| RAY a întrebat:

Credeti ca stiinta trebuie sa aiba o limita de cunoastere? Nu e treaba stiintei sa afle cum a aparut viata, cum a evoluat, cum a aparut universul in existenta?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Stiinta nu stie multe, dar macar poate demonstra acel putin pe care-l stie.
Nu trebuie sa aiba o limita pentru ca da, asta este treaba ei. Ma bucur ca unii oameni nu s-au oprit doar la ideea de dumnezeu si au inceput sa caute mai departe.

| RAY explică (pentru Nemessys):

Si eu ma bucur cand vad ca exista persoane care gandesc rational

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ar fi curios sa nu aiba o limita tinand cont ca e produsul unei gandiri limitate ce s-a dezvoltat doar pentru a ne ajuta sa supravietuim mai bine.

| Inferno a răspuns:

P.S.: Ca stiinta este limitata in prezent e un lucru evident. (sper)
E amuzant cum anumiti useri, cum ar fi Darkmagic, incearca sa raspunda la intrebarea asta triviala.

Adevarata intrebarea este daca aceste limite vor ramane insurmontabile si in viitor, in ciuda progresului stiintific.
Putem intelege toate misterele Universului?

Nu putem sti, dar parerea mea este ca nu.

| RAY explică (pentru Inferno):

E amuzant cum se da el geniu pe TPU

| minrest a răspuns:

De ce sa aiba o limita, la ce foloseste? Asta inseamna sa fi om, sa vrei mereu sa intelegi mai mult.

| minrest a răspuns:

Vad ca si cativa oameni destepti au raspuns ca stiinta e limitata. 1. Oameni buni, intrebarea a fost daca TREBUIE sa aiba limite, adica daca nu cumva este etic sa nu iti pui anumite intrebari, sa nu scrutezi critic anumite lucruri. 2. Stiinta are limite, poate, dar increderea mea e in METODA stiintifica. Aplicand consecvent aceasta metoda, vei face progrese in cunostere continuu, deci, intr-un sens, nelimitat. Limitat numai de moarte; dar mori tu, preia altul.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai si cine n-ar vrea sa afle laughing? Nu se poate deocamdata.

| Steregoi a răspuns:

Stiinta omului are limite. Nu intra in discutie ca "trebuie sau nu trebuie sa aiba limite stiinta omului".

| RAY explică (pentru Steregoi):

La tine orice intrebare =dumnezeu

| mastadont a răspuns:

Știința chiar asta face. Și a descoperit extrem de multe deja, se cunosc la nivel speculativ deja primele secunde ale universului. Însă ce a declanșat apariția acestuia nu se știe încă. Oricum, știința a descoperit mult mai multe decât religia, care a rămas cu aceleași concepții pe care nu le mai putem aplica în zilele noastre din păcate. Este absurd să spui, cum spune biblia, că lumea ar fi apărut acum vreo 6000 de ani când sunt fosile descoperite și datate cu sute de milioane de ani în urmă.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

In mod logic, (rational, cum iti place tie sa spui) Stiinta ARE limite.
O limita ti-am dat chiar eu,
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16478672/
...pe care ca de obicei, nu ai inteles-o sau te-ai prefacut ca nu o intelegi.
Mai am cateva LIMITE care nu vor avea niciodata rezolvare, in domenii ca fizica, istorie sau geografie, dar observ ca e mai "cool" sa ti se spuna: "N-are dom'le!" "Ratiunea n-are limite!"

