| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce se zbate omul atat de mult in viata daca in final moare?

16 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Pentru distracţie. Dacă-i întrebi pe buddişti îţi vor spune că pentru a atinge starea de NIRVANA (fericire absolută, extaz).
Apropo de Nirvana :
http://www.youtube.com/watch?v=zYxkezUr8MQ
Vezi că titlul ăla are un mesaj, nu ştiu dacă ţi-ai dat seama.

| chelstone a răspuns:

Pentru a pleca impacat din lumea asta, unii vor sa se lefaie in avutie la batranete, altii fac expeditii, calatorii, altii se uita la telenovele, etc

| carpediem a răspuns:

Se zbate pentru specie. Conteaza specia nu individul. Adn-ul conduce totul nu tu ca individ.Tu doar percepi.

| GodBlessYou a răspuns:

Pentru a lasa ceva in urma, pentru ca pana la urma asta e scopul vietii, sa facem lucruri mari si sa fim tinuti minte.

| mentalica a răspuns:

Grea intrebare! Unii spun ca viata in sine nu conteaza pentru individ, ci conteaza doar ceea ce face in viata, iar in functie de asta sa-si primeasca locul meritat pe lumea ailalta. Asta daca o fi adevarata povestea.
Dar daca nu e? Daca nu e, banuiesc ca omul se zbate doar ca sa nu moara de foame si sa se mai amuze din cand in cand. Altfel n-are sens. Sau "it's all a game, avoiding failure", ca tot mi-a atras atentia fix versul asta.
Dar cine dracu' sa stie?! In final, fiecare cu p... ma-si, face ce-i place si ce crede de cuviinta. Eu nu stiu d-astea. thinking

| mentalica a răspuns:

@carpediem
Da-o dracu' de specie! Conteaza individul, nu specia. Vrei sa spui ca atunci cand un umflat baga in el ca spartu', baga in numele si cinstea speciei, nu pentru astuparea gaurii din stomacu' lui? Eu n-as prea crede. Fiecare face ce face pentru binele lui, nu pentru binele sau perpetuarea speciei. Parerea mea umila si banala!

| darrio2007 a răspuns:

Pentru a lasa ceva urmasilor sai. Daca are.

| stefanutza27 a răspuns:

Omul se zbate in viata ca sa-si faca viata cat mai usuara si sa lase averea urmasilor lor. Daca nu are prietenilor, oamenilor care au fost alaturi de el, partenerului de viata (daca mai traieste).

| Angelic13 a răspuns:

Ca sa stie in final ca a realizat ceva, a lasat pe Pamant ceva, care spera ca o sa tina destul de mult. Pur si simplu se zbate ca sa isi traiasca viata la maxim, sa incalce regulile, sa faca ce e rau dar si ce e bine. Sunt multe raspunsuri posibile... eu chiar vreau sa ma zbat foarte mult, incat oamenii sa ma recunoascam, sa imi aminteasca numele. Gandeste-te tu ce ai face in viata asta? Ai putea sa iti grabesti moartea si asta ar fi... Asta e ne nastem cu viata in mainile noastre, trebuie sa facem ceva cu ea, daca nu vrem asa cum am mai zis putem sa ii punem capat oricand dorim tongue

| unknownn a răspuns:

Sa te distrezi ...sa o traiesti la maxim, doar o viata ai...

| camy417 a răspuns:

Pentru a lasa ceva bun la cei care vor ramane dupa el

| Abandoned3 a răspuns:

Imi amintesti de filmul ala cu Robert Pattinson, Remember Me... unde zicea ca orice faci in viata e nesemnificativ, dar e important sa faci totusi ceva.

| Zoet a răspuns:

Cata viata avem, macar asta/atat sa fie buna. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"El numai doar dureaza-n vint/Deserte idealuri".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi in timp ce traieste sa ii fie bine, dupa aia... PA.hee hee funda?

| juleana a răspuns:

Petru ca viata e un dar minunat. Cu cat te zbati mai tare, cu atat apreciezi ce traiesti...