| Sensitive a întrebat:

Persoana fanatica=persoana mediocra?

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

NU! Eu nu cred asa ceva. Cunoastem spre exemplu destui artisti care sunt nationalisti fanatici. Sunt ei mediocrii?

| Sensitive explică (pentru ThePoet):

Dar care este diferenta dintre o persoana fanatica si una mediocra?

| ThePoet a răspuns (pentru Sensitive):

Aici e mult mai mult de atat. Poti fi mediocru si sa-ti gasesti menirea in fanatism, nu am exclus asta. Mediocritatea este ceva cu care te nasti. Fanatismul este ceva ce preiei ulterior.

| Sensitive explică (pentru ThePoet):

Bun. :-) deci acum inteleg diferenta. Mediocru poti fi fara voia ta, e ceva nativ, nu? si fanatismul vine pe parcurs? ceva de genul? aproba-ma sau contrazice-ma.

| ThePoet a răspuns (pentru Sensitive):

Eu asa zic. Adica daca creierasul tau nu poate sa mearga prea departe sau sa conceapa multe asta se vede in comportamentu, gesturile, atitudinea sau imaginea ta. Se simte cine e mediocru si cine nu si n-am vazut pe nimeni sa poata corecta asta. Atata poti pentru ca cu atata te-ai nascut.
Eu iti spun caz concret, exemplul meu prorpiu. Sunt o persoana crescuta intr-o familie buna. Bunicul meu a fost redactor sef la ziar timp de 30 de ani, tatal meu e muzician si scriitor. Nu am cea mai sclipitoare minte, dar iti poti da seama ca nu sunt mediocru pentru ca le calc pe urme. Am o mostenire, nu? Cu toate astea eu sunt un om incredibil de fanatic.

| Sensitive explică (pentru ThePoet):

Da-mi exemplu de o intamplare prin care imi pot da seama ca esti fanatic/a. (asta pentru a intelege eu mai bine sensul cuvantului)

| ThePoet a răspuns (pentru Sensitive):

Faci vreo tema sau referat? Anyway, uite aici fanatism.
1. Sunt o persoana nationalista. Cum se manifesta fanatismul meu nationalist? Ajung spre exemplu sa urasc minoriatile (tigani, maghiari, evrei) pentru motivul ca fac rau tarii noastre. Sunt fanatic si in sensul ca imi doresc ceea ce este mai bun pentru Romania, totul intr-o disciplina de fier. Doresc ca Romania sa isi recapete teritoriile de drept cum ar fi Basarabia. Militez constant pe unde apuc pentru aceste lucruri si nu mi-e frica sa fac orice ca sa imi demonstrez fidelitatea pentru aceasta "idee". Acasa sunt plin de steaguri tricolor, pretuiesc imens cultura noastra, dar aici e esentialul fanatismului: intr-un fel ajungi sa nu mai faci diferenta intre bine si rau(nu neaparat in cazul meu), ajungi la extreme si nu exista cale de mijloc sau de mediere. NU EXISTA!

| ThePoet a răspuns (pentru Sensitive):

2. Tin cu o echipa de fotbal care imi reprezinta orasul si regiunea. Are o istorie glorioasa in spate. Este o echipa care a scris istorie, a adus orasul meu pe harta. A ajuns cunoscuta in toata lumea efectiv. In cinstea acelui lucru eu astazi consider aceasta echipa o valoare care trebuie sustinuta necontenit, doar prin prisma trecutului, pentru ca astazi este condusa de mafia siciliana si face blaturi ca orice echipa din Romania. Fotbalul e mort, degradat total, dar nu asta e vorba.
Eu ca suporter fanatic am rivali (in speta cei din orasul vecin) cu care sunt gata sa ma bat pentru a apara onoarea de a tine cu echipa mea favorita. Sunt gata sa cant in ploaie chiar daca o sa imi *** sanatatea, sunt gata sa strabat sute de kilometrii prin toata tara ca sa imi sustin echipa pe unde joaca desi e o risipa incredibila de bani, timp, oboseala. Asta e fanatism curat. Am propriul meu grup, brigada, cum vrei sa-i zici de oameni ca si mine si ne tinem viata impreuna, mereu cu acelasi principiu si idei in fata. Mereu fideli ideii noastre.

| Sensitive explică (pentru ThePoet):

Mersi din suflet, ai funda.

| iamy a răspuns (pentru ThePoet):

Ai fi capabil sa faci tiganilor ce au facut aia la 11 sept?

| ThePoet a răspuns (pentru iamy):

Adica sa le daram castelele cu avionul? rolling on the floor

| ThePoet a răspuns (pentru iamy):

Am precizat acolo undeva intr-o paranteza ca nu este cazul meu sa fiu chiar atat de extremist.

| iamy a răspuns (pentru ThePoet):

Mie uneori imi vine s-o fac.Si poate daca in viata asta o sa gasesc pe cineva sa ma incurajeze suficient... avion imi trebuie.
Glumesc.

14 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu, e o tampenie

| Georgeeeeeeeee a răspuns:

Fanatismul te îngrădeşte oarecum în libertatea de gândire, de schimbare, aşa că e un minus destul de mare. dacă nu mediocră, cel puţin rigidă da.