Am o veste trista pentru 8imismul prost inteles al unora:
TOTUL, are o limita.
Pana si "ratiunea" ta, caci creierul nu are o infinitate de ganduri pe o unitate de timp.
Hmm... Am uitat, NU ai inteles nici CE e Timpul... :D
Cred ca am sa-ti mai raspund la o intrebare, doua, si apoi te las cu "dinozaurii", nu de alta, dar am si eu o limita in a da raspunsuri pe care intrebatorii nu le pot intelege. :D

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Problema ta e ca te crezi prea inteligent si consideri toata lumea ca fiind proasta

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Problema ta e ca sunt, nu "ma cred".
"Consideratiile" poti sa le lasi deoparte, daca te credeam asa cum afirmi, nu-ti mai dadeam 7500 de raspunsuri!
Acesta e un FAPT, numai daca e cineva deranjat la cap il poate nega.
Stai chill, o sa te sar, raspunzand unor interlocutori mai permeabili in felurite discipline.
Sanatate, pace! big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Toti prosti se cred destepti asta o stim cu toti

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Baiete pe net esti doar asa in real life nu ai avea tupeul sa imi spui asta te asigur de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa aibă limite.

| Peridava a răspuns:

Stiinta, nu trebuie sa aiba o limita a cunoasterii. Dar ce vrei tu e mai degraba istorie.

| Doja a răspuns:

Nu doar stiinta. nici omul nu ar trebui sa se limiteze la anumite cunostinte.

Trebuie sa invatam cat traim. Doar asa putem evolua.

Cine iti spune "la ce-ti trebuie sa stii x" sau lucruri similare, te vrea post.

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Stiinta nu poate explica multe deci are o limita. Știință caut un răspuns dar nu are si nici nu va avea in domeniul apariției vietii. Fiecare lucru a apărut din ceva dar la un moment dar se termina.hee hee)

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

In caz ca nu știai in biblie nu spune ca dinozauri n-ar fi existat. Biblia a fost scrisa deabă cand apăruse Dumnezeu. Si in biblie scrie ca la început oameni trăiau in gradina edenului pana au fost alungati. Si daca tot ne luam după știință se spune ca erau dinozauri si... Apoi a venit un meteorit care ia omorât pe toti. Cum de restul animalelor au supraviețuit? Si daca nu au supravituit cum au aparut? Si daca nu înțelegi ce spun cauta dispariția dinozaurilor. Si sa îmi spui si mie cum a apărut iar viață pe pământ.

| RAY explică (pentru Dany_Daniel_1995):

Da-mi versetul cu dinozauri

| RAY explică (pentru Dany_Daniel_1995):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea?

| Dany_Daniel_1995 a răspuns (pentru RAY):

In biblie nu menționează dinozauri, deoarece biblia a fost scrisa când a apărut Dumnezeu pe pământ.

| RAY explică (pentru Dany_Daniel_1995):

Care dumnezeu, vorbim de iahve sau de iisus? dumnezeu nu a aparut pe pamant si fiul lui conform bibliei

| Dany_Daniel_1995 a răspuns (pentru RAY):

Scuze acolo am greșit eu, mam încurcat nai csf se mai intampla. happy
Fiecare crede ce vrea.

| minrest a răspuns (pentru Dany_Daniel_1995):

Daca au disparut dinozaurii, trebuie sa apara iarasi viata? Esti sigur? Doar nu existau numai dinozauri, existau multe alte vietuitoare, printre care mamifere primitive, asemanatoare cu marsupialele, si reptile mai mici, dar cum locurile deschise erau valorificate de dinozauri, acestea nu se puteau dezvolta. Dinozaurii fiind mari nu au putut rezista mult timp fara hrana, atunci cand lumina solara nu a mai putut patrunde prin norii de praf provocati de impactul meteoritului. Dar mamiferele mici au gasit cate ceva de mancare pana praful s-a asezat, si au luat locul dinozaurilor in spatiile largi. Vezi niste documentare de pe pagina lui Ray, caci contrazici lucruri despre care habar nu ai.

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Scuzeee nu stiu cum am reușit dar răspunsul ala trebuia sa fie in alta parte happy

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Răspunsul ala trebuia sa fie la ce spunea mastadont ca e absurda biblia si ca s-au descoperit fosile.

| RAY explică (pentru Dany_Daniel_1995):

Biblia este copiata din basme sumeriene sau din mesopotania