| sabin89 a întrebat:

Palestinienii din zilele noastre sunt descendenţi ai vechilor canaaniţi, cum au susţinut mulţi (inclusiv Yasser Arafat) şi susţin încă şi astăzi? Dacă ar fi aşa, ar fi justificată pretenţia lor asupra ţării, întrucât canaaniţii au fost acolo înaintea evreilor. Sau, ar putea ei să fie descendenţi ai filistenilor? - ipoteză îmbrăţişată de asemenea de mulţi. Termenul "filisteni" ar proveni din evreiescul "plistim" = invadator. Dar, în acest caz, se ştie că filistenii nu s-au aşezat niciodată în oraşe precum Ierusalim, Hebron sau Ierihon. Şi atunci de ce revendică palestinienii de astăzi aceste oraşe? Cine sunt de fapt palestinienii de astăzi?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Așa cum ai scris tu "Urmașii locuitorilor vechiului Canaan"!
Putem face o paralelă cu noi românii: peste vechile comunități autohtone neolitice ( pelasgii) au venit migratorii indo-europeni (civilizația/cultura Kurgan) sau sedentarizat iar din această sinteză etno-lingvistică au rezultat tracii și ramura lor nordică : geto-dacii.
Regatul dac a fost cucerit de romani iar după retragerea acestora prin acest spațiu s-au perindat neamurile migratoare care au fost asimilate de autohtonii daco-romani. În perioada migrațiilor s-a produs acest miracol al istoriei numit nașterea Poporului român. Singurii care contestă vehement acest lucru sunt ungurii cu toate că atunci când s-au așezat ei în Panonia acel teritoriu era locuit de români, slavi și pecenegi!

Palestina nu a fost o Terra Deserta. Dacă examinăm problema doar din punct de vedere arheologic: Peste acei canaaneeni sau revărsat multe valuri de migratori veniți din exteriorul semilunii fertile. Un val al acelor migratori l-au reprezentat evreii alungați din Egiptul eliberat de dominația hicsoșilor ~ sec. XV î.h.r. Evreii au cucerit Canaan-ul și au supus populația preexistentă. ( Exterminarea întregii populații a unui teritoriu nu a existat niciodată în istorie: așa cum susțin ungurii că au făcut romanii cu dacii sau sugerează unii istorici israelieni că s-a întâmplat cu canaaneenii. Acele populații au coexistat pe teritoriul Palestinei ). Evreii au cucerit orașe care aveau vechime de mii de ani inclusiv Șalem-mul pe care l-au rebotezat in Ierusalim, și-au creat propriul regat iar la Ierusalim au ridicat Primul Templu. Restul evenimentelor le știm din Biblie. După cucerirea romană și nașterea creștinismul evreii au vrut să refacă statul și s-au răsculat sub conducerea lui Simon Bar Kohba. Romanii i-au învins, au dărâmat Templul și i-au "alungat" pe "evrei" din Palestina. Dar aici au rămas locuitorii "nonevrei" - mă refer strict la criteriul religios nu etnic - cei care nu practicau iudaismul și nu au respins stăpânirea romană (creștini, samariteni, etc.).
A urmat apoi stăpânirea bizantină perioadă în care populația Palestinei era în marea ei majoritate creștină. După apariția islamului și a Califatului Arab, Palestina a trecut sub stăpânirea acestuia. O parte a locuitorilor a trecut la islam altă parte a rămas creștină, musulmanii fiind toleranți cu "religiile relevate", viața continuând cursul ei firesc. Chiar și în scurta stăpânire cruciată asupra Palestinei locuitorii acestui teritoriu se considerau palestinieni și nu germani, francezi sau englezi. Atât sub stăpânirea Califatului Arab cât și cea a Imperiului Otoman viața a mers înainte în sandjakul Ierusalimului conviețuind pașnic diferite etnii și religii.
În paralel cu cele relatate mai sus apare o "problemă": Khazarii un popor de origine turcică ( fără legătură cu cele 12 triburi ) aflat în nordul mării Caspice a trecut la iudaism. Acești Khazari iudaici și teritoriul lor au ajuns sub stăpânire rusă / țaristă. Înmulțind-use și neacceptând modul de viață al populației creștine slave majoritare, au devenit o problemă pentru autoritățile țariste care au exercitat asupra lor diverse persecuții și s-au dedat la pogromuri. Atunci ei au emigrat în Europa Centrală (Germania, Austria dar și în țările române). Aici și-au continuat modul lor de viață diferit de cel al majoritarilor dar au fost tolerați. La un moment dat au vrut o țară a lor în care ei să fie stăpânii și cum pe teritoriul Europei nu se putea așa a apărut mișcarea Sionistă care a promovat ideea creării unui stat evreiesc în Palestina (stăpânită de otomani) - "țara strămoșilor lor". Ei aici e problema : care țară și care strămoși? Khazarii iudaici nu sunt evrei și nici originari din Palestina.(E adevărat în Orientul apropiat, nordul Africii, Italia, Franța, etc. existau urmașii celor alungați din Palestina evreii de rit sefard bine integrați în țările repective, evrei adevărați care nu aveau astfel de idei).
Khazarii iudaici de rit ashkenad au devenit o problemă pentru Europa și pe finalul primului Război Mondial a apărut ideea creării statului evreiesc pe teritoriile palestiniene proaspăt eliberate de sub stăpânirea otomană. Englezii care stăpâneau, sub mandat, Palestina, s-au opus încurajând-ui să emigreze în America. O dată cu venirea lui Hitler la putere în Germania și persecuțiilor la care erau supuși evreii au început să emigreze în America dar și ilegal în Palestina unde au fost bine primiți de către arabi. După căderea Germaniei naziste supraviețuitorii holocaustului nu au mai dorit să trăiască în Europa și intenționau să plece în America.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

