| Demeister a întrebat:

Pentru ce domenii ştiințifice este România cel mai bine recunoscută la nivel internațional?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Romania e recunoscuta prin Sport, (si asta e o stiinta, as zice), prin contributii in domeniul racketelor (nu-mi amintesc, era un sas, a practicat in Germania, a lucrat cu von Brown), in genetica (Palade a luat Nobel, ala chiar roman era, a descoperit Ribozomii), Moisil (in matematica a definit si expus ca o varianta logica plurara-sa-i zic asa), in endocrinologie, descoperitorul Insulinei, in gerontologie (descoperitorul Gerovitalului), in literatura, chiar filozofie, cam peste tot.
In lumea stiintifica sunt recunoscuti toti, si altii(Henry Coanda, etc.)
In lumea obisnuita nu mai stie nimeni nici macar de Tesla, cel mai fabulos savant existent candva pe Terra!
Si muzica e stiinta:Enescu, Celibidache, Dinu Lipatti, Anatol Vieru -care a dezvoltat o teorie matematica a muzicii, ETC. sunt multi.
Cel mai bine e recunoscut Palade cel cu Premiul Nobel, probabil, dar avand in vedere ca a colaborat, se zice cu nazistii, ca si von Brown (alias romanul nostru din domeniu -sasul) sunt maginalizati desi lumea stiintifica ii apreciaza, aia nu fac politica, fac stiinta!
A fi recunoscut nu inseamna sa apartii tabloidelor ci lumii adevarate.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Multe frumoase și bine spuse dar excelentă mi se expresia finală: „ A fi recunoscut nu înseamnă să aparții tabloidelor ci lumii adevărate".