| RAY a întrebat:

Pentru crestini numai exista curiozitatea gen cum a aparut universul? Cum a aparut viata pe pamant? Cum a evoluat viata?

O data ce crezi in Dumnezeu adio curiozitati,cunoastere, intrebari sa inteleg, asa e?

Răspuns Câştigător
| Alfred0703 a răspuns:

Crestinii sunt invatati sa creada, nu sa puna intrebari, sa fie curiosi.

| RAY explică (pentru Alfred0703):

Asa e, bun raspuns

40 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dimpotrivă, credincioșii își pun multe întrebări. Uită-te numai la benny cum a umplut site-ul ăsta cu întrebări. happy

| GdX a răspuns:

Cred ca asa e. Ca daca si-ar pune intrebari nu ar mai fi credinciosi nu?

| RAY explică:

Isi stergi contul?

Figuri importante ale Iluminismului
În Anglia :

David Hume
John Locke
Isaac Newton
Daniel Defoe
Jonathan Swift
În Germania :

Immanuel Kant
Friedrich von Schiller
Gotthold Ephraim Lessing
În Franța :

Denis Diderot
D'Alembert
Montesquieu
Jean-Jacques Rousseau
Voltaire
În Italia :

Cesare Beccaria
Francesco Mario Pagano
În Transilvania :

Samuil Micu
Gheorghe Șincai
Petru Maior
Ion Budai Deleanu
Daniel Georg Neugeboren
György Aranka
În Țările Române :

Ienăchiță Văcărescu
Anton Pann
În SUA :

Benjamin Franklin
Thomas Jefferson
Thomas Pa

| Sn4k3 a răspuns:

Astia-s fanatici, nu doar ''crestini''.

| sofisis a răspuns:

Nu este deloc asa. Incurci habotnicii cu crestinii normali.

| AC4S4 a răspuns:

Poti sa ai intrebari, poti sa faci presupuneri... dar nu vom sti decat cand ne va spune chiar Creatorul.

| Darkmagic a răspuns:

O intrebare mai tembela nu am vazut demult pe aici... rolling on the floor
Macar realizezi CE intrebi Ray?
Oare Newton, Pascal, Barrow, Bacon, Pasteur, von Braun, Marconi, Penzias..."NU au mai avut curiozitati", religiosi fiind?
Mai vrei?
Ca iti mai dau o suta de savanti care au avut treaba SI cu religia!
Pana sa ajungi la: "Einstein nu era crestin"... poate realizezi ca evreu fiind, bietul Einstein NU avea cum sa fie crestin, apoi te duci putin pe la Lemaître, calugarul ala de la care Einstein a invatat cum e cu Big-Bang-ul.
Asa, ca fapt divers, daca tot ne dam "cunoscatori", si "intrebam" niste "minunatii". big grin

Spune-mi, user Ray, un ateu care crede ca lantisorul de la gat daruit de nevasta ii aduce noroc, (tot o Credinta e si asta!), nu mai are nici el curiozitati? big grin

"Intrebarea" ta trebuia sa aiba ZERO raspunsuri.
E...incredibila! rolling on the floor

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Newton, Pascal, Barrow, Bacon, Pasteur, von Braun, Marconi, Penzias erau deisti, credeau intr o forma de dumnezeu care nu intervine in viata unui om si nu face miracole, minuni, nu raspunde la rugaciuni

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Eu nu vorbeam de acel creator deist, panteist si de cel teist, de cand deismul a prins contur a aparut si iluminismul

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

User Ray, unu la mana, iti dai seama ca ma doare in cot de votul tau eronat. big grin
DOI: Ca pe cei amintiti de mine ii faci tu "deisti"...pentru ca asa iti inchipui tu in mintea ta, asta ma face doar sa nu-ti mai bag din nou in seama stupizeniile vreo 2-3 luni, pana-ti vine din nou mintea la cap.
Daca in capul tau, von Braun sau Arno Penzias aveau in epoca lor treaba cu "Iluminismul", sau ca Newton, Barrow ori Marconi erau deisti ori iluministi... rolling on the floor atunci stimate Ray, trebuie sa te mai duci pe la Scoala.
Incepe cu istoria de-a IV-a!
Daca-mi ingadui un punct, TREI:
Nu te mai da rotund inaintea mea cu wikipedia... daca nu ai scris pe wikipedia.
Eu, am! big grin
Si daca chiar vrei sa inveti ceva istorie, von Braun a fost Lutheran, iar in ceea ce priveste iluminismul, DESCOPERIRILE lui Newton au influentat iluminismul, NU Newton, care era mai mult decat crestin, era teolog, si inca unul mistic!