SUA nedorind să îi primească au orientat acest flux migrator spre Palestina sprijinind crearea statului Israel!

În concluzie dreptul istoric de a locui în Palestina îl au : palestinienii de religie musulmană, cei de religie creștină și evreii de rit sefard.
Evreii de rit Ashkenad urmași ai khazarilor iudaici nu au nici un drept, dar din păcate aceștia sunt majoritari în Israel.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Un răspuns aproape exhaustiv. Am putut să-mi fac o imagine de ansamblu asupra a tot ceea ce s-a întâmplat. De unde ştii atâta istorie?
Câteva întrebări/comentarii:
1. Ce crezi că i-a determinat pe khazari să se convertească la iudaism? Pentru mine apare ca un mister. Creştinii au avut apostoli, care au mers şi au creştinat popoare. Pe evrei nu-i ştiu să se fi ocupat cu misionarismul. Ei erau ocupaţi cu comerţul, de dimineaţa până seara, nu le ardea lor de misiuni religioase.
"Atunci ei au emigrat în Europa Centrală (Germania, Austria dar și în țările române)." - Direct în ţările astea s-au dus? Nu s-au dus mai întâi în Crimeea sau în Ucraina?
Peste veacuri, îşi mai dădeau ei seama, când se întâlneau unii cu alţii, care este evreu-evreu şi care este dintr-ăla provenit din khazari? Ce crezi?
2. Ai spus ceva de palasgi. Pe vremea aia nu prea existau populaţii autohtone. Toţi veneau, plecau, migrau încoace şi-ncolo. Pelasgii ăştia au venit şi ei de pe undeva? Din Extremul Orient poate? Ai vreo idee? Aceeaşi întrebare şi despre canaaniţi, ăia care erau acolo înainte de venirea evreilor? Ei de când erau acolo? Şi de unde veniseră?
3. "evreii alungați din Egiptul eliberat de dominația hicsoșilor" - evreii au fost alungaţi din Egipt? Lumea vorbeşte că a fost exact invers. Egiptenii vroiau să-i ţină, ca să-i pună la muncă, dar ei s-au încăpăţânat că vor cu tot dinadinsul să plece.
4. "Khazarii iudaici de rit ashkenad au devenit o problemă pentru Europa" - De ce? De ce au devenit ăştia o problemă, iar ăia de rit sefard nu?
5. "O dată cu venirea lui Hitler la putere în Germania și persecuțiilor la care erau supuși evreii" - Care evrei? Cei de rit sefard sau cei de rit ashkenard? A făcut Hitler vreo deosebire în privinţa asta?

