| sabin89 a întrebat:

Pe un papirus egiptean întocmit cu circa două mii de ani î.Hr. si care se află în prezent la British Museum, s-a găsit între altele următoarea problemă (o redau în traducere liberă):
Se cere ca 100 de măsuri de cereale să fie împărţite între cinci oameni, astfel încât cel de-al doilea să primească mai mult decât primul cu atât cu cât cel de al treilea a primit mai mult decât cel de al doilea, cel de-al patrulea mai mult decât cel de-al treilea, iar cel de-al cincilea mai mult decât cel de-al patrulea. Afară de asta, primii doi trebuie să primească de 7 ori mai puţin decât următorii trei. Cât trebuie să primească fiecare din ei?
Cum vi se pare problema? Având în vedere că noi acum suntem mult mai deştepţi decât cei în urmă cu patru mii de ani, ar trebui să ni se pară floare la ureche. Vi se pare uşoară problema?

13 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Problema este cuprinsă în vestitul papirus descoperit de Rhind la sfârsitul sec. al 19-lea. Din câte se poate observa, cea mai veche problemă cu progresii nu este cea a jocului de sah, ci asta care are peste patru mii de ani.

| sabin89 explică:

Printr-un calcul relativ simplu se ajunge la rezultatul: 1+2/3; 10+5/6; 20; 29+1/6; 38+1/3.
Spun relativ simplu, pentru că nu e cu matematici superioare. Cantităţile sunt în progresie, de tip: x; x+a; x+2a; x+3a şi x+4a. Dacă le adunăm pe toate astea obţinem 5x+10a=100 sau x+2a=20.
Luăm acum si a doua condiţie si scriem 7*(x+x+a)=... celelalte trei, adică 11x=2a. Şi din sistemul compus de cele două ecuaţii cu două necunoscute găsim rezultatul de mai sus, x fiind 1 şi 2/3 iar a fiind 9 şi 1/6.

| minrest a răspuns:

De ce am fi mai destepti decat cei de acum patru mii de ani?

| sabin89 explică (pentru minrest):

Presupun că cei de acum 4000 de ani erau mai destepţi decât cei de acum 8000, iar acestia decât cei de acum 12000 si tot asa. Trebuia să spun si în întrebare că presupun, nu să fac o afirmaţie categorică.

| Theo94 a răspuns (pentru minrest):

Da, acum 4000 de ani viteza netului era de un terabyte pe secunda, electricitate wireless, amartizarile erau la ordinea zilei, cainii purtau
ochelari de soare cu radio, etc. laughing laughing

| mastadont a răspuns:

Problema e destul de grea din punctul meu de vedere, însă trebuie să menționez că sunt praf la mate. E greșită concepția că noi am fi mai deștepți decât cei din antichitate, și pe atunci existau oameni la fel de deștepți ca și acum, însă e adevărat că mult mai puțini. Conformația creierului uman este exact aceeași ca și cea de acum 4000 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e destul de grea. Trebuie facute adunari, scaderi, inmultiri si impartiri. Cele mai simple sunt problemele numai cu numarat. De exemplu, cate degete ai la o mana? Bine, pentru unii nu e indicata nici asta, daca poarta manusi fara degete.

| gogu220 a răspuns:

Busule, eu am înţeles că nu mai prezinţi meteo dimineaţa şi că îţi lipsesc problemele de logică, dar vino şi tu cu ceva mai din zilele noastre.
Ce e mama lui Mihai dacă sora mamei Tanţei este soră cu Mihai?

| sabin89 explică (pentru gogu220):

Probabil erau toate trei surori. Şi crezi că asta ce-am postat-o eu nu e o problemă de logică?

| gogu220 a răspuns (pentru sabin89):

Este şi a ta problemă de logică, doar că mi-am încreţit creierul doar să o înţeleg, darmite să o rezolv.

| crud a răspuns:

Cei de acum 4-5000 de ani stiau sa ridice piramide care sa reziste timpului. Faceau ceva calcule matematice, nu-i asa? Dar asta nu inseamna absolut deloc ca toti stiau matematica. Pentru cei scoliti la vremea aceea, nu cred ca problema asta era una dificila. Ceea ce pierdem din vedere este ca nu toti erau scoliti, deci nu toti stiau sa rezolve probleme, sau sa tina discursuri, sau sa filozofeze etc. Acum sunt multi care merg la scoala si trec ca gasca prin apa, dar sunt si multi care invata cu adevarat. Nu cred ca cei de acum sunt mai destepti decat cei de atunci dupa cum nu cred ca cei de atunci erau mai destepti decat cei de acum.

| Sindbad a răspuns:

Mda nu-mi dau seama care este solutia. Te rog, posteaza tu raspunsul, ca problema ma depaseste

| Sindbad a răspuns:

Am definit gresit premiza am plecat dela ideea primul primeste x al doilea 2x al treilea 3x, IV 4x si V-lea 5x. Si atunci primul+al doilea never nu primeau de 7 ori mai putin decat ultimii trei
Mama lor de mumii, pai normal ca erau tari la algebra, doar stateau cu miile de ani in piramide, cu ce sa-si ocupe timpul? happy