| RAY a întrebat:

Pentru cei care cunosc teoria evolutiei.

Mereu specia noastra va fi sclava selectiei naturale, sexuale? Vom ajunge in etapa cand aceste mecanisme nu vor mai conta pentru specia noastra?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

... da, selecția sexuală va continua să existe şi nu e un lucru rău, din contră, ăsta e motorul evoluției.
Suntem animale, aşa suntem făcuți, ne alegem parteneru sau partenera după criterii bine definite, preferințe personale chiar dacă nu ne dăm seama.

( vom ajunge in etapa cand aceste mecanisme nu vor mai conta pentru specia noastra? )

- Niciodată. Ca acest lucru să se întâmple ar trebui ca pur şi simplu să nu mai existe iubire, nu ai mai fi atras de o persoană, ai face sex şi ai alege să-ți întemeiezi o familie cu ORICINE.

Acest lucru ar putea totuşi să existe însă doar la nivel redus dacă ar apărea maşini de făcut copii, adică recipiente dacă vrei în care embrionii să se dezvolte. Şi atunci cine ar vrea un copil, un bărbat mai de grabă ar merge acolo, ar dona spermă şi şi-ar face propriul copil cu un ovul donat de cineva. La femei treaba ar fi mai simplă, ar putea să meargă singure şi să fie inseminate artificial cu spermă de la un individ necunoscut şi cine naiba ar face aşa ceva? Orice om vrea ca sufletul său pereche să corespundă anumitor criterii şi să se ocupe amândoi de creşterea copiiilor.

28 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nop,poate in viitor se lectia o vom face tot noi dar nu pe baza de sex laughing adica se vor alege caracterele,se vor elimina chestiile naspa mostenite,asta e un lucru bun,deci daca se va ajunge aici,asta inseamna ca se reaia selectia aia naturala de demult, unde tot ce era rau era eliminat.
Noi sa facem asta pe cale naturala nu se mai poate, in schimb se va putea obtine organisme sanatoase, viabile, puternice, rezistente.Asta se si urmareste de fapt,asa putem deveni o specie mai sanatoasa.
In prezent suntem spacia cea mai naspa,cea mai bolnava,dar rezistam ca avem altceva,inteligenta cu aia dominam planeta, dar de abia ne taram ca individ laughing suntem putrezi ca fizic laughing deci in viitor va fi necesare ajustarea, eliminarea tuturor caracterelor naspa ce le-am acumulat.Ofi asa sau nu vom vedea, asta daca vom trai atat sa vedem, daca nu speram ca asa va fi, desi ca si individ ca stii tu sau ca vrei conteaza mai putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Se vor elimina chestiile naspa mostenite? Ce ciudat eu Când imi amintesc bunicu si stiu pe tata sau cei peste 40-50 de ani nu erau barbati deloc. Generatia noua e. O datã cu trecerea timpului masculul capata trasaturi feminine si femeia capata trasaturi masculine, in cateva zeci->sute de ani o sa fie din ce in ce mai naspa.

| Frank51 a răspuns:

Eu din cate vad aceasta scara urca foarte agresiv. Acum cateva sute sau mii de ani, atunci cand comunicarea era la cel mai mic nivel, conta foarte putin aspectul fizic sau statutul social, fata de ziua de azi. Eu sunt de parere ca oamenii tind spre "mai bine" in orice context, fie el aspect fizic, inteligenta, creativitate.

| RAY explică (pentru Frank51):

Atunci conta mai mult, azi credem ca conteaza mai putin, dar suntem sclavi genetici noastre

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Da Francisc, spre mai bine, dar oare ce inseamna "mai bine" pentru oameni? Eu cred ca nici ei nu stiu. Si copiii vor cat mai multe dulciuri, dar asta nu inseamna ca e bine pentru ei. Prin urmare, alegem ce vrem sau ce e bine pentru noi?

| RAY explică (pentru Plato):

Tot am spus ca vreau sa aflu ce a fost inainte de big bang, dar cred ca o sa mor si nu aflu

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Din pacate sau din fericire, omul nu e conceput sa-si raspunda tuturor intrebarilor. Subiectul acesta a fost abordat de Immanuel Kant, daca te intereseaza sa citesti, nu sunt sigur dar cred ca in lucrarea "Critica ratiunii pure".

| RAY explică (pentru Plato):

Voi cititi

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Pacat ca stai asa departe, esti din Timisoara nu?

Am si eu un prieten asa filozof, este la master la teologie dar crede in bigbang. Si mie imi place sa discut chestii din astea, dar problema e ca nu am cu cine, ori cu acest prieten, ori scriu pe TPU.

