| ionutandrei2003 a întrebat:

De ce a facut Dumnezeu universul ata de mare daca exista viata doar pe Pamant in opinia crestinismului?

Răspuns Câştigător
| cornelmarius a răspuns:

Nu Dumnezeu a creat universul acesta, universul a aparut ca dorinta a raului. Dumnezeu nu creea ceva care sa moara de la sine, ceva stricacios cum este universul si El este Duh, deci ceva opus materiei ca si natura.

| Chuchk a răspuns (pentru cornelmarius):

Deci "Duhul" e de fapt anti-materie?rolling on the floor))

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai daca Universul nu era asa mare Dumnezeu nu mai avea loc sa impodobeasca cerul noptii cu nenumarate beculete sclipitoare si tare dragute.
Asa uite ce frumos arata totul.

| danut a răspuns:

De unde sti tu care este opinia crestinilor atunci cand Biblia spune ca universul este plin de fii lui Dumnezeu?

| sublime89 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca atunci cand a aparut religia crestina, oamenii nu stiau nimic despre Pamant sau Univers. Crezi ca stiau ca exista atatea alte planete? Nici nu stiau ce e aia o planeta. Credeau ca Pamantul e plat, si ca Soarele se misca in jurul nostru. Abia recent am descoperit ca Universul e mult mai mare decat credeam, deci n-ar avea nicio logica ca un creator sa-l fi facut doar pentru a crea viata pe o singura planeta, adica Pamantul. Exista trilioane de planete, dintre care marea majoritatea nu pot avea viata, pentru ca sunt fie prea fierbinti, fie prea reci. Asta iti suna tie a design inteligent? Sa nu mai spunem ca planetele sunt doar o ramasita a formarii stelelor. Deci traim pe un rest al formarii Soarelui nostru. Asta suntem. E clar ca e doar un joc de noroc cosmic.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeul crestinilor a lipsit cand a fost creat universul.

| VelaJohnny a răspuns:

Daca nu era universul atat de mare, nu erau stele pe cer. Apoi, omul putea sa isi satisfaca dorinta de cunoastere studiindu-l. Apoi, chiar creatia depune marturie despre Creator, despre intelepciunea si puterea sa.

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

Dap laughing

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Daca nu era universul atat de mare, nu erau stele pe cer."

TROLL. Inca de la primele tale raspunsuri am suspectat ca nu esti decat un troll, insa acum m-am convins. E imposibil ca un om zdravan la cap sa ofere asemena raspunsuri absolut idioate.

Care pana mea e legatura dintre raspunsul tau si intrebare? Cui pana mea ii pasa ca nu erau stele?
Cica nu erau stele. Asa, si?
Daca Universul nu era atat de mare nu exista nici inelul A46 al planetei 63453 din galaxia NGC64452. Asa, si?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Wait, what? laughing nu am afirmat nicaieri ca universul se rezuma doar la ceea ce vedem noi pe cer noaptea. Insa daca era atat de mic, doar Soarele si Terra, cerul era blank. M-am exprimat gresit, asta da si imi cer scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur l-a creeat de plictiseala, a zis ca dacă tot are atâta spațiu, sa facă ceva ornamente.

| 6684464 a răspuns:

De ce nu?

| cornelmarius a răspuns (pentru 6684464):

La cine ai pus intrebarea?

| 6684464 a răspuns (pentru cornelmarius):

Initial lui Andrei_Ionut_1971.
Dar poate sa raspunda cine stie.