| Hirako a întrebat:

Pe prima fata a unui carton este scris "Propozitia de pe cealalta parte a cartonului este adevarata.".
Pe a doua fata a aceluiasi carton este scris "Propozitia de pe cealalta parte a cartonului este falsa.".

Ce valoare de adevar au cele doua propozitii?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Este un paradox similar cu paradoxul lui Epimenide intrucat ambele propozitii nu pot fi nici adevarate dar nici false. Veridicitatea unei implica falsitatea ei.
Daca prima propozitie este adevarata, atunci si a doua este adevarata, ceea ce implica faptul ca prima propozitie este falsa. Contradictie.

Daca prima propozitie este falsa, atunci si cea de a doua propozitie este falsa si prin urmare prima propozitie devine adevarata. Contradictie.