai bani pe miscare.Sau pur si simplu alergi prin oras, sa spuna toti cat de "taran" esti.Totusi,tot nu este de ajuns.Tuturor ne place cate un sport. Aproape tuturor.De exemplu la fotbal.Eu n-am unde sa joc fotbal,decat la licee unde sunt alungat cu pietre de paznic,si in spatele blocurilor unde patesc la fel,nu cumva sa sparg geamul lui vecinu'. happy Si totusi suntem acuzati ca nu traim mai sanatos. Daca pentru fotbal e situatia asa,ce sa mai spuneti pentru gamele variate ale sporturilor? Asta e jocul lor,sa ii faca pe toti sa se simta nesemnificanti, sa fie acuzati pentru niste lucruri din cauza carora nu ei sunt vinovati.Sau cu scoala. Lenea nu a existat niciodata, insa acum poate exista.Cineva nu vrea sa joace ping-pong.De ce? Ca e lenes? Nu prea cred.Asa-i sin in cazul lectiilor care se predau la scoala.Oamenii nu sunt lenesi, pur si simplu nu ii reprezinta. Lenes devii dupa ce de mic ti se spune o viata intreaga asta.Si atunci se presupune ca "ajungi la vorbele lor".Si din cauza asta,sunt(bineinteles ca e o mare minciuna):lenesi,delicventi,analfabeti,televizorul spune despre tineretul actual ca este distrus,ca nu-i bun decat de sapa,ca Romania va intra din cauza lor si mai tare in pamant,(nu ca n-ar fi din cauza conducerii),si toate aceste jigniri si falsitati aduse la adresa lor,noastra,mea,pur si simplu pentru un invatamant fondat de un analfabet la propriu.happyNici macar nu stie sa vorbeasca limba romana dar este in masura sa aprecieze cat sunt copiii capabili
sa invete? Nu.Iar acum,oamenii se lauda cu o scoala,si o educatie,care exista doar prin termenul propriu-zis."Ma,eu am scoala ce stii tu.laughing"Da,te lauzi, dar cel mai probabil ai dormit la ore si ai stat cu ochii lipiti de ceas.Practic suntem inca in comunism.Si suntem toti crescuti cu "n-ai carte,n-ai parte".Si fiind asa invatati de mici, poate dam cu piciorul unui mod mai bun de a ajunge unde vrem. Poate de asta suntem "avertizati" atat de mult.Le e frica sa nu le stricam mizeria.Samd.

Intrebarea mea e:1.Voi cum va protejati de manipulare?
2.Cum credeti ca societatea a ajuns la stadiul actual?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti raspund la asta "Macar odata in viata vi s-a intamplat sa stiti ca trebuie sa faceti un lucru,ca nu patiti nimic daca il faceti, si ca mai rau este sa nu il faceti, nu va este nici sila nici lene, si mai presus de toate, vreti sa il faceti, insa va este frica.In final nu il faceti" ai scris prea mult si mi-e lene.
Nu treci prin situatii din astea decat daca n-ai incredere in tine, te consideri slab si ti-e teama de consecinte (asta cand ai valori morale scazute). Am trecut prin tot felul de situatii, de care trebuia sa-mi fie teama, m-am gandit la consecinte dar nu atat de mult incat sa renunt. Cu cat mai mult te gandesti la ceva, cu atat mai mult ajungi sa nu faci. Mereu compar orice problema cu moartea sau doar nu iau problema in serios cat ar fi trebuit.
Nu ma protejez de manipulare, e ceva la care nu ma gandesc cand vine vorba de persoana mea. cum i-am spus cuiva pe privat, sunt desprinsa de realitate si n-am treaba cu media.
Asa bine a ajuns societatea, cum te asteptai sa fie, asa poti sa fii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma protejez de manipulare in nici un fel, aleg ce e mai bun pentru mine si atat.
Cum au ajuns la stadiul actual? Banuiesc ca indivizii s-au speriat si s-au bagat in seama unii pe altii prea mult.
Nu e chiar asa de bau-bau cum iti imaginezi. Ai dreptul sa alegi, asta inseamna libertate. Nu te obliga nimeni sa faci ceva, chiar daca te comenteaza foarte mult.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Maestre.

In primul rand, vreau sa iti spun ca sunt intru totul de acord cu ce ai spus.

Transformarea incepe de cand suntem mici. Ne transformam in sclavi ai societatii, sclavi care nu au curajul sa isi arate adevarata personalitate, care evita sa isi spuna parerea "ce o sa zica lumea?", din neamuri suntem indrumati sa punem accent pe trecut, pe starile negative, "nu putem sa ajungem undeva fara sa muncim", "toti suntem pacatosi", "rezolva prioritatile, lasa pe mai tarziu visele", ajungi sa iti cladesti viata din prioritati, pui caramizi pe care scrie "o sa fie bine!" in loc de "este bine!", "asa e normal, omul mai si sufera", "nu a mai facut nimeni asta, calmeaza-te, vezi-ti de realitate", orice sansa de a-ti modifica viata precum vrei este inhibata:
"Ia pastila, zi rugaciunea, stai in linie, nu atrage atentia, slujeste, invata ce preda profa aia plictisitoare de istorie, invata silogisme, invata naibii prefata manualului ca ajungi maturator!" mi-e scarba de toate tampeniile pe care le aud si mi-e mila ca si aceia care ne spun noua asta au fost invatati asa, macar de as sti ca acolo, undeva, se asunde bucuria de a indoctrona niste oameni fara ajutor, dar in schimb, se ascunde aceeasi nefericire, aceeasi banda pe care o spun zilnic de cand si-au luat ce serviciu a spus mama si pana in prezent.

Cum ma feresc? Constientizez, ies din realitatea mea si ma privesc ca un regizor de film care ghidoneaza un presonaj, si-i dau una peste cap sa se trezeasca la realitate, nu la realitatea impusa, la realitatea proprie pe care o poate influenta prin banala si comuna vointa subexploatata de 99.9% dintre oameni.

Nu conteaza cum a ajuns, conteaza cum iese din nisipul miscator care nu-i nisip, e rahat, suntem in rahat pana la gat. Din fericire, acesta este numai un cosmar, doar constientizand ca este un vis urat, ne vom trezi pe plaja insorita unde am adormit fara sa ne dam seama.

| usuk a răspuns:

1-citind-cititul iti elibereaza mintea
2-indiferenta, ignoranta si pot spune, lipsa unui spirit nationalist autentic

| EarsOfAFox a răspuns:

Nu poti incepe o intrebare cu P.S.
In rest, de acord cu tine, dar dupa ce voi termina intr-o zi de citit toate aberatiile scrise de tine pe closet.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru EarsOfAFox):

Amuzant.Esti urmasul lui Caragiale -.- Numai el are glume d-astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Am aruncat un ochi din viteza in timp ce dadeam scroll down-up-down-up-up-down si am vazut ceva de Chipsuri si Cola. Despre astea nu se filosofeaza, le bagi la matzul gros direct!