Daca tu imi arati ca Newton era un reprezentant al iluminismului in Anglia, eu imi sterg contul!
Termini cu tampeniile, sau chiar vrei sa vezi cine dintre noi doi stie mai multa istorie?
Mergi la culcare, iesi trei zile de aici, ascunde-te intr-o gaura!
La asemenea tampenii... rolling on the floor
I-ai facut peste noapte deisti pe astia! rolling on the floor
Ca asa ai vrut tu! rolling on the floor

P.S. Bine'nteles, m-ai blocat.
Atat ai putut si tu...
Cand moare unu de ras la asemenea "intrebari" si la: "Newton = iluminist & von Braun, deist!", ala clar trebuie blocat! rolling on the floor
Si cica Ray, = cult... big grin

| Mclaren12 a răspuns:

Crestinilor li se baga in cap de la nastere ca zeul evreiesc a creat tot. De ce sa aiba astfel de curiozitati? Poate le au doar daca se indoiesc de dogmele cu care au fost indoctrinati.

| Lostlyric a răspuns:

Oh, dar au curiozitati de genul acesta! Numai ca majoritatea raspunsurilor le cauta in Biblie. Daca nu le gasesc, le inventeaza. happy

| Nemessys a răspuns (pentru Lostlyric):

Sau isi intreaba parintii...
,, Tata, de ce este cerul albastru?"
tata credincios : pentru ca asa l-a facut dumnezeu.
tata ateu : Deoarece moleculele de aer, absorb mult mai usor lumina albastra care apoi este imprastiata in toate directiile (explicatie vai de ea dar. ca sa intelegi exemplul rolling on the floor )

| Doja a răspuns:

Toti sau aproape toti fizicienii si matematicienii care au participat la descoperirea conceptului de big bang erau crestini si au ramas crestini dupa.

| RAY explică (pentru Doja):

Nu e adevarat, eintein nu era crestin

| lilith16 a răspuns:

Exact, ei cred ca Dumnezeu a făcut omul asa cum fac geniile roboti sau masini, nu e chiar asa, religia te transorma într-o papusa controlată de ei

| GanduriDeCafea a răspuns:

Tu ce crezi ca sunt acesti crestini despre care vorbesti tu? O rasa aparte? In primul rand suntem oameni, suntem curiosi din fire. Nu mai incerca sa pui intr-o lumina proasta crestinismul happy Ai o problema cu religiile in general?

| Inferno a răspuns (pentru GanduriDeCafea):

In momentul in care ai aflat raspunsul curiozitatea dispare.

| RAY explică (pentru GanduriDeCafea):

De cand libertatea de exprimare inseamna ai o priblema cu religiile, traim intr o tara democratica

| RAY explică (pentru Inferno):

Asa e, ai dreptate

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru Inferno):

Dispare una apare alta, as vrea sa cred ca toti oamenii au o sete aparte pentru cunoastere happy

| RAY explică (pentru GanduriDeCafea):

Ai vrea sa crezi dar nu e asa, majoritatea nici nu se intreaba asa ceva, au niste dogme, credinte si gata

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru RAY):

Libertatea de exprimare inseamna sa ai o problema cu religiile? De ce? O tara democratica in care democratia inseamna sa iti bati de joc de tara, mostenire, parinti, credinta si de toata lumea in general nu este o ceva de laudat. Lasand democratia deoparte cu ce te deranjeaza religiile?

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ce se intreaba majoritatea? Esti subiectiv. Si eu privind lucrurile subiectiv vad ca toti vor sa cunoasca mai multe big grin Cunoasterea este mai mult decat teorii, evolutii si credinte.

| RAY explică (pentru GanduriDeCafea):

E desi daca intreb ceva de religie sa iti bati de joc de tara, mostenire, parinti, credinta si de toata lumea in general nu este o ceva de laudat

asta e gandire comunista, religia e ceva subiectiv nu traim in evul mediu

| RAY explică (pentru GanduriDeCafea):

Majoritatea nu se intreaba asa ceva

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru RAY):

Acum ai ceva si cu gandirea mea "comunista"? Subiectul principal era cunoasterea celor care urmeaza o religie, nu religia in sine si iar spui de "majoritatea". Lasa acest termen pentru cei care fac statistica si pune parerea ta in prim plan nu cea a "majorității". In concluzie, parerea mea ca persoana subiectiva este in felul urmator: Religia nu defineste o persoana si nici nu obliga sa fie urmata, mai ales in aceste timpuri insa nici nu interzice dreptul la cunostinte. Ca vrea sau nu cineva sa cunoasca mai multe, este la alegerea sa.

| RAY explică (pentru GanduriDeCafea):

De ce imi scrii romane fara vreun sens

| Savas10 a răspuns:

Daca scopul tau in viata asta e sa gasesti intrebari care crezi ca ar pune in dificultate crestinii, nasol moment. Unii chiar nu-si bat capul cu inutilitati, traiesc pur si simplu si sunt mult mai fericiti.

| RAY explică (pentru Savas10):

Alt raspuns aiurea

| Savas10 a răspuns (pentru RAY):

Tu crezi ca ce n-au reusit sa demonstreze savanti de mii de ani, reusesti tu pe TPU denigrand crestinii? Chiar nu inteleg care e scopul acestor intrebari, sunt curioasa.

| RAY explică (pentru Savas10):

Mai fata tu ai chef de spam pe TPU? du-te afara si joaca-te, ia-ti si pisica sa nu te plictisesti singura

| Savas10 a răspuns (pentru RAY):

Ghici ce, n-am pisica, dar mi-ar trebui un animal de companie. Te oferi?

| RAY explică (pentru Savas10):

Langa un om lipsit de minte nici un animal de companie nu sta

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Asta.i obsesie!

| RAY explică (pentru HaneloreOlga9):

Obsesie? sa gandesti e o obsesie

| Rankup a răspuns:

Acum depinde,eu sunt crestin si inca sunt curios de multe lucruri, inca sunt curios despre cum a evoluat viata si cum va evolua in continuare, despre univers ma intreb doar daca mai exista viata si cum e pe alte planete, ce planete mai exista etc., mai ales ce animale/bacteri mai sunt nedescoperite