Ideea e ca nici Einstein nu stia exact ce se intampla, el credea ca acest ipotetic bigbang nu s-a petrecut, si ca schimbarile din urma de fapt au existat "dintotdeauna". Avantajul la mine este ca nu ma stresez atat de mult ca tine, daca nu pot sa aflu mai mult asta e.

| RAY explică (pentru Frank51):

Da

| minrest a răspuns:

Sa nu fie o confuzie, sa nu fi spus ca crede in gangbang; am inteles ca la seminar multi cred in gangbang. Mai multi decat cred in bigbang, oricum.

| minrest a răspuns:

In conditii naturale, ar evolua. Dar acum societatea are grija de toti membrii ei, asa ca exemplarele inadecvate nu mai sunt inlaturate de la reproducere. Asa ca, mai ramane selectia sexuala; daca esti foarte slab fizic, prost, neindemanatec, in ziua de azi nu mori si, teoretic, poti sa faci zece copii, norocul e ca nu iti gasesti partenera, scapi de selectia celui mai adecvat mediului, dar cazi la selectia sexuala.

| RAY explică (pentru minrest):

De ce exista empatie daca empatie insemna slabiciune? adica nu mai logic ca majoritatea sa fim rai, agresivi, lipsiti de empatie, sentimente, daca aceste lucruri duc spre o supravetuire, reproducere mai buna? stim cu toti de badboy vs baieti buni, ciudat de ce exista baieti buni, poate monogamia e de vina nu?

| Plato a răspuns:

Cred ca deja nu mai conteaza de fooarte mult timp, cam de cand e specia umana civilizata. Totusi, "selectia sexuala" de care vorbesti m-a intrigat, poate-mi explici si mie putin cum functioneaza. Dar cea naturala cred ca nu ar trebui sa mai aibe loc printre oameni.

| RAY explică (pentru Plato):

Practic in cursul evolutiei au existat anumite gene alese mai des, gene ca inaltimea la barbati, fețele simetrice, bratele mai musculoase la barbati, sanii ma mari la fete, vocea mai groasa la barbati din cauza hormonului masculin, vocea mai subtire la fete = ovulatie, dupa cum vezi sunt anumite gene care atrag sexul opus in mod involuntar, practic ceea ce ne atrage sunt doar niste coduri genetice scrise in codul genetic atat

fiecare individ are o valoare sexuala =genetica care se transmite genetic

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Inteleg. dar in cazul asta sper ca ne-am descotorosit si de gandirea aceasta. Fara a-ti subjuga sau respinge punctul de vedere, eu cred ca oamenii sunt predestinati unul altuia, deci astfel de teorii pot doar sa ma intrige sau sa ma amuze. Cred ca suntem (sau ar trebui sa fim) prea civilizati pentru a mai folosi aceasta selectie.

| RAY explică (pentru Plato):

Nu cred in predestinare, cred ca suntem sclavi existentei noastre

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Dupa cum se spunea pe vremea ta, penisul nu stie retorica. Selectia sexuala nu e ceva ce are loc intentionat. Omul e conditionat genetic sa il atraga anumite trasaturi la sexul opus.

| RAY explică (pentru minrest):

De atractia aia vom scapa vreodata?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Sa scapam de atractia sexuala? De ce sa scap de asa ceva? Sau sa ne placa altceva, fundul mic, fruntea ingusta? Nu are rost, e foarte bine asa, selectia sexuala ne apara de modificari. Daca apare unul cu capul mare si picioare sfrijite, lupta cu natura nu il va distruge; dar nu isi va gasi partenera si scapam de el... ma rog, de bagajul lui genetic.

| RAY explică (pentru minrest):

Practic in lipsa selectiei sexuale specia umana nu ar evolua spre un bine?

| RAY explică (pentru minrest):

Femeile sunt motorul selectiei sexuale, ele abia de cateva secole aleg ce vor, intrebarea mea e urmasi nostri vor mai frumosi, inalti?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Vor fi putin mai frumosi din punCtul nostru de vedere, subiectiv.

| RAY explică (pentru minrest):

Daca femeile vor alege ceea ce le atrage vor fi multi masculi frumosi, inalti, daca monogamia va mai fi prezenta, indivizi asa zis cu gene proaste vor fi mai multi, de eugenia ai auzit?

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Mane, la cate gagici am avut laughing pot sincer sa-ti spun ca e doar atractie... nu iti predestineaza nimeni dinainte nimic, nu stiu cum gasiti voi logica in asta.
Daca ar fi sa gandesti asa, si animalele sunt predestinate sa se imperecheze cu anumiti parteneri, nu?
Cred ca ar trebui sa fim prea civilizati pentru a mai crede in magii d-astea... sunt doar niste iluzii, tu iti alegi partenerii, tu iti creezi destinul.

| Plato a răspuns:

Pari genul de om cu care as duce o lunga "discutie filosofica", sa-i spunem asa. E important ca esti interesat de existenta si ca vrei sa descoperi, majoritatea oamenilor se complac in mediocritate.

| RAY explică (pentru Plato):

Imi place filozofia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tehnologia a distrus selectia naturalã. A inrautatit de tot lucrurile.