| anonim_4396 a întrebat:

Asa e nu, e imposibil sa existe dumnezeu?

A demonstra un negativ: Dumnezeu nu exista
Exista o anumita intuitie, partial justificabila dar incorecta, care este destul de raspandita printre cei care dezbat problema existentei lui Dumnezeu. Aceasta intuitie este ca nu se poate dovedi un negativ, adica o propozitie care neaga ceva despre subiect sau mai ales care neaga existenta lui. Desi aceasta intuitie pare prima facie corecta, ea este falsa si voi arata acest lucru in cele ce urmeaza.

Intr-adevar, este mult mai dificil sa dovedesti ca X nu exista, decat sa dovedesti ca X exista. Este mult mai dificil deoarece 'X exista' poate fi dovedita sau facuta evidenta foarte usor, prin simpla prezentare sau observare a lui X, sau a unui efect a existentei lui X. In schimb, e contraintuitiv sa spunem ca o dovada, un fapt ar putea arata ca 'X nu exista' este adevarata. Din moment ce X nu exista, ce as putea prezenta eu ca sa arat ca propozitia e adevarata? Observatia lui X sau efectele cauzate de existenta sa sunt absente prin definitie, deci nu am cum sa le prezint. Aceasta stare de fapt este insa importanta pentru dovada non-existentei.

Situatia absentei observatiei lui X per se contureaza prima cale (prima in mod arbitrar, nu ca importanta sau valoare) de a demonstra un negativ:

[1] Verificarea

Aceasta este o metoda empirica de a dovedi ca X nu exista. Deducem din propozitia 'X exista' consecinte observabile, care sunt astfel conditii necesare pentru a putea afirma ca 'X exista'. Absenta lor falsifica aceasta propozitie, si implicit demonstreaza ca 'X nu exista' e adevarata.

e.g. Fie X = un elefant in camera mea. Ca sa dovedesc ca nu exista un elefant in camera mea, deci ca propozitia negativa 'Un elefant nu exista in camera mea' e adevarata, trebuie doar sa verific daca pot observa un elefant in camera mea. Din moment ce nu observ vreun elefant in camera mea, si verific toate spatiile unde ar putea fi, pot concluziona ca 'Nu exista un elefant in camera mea'.

Este important ca propozitia existentiala sa fie restransa. O propozitie de maxima generalitate, gen 'X exista' sau 'Dumnezeu exista' sunt foarte usor de transformat in propozitii nefalsificabile, propozitii care nu pot fi falsificate prin vreo dovada sau observatie. Adica orice am observa sau orice s-ar intampla, nu ar contrazice propozitia respectiva. Cel mai important aspect este ca faptul ca o propozitie nu e falsificabila nu implica ca este adevarata.

[2]Reductio ad absurdum sau Reducerea la absurd

Este o metoda demonstrativa a unui negativ prin deducerea unei concluzii din propozitia intiala, e.g. "X exista", aceasta concluzie contrazicand un fapt cunoscut sau o observatie, sau contrazicand chiar una din premise. E o metoda foarte folosita in matematica, si se bazeaza pe forma logica Modus Tollens:

Daca X atunci O

Non O
-----
Deci Non X.

Presupunem ca ipoteza noastra "X exista" este adevarata, si deducem de aici o contradictie. Relatia logica in cadrul deductiv fiind una de necesitate, concluzia fiind falsa, urmeaza ca si presupozitia noastra ca ipoteza "X exista" este adevarata a fost gresita, deci "X exista" este falsa.

[3]Inconsistenta logica sau contradictia interna

Aceasta cale de a demonstra un negativ se bazeaza pe caracteristica lui X de a avea proprietati contradictorii, proprietati care nu pot fi simultan atribuite lui X, ele excluzandu-se reciproc. E.g. o sfera cubica este un concept logic inconsistent, contradictoriu si care nu are vreun referent existent. Deci, putem concluziona cu certitudine deductiva ca "O sfera cubica nu exista". Acelasi mod de abordare a Dumnezeului biblic conduce, prin demonstrarea incompatibilitatii atributelor sale, la concluzia ca "Dumnezeul biblic nu exista".

Toate aceste 3 moduri pot fi utilizate pentru a demonstra sau argumenta pentru un negativ, si toate sunt aplicabile presupusei existente a lui Dumnezeu. Argumentele deductive care au o concluzie negativa pot fi structurate sub forma lui Modus Tollens, care este o forma logic valida (adica daca premisele sunt adevarate, concluzia este necesar adevarata).

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

happy cata lume nu procedeaza la fel?