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Păi sunt profesor de Istorie. Am făcut facultatea pe vremea când nu exista internetul ( imediat după "Revoluție" ) iar cel mai tare PC era 386, abia după ce am terminat eu a apărut Pentium. Explicația e că am citit enorm de mult!

1. Khazarii erau păgâni, idolatri, însetați de sânge și dornici de a domina alte popoare. Poți domina pe cei din jur doar dacă ai o religie care să-ți spună că ești unic, alesul unui zeu atotputernic, etc. Dușmanul lor de moarte Bizanț-ul era creștin, iar creștinismul te învață să-ți iubești aproapele - deci nu era pentru ei, islamul te învață supunerea față de Dumnezeu, dar ei nu se supuneau nimănui și au respins această religie. A rămas mozaismul care te învață că ești poporul ales al unui Dumnezeu unic, puternic și răzbunător - Yahve și spre asta s-au orientat. Voiau să domine pe cei din jur și în mozaism au găsit justificarea divină. Khazarii au intrat în contact cu religia mozaică prin intermediul negustorilor evrei. Nu au fost convertiți s-au convertit ei singuri la iudaism. Ăsta e misterul!
În Germania și Austria au fost primiți pentru că erau vorbitori de idiș un dialect al limbii germane. Ucraina era parte a Imperiului țarist.
Evreii sefarzi au aspect mediteranean: ten măsliniu, ochii negri, părul brunet, vorbitori de ebraică, iar evreii (Khazarii) ashkenazi sunt roșcați cu tenul alb și vorbitori de idiș.
2. Pelasgi e un termen folosit pentru a desemna populațiile autohtone neolitice existente în spațiul balcanic înaintea venirii indo-europenilor. E un conglomerat de populații nu un popor anume. Erau agricultori sedentari - nu au venit de nicăieri. Acest fapt este dovedit arheologic! Da canaaneenii erau acolo înaintea venirii evreilor fapt recunoscut și în Biblia iudaică!
3. Egiptenii i-au alungat pe hicsoși și pe aliații lor. Așa scrie în papirusurile egiptene. Doar în Biblie se spune că au fost robi. Dovezile arheologice nu atestă existența evreilor în Egipt după alungarea hicsoșilor. Dar asupra acestui aspect istoricii și arheologii încă se mai ceartă.
4. Cei de rit sefard erau răspândiți în nordul Africii = Maghreb, pen. Balcanică, Italia, sudul Franței și Spania. Deci în spațiul balcanic și latin al Europei. Ei erau integrați în societățile respective, respectau tradițiile acelor popoare, vorbeau limba țării respective, munceau ( practicau diverse meserii ) și nu manifestau forme de opoziție sau rezistență. În schimb khazarii ashkenazi respectau doar regulile lor, trăiau separat de majoritari, nu munceau, practicau comerțul și cămătăria și nu se supuneau regulior majorității!
Plus că în Germania de după primul Razboi mondial evreii au fost considerați vinovați de înfrângere - mai mult sau mai puțin justificat.
Hitler a exacerbat antisemitism-ul pornind de la ideea că cei care au preluat puterea după căderea kaiserului Wilhelm al II-lea au fost social democrații ai căror lideri erau evrei și ei au semnat umilitorul trata de la Versailles. Și că în timpul Marii Crize economice finanța evreiască a înrobit economic Germania.
5. Hitler nu a făcut nici o diferență! Dar în Germania marea majoritate a evreilor erau de rit Ashkenad. Franco in Spania a protejat pe evreii sefarzi, la fel și Mussolini in Italia (abia după ieșirea Italiei din război și impunerea ocupației germane în jumătatea nordică a peninsulei au început deportările evreilor în lagăre).

