| godless1859 a întrebat:

Ce sustineti teoria creationista sau evolutionista?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: exista o forta suprema care conduce universul. Omul a aparut in mod evolutiv si nu prin fenomenul creatiei. Altfel nu se explica diferentele genetice. Apropo! Am dat un raspuns celui ce m-a intrebat. Nu vreau contraziceri de la altii care n-au alta treaba de cat sa contrazica. E parerea mea si basta! Cel ce ma bruiaza va fi blocat.

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In crestinism creationismul nu e teorie, ci adevar teologic revelat de Sfanta Scriptura.

| Inferno a răspuns:

In plus intrebarea e o eroare de logica: Falsa dilema.
Exista forme de creationism ce implica evolutionismul. Vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Theistic_evolution

Macar ai reusit sa-mi confirmi a doua oara ca nu stii sa pui intrebarea corecta.

| godless1859 explică (pentru Inferno):

Tu esti un caz pierdut o sa incerc sa te ignor.

| Inferno a răspuns (pentru godless1859):

Da,ii zice incompetenta. Am mai discutat de asta si in postul anterior.

| godless1859 explică (pentru Inferno):

Asa si.ce treaba ai tu ce postez eu?

| Dandanache a răspuns:

Pe amandoua, dom'le, pe amandoua.

| sublime89 a răspuns:

Sustin teoria care-mi ofera dovezi, adica evolutia, si nu pe cea care-mi ofera povesti, adica creationismul.

| drutzix a răspuns:

Una e o teorie stiintifica (evolutia) care are dovezi si a fost demonstrata si cealalta e gargara care se bazeaza pe o carte scrisa acum 2000 de ani si nu are nici o dovada. Asa ca te rog sa nu pui semnul = intre ele. E ca si cum ai intreba 'Crezi ca rosia creste in gradina unui om inainte sa ajunga la piata sau crezi ca apare prin magie pe taraba? '

| godless1859 explică (pentru drutzix):

Ai dreptul sa fii mai prost ca mine! ..si eu da cred ca rosia a aparut prin magie pe taraba..si cred ca universul a fost creat!

| drutzix a răspuns (pentru godless1859):

Da, am dreptul sa fiu mai prost ca tine dar nu cred voi putea face asta vreodata.

| relian a răspuns (pentru godless1859):

Cind intrebi ceva si ti se raspunde, multumeste celui care si-a facut timp sa iti raspunda intrebarii tale, nu incepe sa jignesti pentru ca persoana respectiva a spus ceva ce tie nu iti este pe plac.Asta demonstreaza ca ce? Ca esti pe aici doar sa inciti lumea la scandal, cauti raca din orice.Sa intrebi ceva, sa ti se raspunda si tu sal jignesti pe respectivul mi se pare nu de prost gust ci total needucativ, as spune ca acum ai venit de mai stiu eu din ce padure.Omule daca intrebi ceva nu te astepta ca raspunsul sau toate raspunsurile sa te multumeasca, In schimb tu ca o persoana civilizate ce ar trebui sa fii ar fi bine sa multumesti celui ce ti-a raspuns, indiferent cum, asta arata respect pentru cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creationism! De ce? Pentru ca desi sunt familiarizat cu teoria evolutie sunt familiarizat si cu "antropologia biblica" si imi d-au seama de incompatibilitatea celor doua. Evolutia sustine dezvoltarea de la simplu spre complex, din contra creationismul Biblic sustine ca omenirea era intr-o stare de perfectiune, de asemenea sustine ca fiecare speci a aparut dupa "soiul ei", desigur nu contest micro-evolutia, sau dezvoltarea speciilor, in propria "creaca".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi un singur lucru existent in univers perfect care sa sutina argumentarea ta? faza ca cunosti evolutia e doar o parte din stiinta, nu cred ca cunosti multa stiinta

Răspuns utilizator avertizat
| HowdidIgethere a răspuns:

Supravietuiesc fara amandoua

| LeZizu a răspuns:

Evolutionista.