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Te-ai intalnit cu 4bb4 in realitate.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Da

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Ai vazut ca am stiut? Magie. laughing

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru Inferno):

Cine e 4bb4?

| Inferno a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

O utilizatoare.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru Inferno):

A, în loc să facă sandwich-uri stă pe net.

| Lowkee a răspuns (pentru 4b):

Sper ca prin ''lume'' te referi la femei, ele trebuie sa faca sandwich-uri nu sa stea pe net.

| RAY a răspuns (pentru Lowkee):

De ce trebuie sa faca sandwich-uri, a mea produce valuta in Germania pe centura, vezi eu numi tin femeia sa-mi faca mancarea mie imi face banii

| 4b a răspuns (pentru Lowkee):

laughing sa inteleg ca ar trebui sa ''zbor'' de pe site sau cum?

| Inferno a răspuns (pentru Lowkee):

Mie-mi face cainele sandwich-uri l-am dresat.

| Lowkee a răspuns (pentru 4b):

Poti sa intrebi de retete pe TPU daca vrei. Dar nu exagera, ca-mi chioraie matzu. Now go make bake me a cookie woman!

| Lowkee a răspuns (pentru Inferno):

Mai usor sa-ti dresezi femeia.

| RAY a răspuns (pentru Lowkee):

Aici nu-i chat bre e o intrebare serioasa, acolo sus, raspunzi ok, nu raspunzi bye

| 4b a răspuns (pentru Lowkee):

laughing mno i-auzi... dreseaza-ti sh tu cainelewinkingte uimesti de ce-i in stare...

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Salut, nu regret ca team intarnit, nu regret nici o clipa petrecuta cu tine, isi doresc multa bafta in viata ca meriti, adio,
ps nu pot trimite mesaje

| Lowkee a răspuns (pentru RAY):

Pai voi ati inceput cu chat-ul, nu eu laughing am raspuns mai sus, dar nu vad nicio intrebare, mai degraba un monolog kilometric

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Adio si pe TPU

| 4b a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

happy cata lume nu procedeaza la fel?

| Inferno a răspuns:

?

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Si, cum a fost?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

M-a dus in biserica, am fugit la sfarsit de acolo, 2 ore de cosmar

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Acum sa vezi ca o sa ma urasca ca i-am spus lui ema

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

laughing

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am vazut la ema, nu de acolo stiu, mi-am dat seama cand am vazut ca si ea e din TIMIsoara.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Dar e o fata de treaba, e frumoasa, inteligenta - citeste cartii, dar nu-i de mine

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

E singura din timisoara care e mai mereu la religie

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Si are 20 de ani din cate stiu, nu?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Multe sti da 20 de ani are

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Sunt nepoliticos daca te intreb cum o cheama?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Asta nu pot imi pare rau, am spus deja mult, cred ca o sa ma urasca cand o sa vada mesajele asta, astept ignorul ei

| 4b a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau ca am procedat asa; trebuia sa mergem la zoo... poate acolo iti era mai okhappy n-ai ignor, stai lin...

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai baiat, cine te-a fortat sa mergi la biserica? ai mers doar din respect pentru fata respectiva sau ai urmarit ceva anume?

| 4b a răspuns:

Of of lume...lasa-ti chatulaughing

| marialungu a răspuns:

Sincer nu am citit tot de plictiseala dar iti zic pe scurt NU AI DREPTATE, citeste Biblia si apoi scrie pe TPU

| Lowkee a răspuns:

Nu e chiar intrebare, dar e interesant. nici n-are rost sa incerci sa demonstrezi ca dumnezeu nu exista. cei care sustin ca dumnezeu exista trebuie sa demonstreze acest lucru, ca doar ei vin cu tampenile astea. pana una alta, sa creada doar pentru ei, nu e nevoie sa enerveze pe altii cu basmele lor cretine.

| Ana_Dinca_1999 a răspuns (pentru Lowkee):

Dumnezeu chiar exista! daca El nu ar fi existat, nici noi nu am fi existat! CE, tu crezi ca ne tragem din maimute? Daca ai o biblie, incearca sa citesi din ea ca sa te convingi ca Dumnezeu exista.Si daca Dumnezeu nu si-ar trimite ingeri sa ne pazeasca noi am fi murit deja.Si daca Isus nu se jertfea pentru noi, pamantul era deja distrus de la atata pacat, dar, cum Dumnezeu si-a dat singurul lui fiu noi putem fi mantuitihappy

| Lowkee a răspuns (pentru Ana_Dinca_1999):

Mi se pare ca ingerii aia trimisi de dumnezeu pe pamant cam ocolesc africa sau somalia, unde lumea moare la propriu de foame. probabil aia nu se roaga destul, nu? sau poate ca nu le plac negrii. ce zici, ai face schimbi de vieti cu un african muritor de foame? nu cred ca ti-ar mai fi asa simpatic dumnezeu atunci. dar asa-i omu, superstitios. cand ii merge bine, il pupa-n coor pe ''dumnezeu'' ca n-are nimic de pierdut. la fel ca atunci cand porti ceva si ai impresia ca iti poarta noroc. credinta in dumnezeu nu e decat o superstitie si nimic mai mult.

| werewolfbruno a răspuns (pentru Ana_Dinca_1999):

Bai Iisus nu a vacut nici un sacrificiu fiind ca e etern a doua zi dupa ce a fost omarat putea sa revina binemerci