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deși originile definite ale cuvântului Palestina au fost dezbătute de ani de zile și încă nu sunt cunoscute cu siguranță, se crede că numele provine din cuvântul egiptean și ebraic peleshet. Aproape tradus pentru a însemna rulant sau migrator, termenul a fost folosit pentru a descrie locuitorii țării din nord-estul Egiptului - filistenii. Filistenii erau un popor din Marea Egee - mai strâns legate de greci și cu nici o legătură punct de vedere etnic, lingvistic sau istoric cu Arabia - care a cucerit în secolul 12 î.Hr. câmpia de coasta mediteraneană, care este acum Israel și Gaza.

https://www.jewishvirtuallibrary.org/origin-of-quot-palestine-quot
https://www.un.org/unispal/history/

Profilul genetic al palestinienilor a fost, pentru prima dată, studiat utilizând variabilitatea și haplotipurile genei antigenului leucocitar uman (HLA). Comparația cu alte populații mediteraneene prin utilizarea dendrogramelor de alăturare a vecinilor și a analizelor de corespondență arată că palestinienii sunt genetic foarte apropiați de evrei și alte populații din Orientul Mijlociu, inclusiv turci (anatolieni), libanezi, egipteni, armeni și iranieni. Datele arheologice și genetice susțin că atât evreii, cât și palestinienii provin de la vechii canaaniți, care s-au amestecat pe larg cu popoarele egipteni, mesopotamieni și anatolieni în timpurile antice. Astfel, rivalitatea palestiniană-evreiască se bazează pe diferențe culturale și religioase, dar nu și pe cele genetice. Relația relativ strânsă atât a evreilor, cât și a palestinienilor cu populațiile vest-mediteraneene reflectă fluxul continuu cultural și genetic circum-mediteranean care a avut loc în timpurile preistorice și istorice. Acest flux contrazice în mod deschis modelul de difuzie demică a populației vest-mediteraneene înlocuite de agricultori care provin din Orientul Mijlociu în tranziția mezolitică-neolitică.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11543891/

| minrest a răspuns:

Hadrian a infrant revolta lui Bar Kochba, a vandut ca sclavi multi evrei, iar pe unii i-a alungat; a interzis evreilor sa se stabileasca in noua provincie, si a vandut teren colonistilor veniti din alte parti. Evreii locuiau provincia pana atunci, era si o zona populata de samariteni, de asemenea era populatie amestecata in Galileea (in NT i se zice ''Galileea Neamurilor'' si Samariteni in zona lor spre N-E. Iar in Decapole, o zona mica, populatie elenizata. Asa ca, alungand evreii, s-a dus si populatia cu stramosi canaaniti. Mai raman samaritenii, si ei aveau ceva stramosi canaaniti; nu stim cati, dar banuiesc ca in mare parte evreii si samaritenii erau de origine canaanita, arameizati in timp. Dar samaritenii au disparut in Evul Mediu (afara de vreo 2000), si nu au devenit arabi palestinieni in mare masura; au tinut si ei cu dintii de forma lor de iudaism. Palestinienii sunt urmasi, in parte, ai colonistilor din lumea romana, adusi sa populeze Syria-Paelestina. Cam ca noi. Iar cealalta parte, arabi stabiliti dupa cucerirea musulmana. Cat despre filisteni, acestia fuzionasera cultural cu evreii de pe cand stapaneau asupra evreilor, cand situatia s-a inversat au devenit evrei; nu mai existau de mult pe vremea romanilor.

| sabin89 explică (pentru minrest):

De acord, în mare parte.
"alungand evreii, s-a dus si populatia cu stramosi canaaniti. Mai raman samaritenii" - samaritenii nu erau şi ei evrei? Evrei stabiliţi în Samaria. Sau ce erau ei de fapt?
"banuiesc ca in mare parte evreii si samaritenii erau de origine canaanita," - evreii de origine canaanită? Hm, mi se pare un pic forţată ipoteza.
"cand situatia s-a inversat au devenit evrei" - au devenit filistenii evrei? Şi asta mi se pare o afirmaţie hazardată. Am spus "mi se pare"; posibil şi să greşesc. Ştiu că filistenii au fost asimilaţi de asirieni, prin secolul 7; şi ulterior de babilonieni.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Atata cat sange canaanit exista, a plecat in venele evreilor care au parasit Iudeea. Ca doar populatia elenizata din Anatolia nu avea de unde sa aiba sange canaanit. Dar de ce banuiesc ca originea evreilor era in mare parte (adica nu intr-o masura neglijabila) canaanita? Evreii erau aramei mutati in Canaan, mai ales din ansamblul aramaic, dar puteau veni si din Egipt; insa acolo locuiau canaaniti; a fost practic o lupta de durata intre culturi si religii, si multi canaaniti au fost asimilati, CRED EU. Samaritenii sunt evrei, dar religia lor se baza doar pe cele cinci carti ale lui Moise, un pic diferite de varianta evreilor mozaici, iar la momentul razboaielor cu evreii, erau adversari ai evreilor mozaici. Statul lui Solomon contine si cetatile filistene; iar apoi urmeaza o istorie intreaga, in care filistenii nu mai sunt mentionati. Nici asirienii, nici babilonienii nu au asimilat populatia din Iudeea de mai tarziu; cum erau sa aleaga ei tocmai pe filisteni, ca sa ii asimileze?

| sabin89 explică (pentru minrest):

"Evreii erau aramei..." - Ce te face să crezi asta?

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Samaritenii acceptau stăpânirea romană și nu s-au răzvrătit! De aceea nu au fost alungați din Palestina!

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Trebuie sa imi pregatesc raspunsul; sa vad ce trimiteri gasesc. Deocamdata, argumente din Biblie: 1. Deuteronom capitol 26, 5 Apoi să iei iarăş cuvîntul, şi să spui înaintea Domnului, Dumnezeului tău:,, Tatăl meu era un Arameu pribeag, gata să piară; s'a pogorît în Egipt cu puţini inşi, şi s'a aşezat acolo pentru o vreme. Acolo, a ajuns un neam mare, puternic şi mare la număr. 2.Geneza 10, 22 Fiii lui Sem au fost: Elam, Asur, Arpahşad, Lud şi Aram.

23 Fiii lui Aram au fost: Uţ, Hul, Gheter şi Maş[j].

24 Lui Arpahşad i s-a născut Şelah, iar lui Şelah[k] i s-a născut Eber.
Deci, stramosul etnonim al arameilor, Aram e ca este prezentat ca urmas al lui Sem, si e corect, aramaica e limba semita iar arameii au fost sigur semiti. Iar Eber, stramosul etnonim al evreilor, e prezentat ca urmas al lui Aram. Argument lingvistic: Aramaica si ebraica sunt atat de apropiate cat pot fi doua limbi distincte; dealtfel sunt reciproc inteligibile mai mult decat dialectul Daco-Roman si cel Aroman ale limbii Romane.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Nu ştiu de ce zice acolo "Tatăl meu era un arameu pribeag". Oricum, e un text izolat, nu te poţi baza pe el. Orice pricină trebuie susţinută pe mărturia a doi sau trei martori. Textul ăsta e unu. Mai clar vine de la genealogie. Sem a avut mai mulţi fii, între care Aram. Iar Avram nu descinde din Aram, ci din alt fiu al lui Sem.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

1. Am înţeles că nu se răzvrăteu stăpânirii romane şi de aia nu au fost alungaţi. Întrebarea mea era alta, dacă samaritenii erau sau nu evrei.
2. "Egiptenii i-au alungat pe hicsoși și pe aliații lor... Dovezile arheologice nu atestă existența evreilor în Egipt după alungarea hicsoșilor." - Nu ştiu de ce i-am adus în discuţie pe hicsoşi, că mai rău ne încurcă. Nu se mai înţelege despre robia cui în Egipt discutăm, a evreilor sau a hicsoşilor. Deci, să-i lăsăm pe hicsoşi. Despre evrei este vorba, au fost sau nu robi în Egipt. Şi cum au plecat de acolo, daţi afară de egipteni sau, dimpotrivă, egiptenii vroiau să-i ţină iar ei vroiau să plece.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Păi invazia hicsoșilor e cheia! Ei sunt originari din zona Siriei de azi. Posibil sa fie indo-europeni, dar mai degrabă semiți deci rude apropiate cu evreii. În sec. XVIII î. Hr. au cucerit Egiptul de jos și și-au creat un stat cu capitala la Avaris - în Delta Nilului. În migrația lor spre Egipt au antrenat mai multe populații printre care se numără și evreii. Evreii au stat în Egiptul de jos până în momentul învingerii și alungării hicsoșilor de către armata Egiptului de sus! Până aici vorbește arheologia!
Din momentul ăsta intervine povestea biblică! Umanitatea nu are curaj să conteste ce scrie în Biblia iudaică! Potrivit acesteia evreii au devenit robii egiptenilor fiind folosiți la ridicarea caselor celor care munceau la construirea piramidelor! Dar nu există dovezi arheologice ale existenței lor în Egipt după înfrângerea hicsoșilor!

Cel mai probabil au fost alungați din Egipt odată cu celelate populații care s-au stabilit aici împreună cu hicsoșii și au stat în regiunea peninsulei Sinai care în acea perioadă nu era un deșert ci o savană mai uscată sau o stepă! După o perioadă fiind presați de egipteni sau alți migratori s-au îndreptat spre Canaan!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Da! Samaritenii erau evrei!

| doctorandus a răspuns (pentru gabicoo):

"Umanitatea nu are curaj să conteste ce scrie în Biblia iudaică!" -- nu zau? Ia vezi ce scrie pe http://ruml.com/thehebrewbible/notes/09-Notes.pdf

"Common view of MBS: some tribes/groups/clans that would later go on to join the Israelites told stories of their miraculous departure from Egypt; the story of these few became the story of the many. Most Israelites were actually of Canaanite stock; their ancestors did not participate in an Exodus from Egypt;"
"•Israelites did not build the pyramids!"

Asta e scris de Prof. Shaye J.D. Cohen de la Harvard. Cohen e evreu credincios, conservator. Dar nu e un ignorant.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Este menţionată undeva în Biblie vreo activitate legată de "construirea piramidelor"?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Da, Avram se trage din alt fiu al lui Sem decat Aram, iar asta este consistent cu faptul ca e prezentat ca provenind din Ur, era sumerian, semit oriental, nu occidental. Am considerat ca are importanta descendenta stramosilor etnonimi, Sem-Aram-Eber, pe care ii vad ca personificari ale grupurilor lor etnice. Acum, Avram nu se tragea din Aram, dar el a adunat un trib in jurul lui, cateva mii de oameni; cand era nevoie se lupta cu triburi si cu cetati, iar traseul lui a fost tocmai prin ansamblul aramaic. O sa revin asupra problemei etnicitatii evreilor.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Nu!

| sabin89 explică (pentru minrest):

Problema evreiască este una extrem de complicată. Dar care nu e? A noastră e mai simplă? Cu pelasgi, traci, daci, romani, slavi, tătari etc? Nu. Însă, să recunoaştem că a lor prezintă un interes aparte. Nu se compară interesul acordat etnicităţii evreilor cu cel acordat etnicităţii românilor, de exemplu; mă refer la interesul istoricilor din toată lumea. Şi nu numai etnicitatea prezintă interes, dar şi statul ca atare, un stat a cărui populaţie s-a întors pe terenurile natale după mai bine de 2000 de ani - eveniment unic în istorie. Ca să nu mai vorbim că, de când a fost fondat, deţine supremaţia la Premiile Nobel câştigate per capita; că conduce lumea patentelor medicale; că are listate la Nasdaq mai multe firme decât toate ţările europene luate la un loc; şi multe altele. Dar etnicitatea este în discuţie acum, pe acest topic, deşi am pornit de la etnicitatea palestinienilor. Deci, să fi fost Avram, Isac, Iacov personaje reale? Să fi avut Iacov doisprezece fii? Întrebări de felul acesta îşi aşteaptă încă răspuns. Dar şi altele colaterale. A fost într-adevăr o foamete în Canaan, care a determinat familia să se mute în Egipt? A ajuns unul din fiii lui Iacov prim-ministru acolo? Au venit hicsoşii în acel timp peste egipteni? În vremea aia îşi construia Keops Piramida? Sau aceasta fusese construită cu vreo mie de ani mai înainte? ş.a.

| minrest a răspuns:

Revendica si palestinienii teritoriile in care locuiesc, cum face toata lumea, si nu ia nici macar unul in serios teoria potrivit careia s-ar trage din filisteni; ei ar vea sa se traga strict din beduini din zona Mecca - Medina. Problema e ca vor intregul teritoriu. De altfel, asta e problema si cu multi dintre evreii israelieni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Palestinienii Etnic sunt Arabi Origineaza din Peninsula Arabica, in secolul 7 odata cu nasterea religiei Musulmane au infrant bizantinii si s-au extins in "Levant", Egipt, si parti din Imperiul Sassanid (Iran - care etnic nu sunt arabi), Intermixand si asimiland populatiile locale. Grupuri mici precum Evreii a supravietuit datorita religiei distincte.
Nasterea Palestinei si Israelului de azi dateaza exclusiv din ultimul secol

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

"Palestinienii Etnic sunt Arabi..." - Cu canaaneenii ce crezi că s-a întâmplat? S-au evaporat? N-a mai rămas nici urmă de ei? Şi apropo de asta, crezi că erau semiţi (de cananeeni vorbesc)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Genetic atat evreii cat palestinienii au un grad de asemanare cu " canaaneenii", Dar in general au fost asimilati de populatiile venite din Peninsula araba

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Cum crezi că e mai bine spus: canaaneeni sau canaaniţi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Suna la fel de ciudat mai bine Canoan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt originari din zona Arabiei Saudite. Au plecat pe unde au apucat și au format califate. Au fost pe rand sub control Asirian, Babilonian, Persan, Grec, Roman, Arab, Fatimid, Seljuk Turc, al Cruciatilor, al Egiptului și al Mamelucilor.
In 1918 zona (Middle East) a fost împărțită în zone de interes francez, britanic și rus (Ierusalimul a rămas cu administrație imternationala pentru ca erau și rusii interesați de el). In fine, restul îl știi.
Dacă sunt Palestinienii indreptatiti sa revendice? Oficial nu. Neoficial da (au fost primii acolo și au format califat).
Nu mai contează, în 1918 a fost anulata cam toată istoria în zona. Granițele au fost trasate cu rigla. Asa se face politica. S-a dorit o handicapare a puterii și control asupra zonei. Se bat ca prostii. Nu au nici o putere nici unii, nici alții. Israelul are pentru ca este susținut. Palestina e susținută de vecinii arabi. Ce să-i facă ăștia, să-i cânte Alahu Akbar?